Kasy fiskalne online – zmora czy udogodnienie | MOTOFAKTOR

Kasy fiskalne online – zmora czy udogodnienie?

Nawet klika tysięcy podmiotów w kraju może nie posiadać kasy fiskalnej online – szacuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Krajowa Administracja Skarbowa kontroluje warsztaty samochodowe, wulkanizacji i wymiany opon w całym kraju. Kontrolerzy KAS sprawdzają czy przedsiębiorcy posiadają kasy fiskalne online, które wymagane są dla tej sfery usług od 1 stycznia 2020 r.

W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, od 1 stycznia 2020 r. zobowiązani byli do ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online, umożliwiających połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą, a Centralnym Repozytorium Kas. Celem wprowadzania obowiązku kas fiskalnych online jest uszczelnienie systemu podatkowego i stworzenie jednakowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym ochrona zdrowej konkurencji.

rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej - Anita Wielanek

Kasy fiskalne online nie we wszystkich podmiotach

Z szacunków KAS wynika, że mimo upływu roku od wejścia w życie przepisów, nawet kilka tysięcy podmiotów w skali kraju do tej pory nie zaopatrzyło się w urządzenia.

Z przeprowadzonej analizy danych zgromadzonych, m.in. w centralnej ewidencji kas rejestrujących, a także wcześniejszych działań organów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wynika, że część podmiotów gospodarczych nie posiada kasy fiskalnej online, pomimo upływu roku od wprowadzenia tego obowiązku dla omawianej branży. Dlatego uznano za zasadne przeprowadzenie działań sprawdzających w zakresie wypełnienia ustawowego obowiązku posiadania kas fiskalnych online. Działanie te mają charakter doraźny, a ich głównym celem jest weryfikacja samego posiadania kas fiskalnych online, przez wszystkich zobowiązanych podatników, prowadzących taką działalność w oparciu o zadeklarowany wiodący kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Warto przy tym zaznaczyć, że wspomniana branża nie podlega szczególnym ograniczeniom w zakresie zakazu czy ograniczenia działalności gospodarczej w związku z pandemią COVID-19.

rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej - Anita Wielanek

Co na to warsztaty samochodowe?

Jaki może być powód takie sytuacji? Wysokie koszty, skomplikowana instalacja, czy może jest jakaś inna przyczyna? Postanowiliśmy zorientować się, jak wygląda sytuacja od strony samych warsztatów samochodowych na przykładzie sieci ProfiAuto Serwis.

Odpowiedzialność za zakup oraz prawidłowe skonfigurowanie kasy online leży po stronie warsztatu; jako sieć zapewniamy kompleksowe doradztwo w kwestii doboru odpowiedniego urządzenia. We współpracy z dwoma producentami, ELZAB oraz NOVITUS, zostały przygotowane specjalne oferty na zakup urządzeń fiskalnych online dla serwisów zrzeszonych w sieci ProfiAuto Serwis.

koordynator sieci ProfiAuto Serwis - Mariusz Maksym

 

Mariusz Maksym dodaje, że kasy online w ofercie opracowanej dla ProfiAuto Serwis charakteryzuje przede wszystkim pełna zgodność z oprogramowaniem warsztatowym PAS24, wbudowany moduł komunikacyjny w cenie urządzenia, fiskalizacja i podstawowe szkolenie gratis oraz automatyzacja przygotowywania raportów dziennych oraz miesięcznych. Zapewniona jest też 3-letnia gwarancja za 1 zł, wdrożenie i pakiet wsparcia za 1 zł, a także rabat nawet do 700 złotych dla uczestników sieci.

Czy koszty mogą być problemem?

Czy koszt zakupu i instalacji kasy fiskalnej online może być powodem tego, że część podmiotów w ciągu roku od wejścia w życie przepisów nie załatwiła tej sprawy? W sieci ProfiAuto Serwis zdecydowana większość warsztatów zakupiła i wdrożyła kasy fiskalne online w wymaganym terminie.

Wspieraliśmy ten proces m.in. cyklem szkoleń dla uczestników sieci, dotyczących obowiązujących przepisów prawnych oraz wymagań środowiskowo-podatkowych. Jako sieć staramy się prowadzić zawsze najbardziej aktualne szkolenia oraz webinaria, dzięki którym warsztaty są wcześniej przygotowane do tego typu zmian w przepisach. Koszt zakupu kasy jest na pewno odczuwalny dla serwisów, ale to nie on powstrzymuje niektóre z nich od zakupu. W kwestii obowiązujących przepisów w tyle pozostają tylko te warsztaty, które nie posiadają dostępu do wiedzy, szkoleń oraz portali branżowych.

koordynator sieci ProfiAuto Serwis - Mariusz Maksym

 

Po zakupie i instalacji kasy fiskalnej online, właściciel musi przede wszystkim zweryfikować prawidłowość jej podłączenia. Kolejnym etapem jest konfiguracja samego urządzenia przez firmę, która jest odpowiedzialna za wdrożenie.

Co z instalacją?

Należy pamiętać, że kasa powinna być podłączona do Internetu w sposób ciągły i nieprzerwany. Dodatkowo, nawet jeżeli mamy zapewnienie, że kasa jest podłączona do Internetu, należy to zweryfikować (niestety na rynku dostępne są nadal kasy online bez karty sieciowej, które nie pozwalają na połączenie z siecią Wi-Fi).

koordynator sieci ProfiAuto Serwis - Mariusz Maksym

 

Właściciele kas fiskalnych online mają możliwość ubiegania się o częściowy zwrot kosztów związanych z ich zakupem. Warsztaty samochodowe mogą odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku).

Suma odliczana od podatku nie może jednak wynosić więcej niż 700 zł. Ulga na zakup kasy dotyczy tylko i wyłącznie przedsiębiorców, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży w tej formie i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online. Ostateczny wydatek związany z zakupem kasy jest uzależniony od wybranego typu (drukarka lub kasa) i modelu urządzenia.

koordynator sieci ProfiAuto Serwis - Mariusz Maksym

 

Kontrole KAS w warsztatach samochodowych mają potrwać do połowy lutego tego roku.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).