Johnson Matthey odpuszcza produkcję do EV | MOTOFAKTOR

Johnson Matthey odpuszcza produkcję do EV

person Adrian Januszkiewicz 16/11/2021

Johnson Matthey poinformował, że wycofuje się z działalności związanej z wytwarzaniem materiałów katodowych eLNO, głównie dla przemysłu moto.

Po dokładnym przeglądzie i przed osiągnięciem krytycznych punktów inwestycji doszliśmy do wniosku, że potencjalny zwrot z działalności w zakresie materiałów do akumulatorów nie będzie wystarczający, aby uzasadnić dalsze inwestycje. Popyt na materiały akumulatorowe rośnie, podobnie jak konkurencja ze strony alternatywnych technologii i innych producentów czytamy w wydanym komunikacie – W ostatnich miesiącach, gdy Johnson Matthey badał partnerstwa strategiczne, stało się również jasne, że nasza kapitałochłonność jest zbyt wysoka w porównaniu z innymi, bardziej ugruntowanymi, tanimi producentami, działającymi na dużą skalę.

 

W związku z tym zarząd Johnson Matthey postanowił sprzedać całości lub części tej działalności z ostatecznym zamiarem wyjścia z tego sektora. Firma chce skupić się na innych obszarach, takich jak technologie wodorowe.

 

Od 2020 roku trwa budowa fabryki w Koninie. Fabryka miała stać się pierwszym na świecie zakładem produkcyjnym tlenku litowo-niklowego (eLNO). Zakład o początkowych mocach produkcyjnych wynoszących 10 000 eLNO miał zostać otwarty do końca 2021 roku i zatrudniać około 200 pracowników. Wartość inwestycji szacowano na 1 mld złotych.

 

W październiku 2019 roku inwestycji przyznano rządowy grant w wysokości 42 mln złotych. W 2020 roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz niemiecki KfW IPEX-Bank udzieliły pożyczki na łączną sumę 135 mln euro na zakład budowany w Koninie.

 

Co po ogłoszeniu decyzji Johnson Matthey mówią władze Konina?

 

Dyrekcja przekazał nam, że nie powinno być problemu ze znalezieniem chętnego kupca, który będzie chciał dalej rozwijać ten projekt w Koninie. Szansa na to, że ta inwestycja zostanie opuszczona, jest praktycznie zerowa. Takie mamy deklaracje, także jesteśmy na bieżąco w kontakcie z dyrekcją Johnson Matthey – powiedział dla TVP3 Poznań wiceprezydent miasta Paweł Adamów.

 

Źródło: AutomotiveSuppliers.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).