Jest więcej młodszych aut z drugiej ręki | MOTOFAKTOR

Jest więcej młodszych aut z drugiej ręki

Według danych Barometru AAA AUTO od kwietnia do czerwca br. ogólnie zmalała liczba aut z drugiej ręki, jednak wzrosła wśród ofert liczba tych w wieku do 5 lat.

Według danych AAA AUTO, na rynku wtórnym wiosną tego roku było dostępnych 49 468 samochodów w wieku do 5 lat. Liczba ta wzrosła o 12 168 aut w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku. Największy wzrost odnotowano w przypadku samochodów w wieku 5 lat – o 4 370 aut. Mediana cen samochodów tego wieku wynosiła wiosną br. 82 500 zł.

Wzrost inflacji, coraz wyższe ceny nowych samochodów i rosnące koszty życia sprawiają, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup używanego auta jako alternatywę. Istnieje wiele argumentów przemawiających za takim wyborem. Używane samochody oferują prawie taki sam komfort użytkowania jak nowe, często pozostają na gwarancji producenta, charakteryzują się niewielkim zużyciem, a ich cena jest znacznie bardziej atrakcyjna.

Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO
Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. Fot. AAA AUTO

„Niektóre roczne czy dwuletnie egzemplarze są tańsze o 30–40% w porównaniu z cenami aut nowych. W przypadku dużych sprzedawców aut używanych z bogatą ofertą, alternatywa dla nowego samochodu ma jeszcze dwie istotne zalety, tj. brak konieczności oczekiwania na samochody i możliwość dokonania wyboru nie tylko spośród kilku modeli jednej marki, ale także spośród modeli wielu innych producentów, w dodatku cały proces może zająć zaledwie kilka godzin” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Im nowsze auto, tym mniejsze wydatki po zakupie. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, dlatego rośnie popularność zakupów samochodów używanych na raty. Bardziej opłaca się wziąć kredyt na auto, które jeszcze długo posłuży bez konieczności naprawiania, niż oszczędzać na zakupie już zużytego pojazdu. Ten może szybko stać się „skarbonką” z powodu częstych i kosztownych napraw.

Najczęściej oferowane do sprzedaży samochody w wieku 4-5 lat na rynku wtórnym w okresie kwiecień – czerwiec 2024 r. Źródło: AAA AUTO

Źródło: AAA AUTO

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).