Jest pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja wodorowa | MOTOFAKTOR

Jest pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja wodorowa

person Redakcja 13/09/2023

Pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja wodorowa do tankowania autobusów i samochodów osobowych działa w Warszawie już od 11 września 2023 r.

 

Rozpoczyna się nowa epoka w transporcie. To historia, która dzieje się na naszych oczach. Dwa i pół roku temu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał Departament Gospodarki Wodorowej, od tamtego czasu w Polsce wiele się zmieniło. Dzięki naszej pracy powstała polska strategia wodorowa, którą rząd przyjął w listopadzie 2021 roku, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedstawicieli branży wodorowej powołano pierwsze w Europie porozumienie sektorowe na rzecz gospodarki wodorowej. Dzisiaj skupia ono ponad 250 podmiotów z Polski, Europy, a nawet Dalekiego Wschodu – powiedział podczas uroczystości wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

 

Pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru dla autobusów i samochodów osobowych Neso usytuowana przy ul. Tango 4 na warszawskim Ursynowie została wyposażona w dwa dyspensery: o wyższym ciśnieniu 700 barów, przeznaczonym dla samochodów osobowych oraz o ciśnieniu 350 barów do napełniania większych baków montowanych w autobusach i pojazdach ciężarowych. Inwestycja została całkowicie sfinansowana z środków prywatnych spółki PAK-PCE Stacje H2, ale kolejne pięć przedsięwzięć realizowanych przez nią otrzyma 20 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do kosztów budowy. Tak duże wsparcie ma umożliwić powstanie do 2024 roku stacji tankowania wodoru w Rybniku, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni i Lublinie.

 

Jesteśmy dumni, że Polska jest liderem zmian jeżeli chodzi o rozwój gospodarki wodorowej w Europie, bo wodór jest idealną alternatywą dla paliw kopalnych. Mamy ambicję, aby w Polsce powstały też fabryki elektrolizerów wodoru i ogniw paliwowych oraz cały łańcuch wartości, który pozwoli nam stworzyć polską gospodarkę wodorową – mówił wiceminister. 

 

Dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW w ciągu najbliższych kilku lat mają powstać kolejne stacje tankowania m.in. w Rzeszowie, Nowej Sarzynie, Tychach, Poznaniu, Wałbrzychu i Świerklańcu.

 

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).