Jesienny serwis hamulców kampera z Textar | MOTOFAKTOR

Jesienny serwis hamulców kampera z Textar

person Redakcja 14/09/2021

W Polsce systematycznie wzrasta zainteresowanie podróżami kamperem. Produkty do wielu popularnych w naszym kraju kamperów można znaleźć w ofercie Textar.

Dobiegające końca lato potwierdziło, że zainteresowanie korzystaniem z kamperów cały czas rośnie. Tego typu pojazdy świetnie sprawdzają się zarówno podczas zagranicznych podróży, jak i weekendowych wyjazdów za miasto. Z danych za lata 2016 – 2020 wynika, że rynek kamperów w Polsce wyraźnie i dynamicznie się rozwija.

 

W 2018 zarejestrowano w sumie 518 nowych samochodów kempingowych, co stanowiło wzrost o ponad 50% w stosunku do roku poprzedniego. W 2019 roku było ich już 724, natomiast rok 2020 przyniósł kolejny rekordowy wzrost, bo liczba rejestracji wzrosła blisko o połowę, do 1040 sztuk [1]. Jak pokazują pierwsze analizy za 2021 rok, trend zostanie utrzymany.

Kamper zapewnia swobodę

Na taki duży wzrost rejestracji pojazdów kempingowych w dużym stopniu miała wpływ pandemia. Chęć podróży w połączeniu z zamkniętymi granicami państw i obostrzeniami sanitarnymi w hotelach przekonała wiele osób do zakupienia lub wypożyczenia własnego domu na kółkach.

 

Podróż kamperem daje niezależność i elastyczność, trasę można ustalać na bieżąco, bez wcześniejszego przygotowania. Ten środek transportu jest przeznaczony zarówno dla miłośników przyrody, jak i rodzin z dziećmi. Przemieszczanie się kamperem daje możliwość noclegu na łonie natury, a na specjalnie przygotowanych kempingach istnieje infrastruktura, która pozwala na bycie w trasie przez wiele dni oraz ułatwia wyjazdy z dziećmi.

Najpopularniejsze modele kamperów w Polsce

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pojazdów kempingowych, a producenci wciąż prześcigają się w proponowaniu nowych rozwiązań. Różnorodność oferty pozwala dopasować pojazd do własnych potrzeb i oczekiwań.

 

Najchętniej wybieraną przez miłośników caravaningu marką w Polsce był Volkswagen, produkujący modele California i Grand California. Wysoko w zestawieniu znajdują się również firmy, które w ofercie mają pojazdy budowane na podwoziach Forda Transita oraz VW Craftera i Transportera [2].

Pora na przegląd i serwis

Przypadający na przełom września i października koniec sezonu kamperowego to czas przygotowania tych pojazdów do przerwy zimowej. Jednym z najważniejszych zadań właściciela jest sprawdzenie stanu elementów eksploatacyjnych, w tym hamulców. Zużyte części takie jak klocki i tarcze hamulcowe powinny zostać wymienione. Pamiętajmy o dokładnym dopasowaniu klocków hamulcowych do danego modelu samochodu. Warto skorzystać z produktów z oferty Textar, między innymi klocków hamulcowych do modelu Grand California o numerze części 2217801. W przypadku grupy VW istotny jest też kod PR, który informuje nas w jaki konkretnie układ hamulcowy dany pojazd jest wyposażony oraz jakie są jego pozostałe parametry. Kod PR zazwyczaj znajduje się w książce serwisowej pojazdu czy w miejscu koła zapasowego. Wojciech Sokołowski trener techniczny TMD Friction, właściciela marki Texta

Części zamienne od Textar

Sporą grupę pojazdów wykorzystywanych do turystyki stanowią w naszym kraju samochody pierwotnie zarejestrowane jako ciężarowe, a następnie przebudowane i zarejestrowane jako kempingowe. Jak wynika z dostępnych analiz, najczęściej w ten sposób przerabiane są Fiat Ducato, Peugeot Boxer oraz Citroen Jumper [3]. W przypadku tych aut również podczas eksploatacji i serwisu można sięgać po części z oferty Textar.

W przypadku Fiata, podobnie jak w grupie VW, należy dobierać klocki hamulcowe biorąc pod uwagę wersję zabudowy oraz konkretny model układu hamulcowego pojazdu. W niektórych przypadkach klocki do różnych wersji będą miały taki sam kształt i wymiary, ale inny będzie materiał cierny, z jakiego są wykonane, czego efektem będzie inny współczynnik tarcia. Czasem jedyną różnicą będzie grubość tarczy hamulcowej bądź szerokość blaszki prowadzącej klocki w jarzmie. Wojciech Sokołowski

 

Wszystkie produkty Textar do zastosowania w kamperach i służących za ich bazy pojazdach użytkowych, a także części zamienne do samochodów innego typu można znaleźć w katalogu online BrakeBook oraz aplikacji mobilnej BrakeBook.

 

1, 2, 3 https://www.motorhome.pl/rynek-kamperow-w-polsce/

 

Źródło: Textar

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).