JELCZ należy do grupy kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. z siedzibą w Radomiu i prowadzi przede wszystkim działalność w zakresie produkcji samochodów ciężarowych marki JELCZ dla polskiego wojska.
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. stoi na czele grupy kapitałowej skupiającej kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego.
RFK jest wspólnym przedsiębiorcą utworzonym przez Agencję Rozwoju Przemysłu, Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe „Silesia”. Obecnie RFK prowadzi działalność w zakresie produkcji konstrukcji stalowych, elementów stalowych dla przemysłu zbrojeniowego – komponentów do pojazdów ciężarowych oraz produkcji elementów stalowych infrastruktury ciśnieniowej.
W dniu 30 kwietnia 2026 r. zostało zawarte porozumienie, pomiędzy spółką JELCZ a syndykiem masy upadłościowej, dotyczące zawarcia umowy dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa RAFAKO S.A. w upadłości z siedzibą w Raciborzu. Podpisano także list intencyjny pomiędzy PGZ, HSW, JELCZ, ARP, TF Silesia, PXM i RFK, którego celem jest podjęcie współpracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu działań zmierzających do połączenia spółek JELCZ i RFK.
„Połączenie przyniesie oczekiwany efekt synergii. Jelcz wzbogaci się o zespół produkcyjny, już zaangażowany we współpracę i posiadający cenną wiedzę dotyczącą infrastruktury Rafako S.A. w upadłości. Pozyskane przedsiębiorstwo RFK stanie się częścią oddziału Jelcza w Raciborzu” – wyjaśnia prezes PGZ S.A. Adam Leszkiewicz.
Połączenie Jelcza i RFK będzie miało miejsce na przełomie I i II kw. 2027 roku, po przeprowadzeniu analiz biznesowych oraz czynności formalnoprawnych, obejmujących m.in. wycenę spółek oraz uzyskanie zgody prezesa UOKiK na koncentrację.
„Pojazdy ciężarowe Jelcza w kilkunastu wersjach i specjalistycznych odmianach są obecne niemal w każdej jednostce Wojska Polskiego. Uruchamiając produkcję w Raciborzu, w kooperacji z głównym zakładem w Jelczu-Laskowicach oraz zleceniami do Autosanu w Sanoku, znacząco zwiększymy produkcję i będziemy w stanie w pełni i terminowo realizować wymagane zamówienia dla Sił Zbrojnych, ale także dla podmiotów cywilnych” – mówi prezes Jelcza Mariusz Ptak.
Źródło: UOKiK, JELCZ