Jazda "hybrydą" zimą - najważniejsze zasady | MOTOFAKTOR

Jazda "hybrydą" zimą - najważniejsze zasady

person Adrian Januszkiewicz 28/01/2021

Ekspert SEAT-a radzi, w jaki sposób zaoszczędzić energię w aucie hybrydowym, aby móc dłużej jeździć w trybie elektrycznym zimą.

1. Ładuj akumulator, gdy samochód wciąż jest rozgrzany

Niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na zasięg pojazdu w trybie elektrycznym. Jednak nowoczesne systemy obsługi akumulatora zarządzają energią w taki sposób, aby zminimalizować niepożądany efekt.

Zimno może obniżyć wydajność akumulatora, co ma związek z procesami elektrochemicznymi zachodzącymi wewnątrz ogniw litowo-jonowych. Gdy na zewnątrz utrzymuje się mróz, najlepiej ładować samochód w zamkniętym pomieszczeniu od razu po zakończeniu jazdy, gdy akumulator jest wciąż rozgrzany. Poprawia to efektywność całego procesu. Francesc Sabaté szef działu rozwoju systemów energetycznych SEAT-a

 

Nowego SEAT-a Leona e-HYBRID można w pełni naładować w ciągu pięciu godzin przy użyciu konwencjonalnego gniazdka oraz w mniej niż cztery godziny (3 godz. 40 min), korzystając z Wallbox.

2. Ogrzej wnętrze pojazdu przed wyruszeniem w drogę

Nie ma idealnej temperatury do podróżowania samochodem – każda pogoda wpływa na jego funkcjonowanie w taki czy inny sposób. Jednak komponenty elektryczne działają najefektywniej w temperaturze 21,5°C-22°C.

Jest sposób na to, aby osiągnąć odpowiednie dla hybrydowego układu napędowego warunki bez skracania zasięgu w trybie elektrycznym. Najlepiej na kilka minut przed wyruszeniem w drogę, gdy samochód wciąż pozostaje podłączony do zasilania, uruchomić ogrzewanie lub zdalnie aktywować funkcje podgrzewania siedzenia i kierownicy za pomocą aplikacji SEAT Connect. W ten sposób w chwili, gdy wsiądziesz do pojazdu, we wnętrzu będzie panowała przyjemna temperatura, a akumulator pozostanie w pełni naładowany w momencie rozpoczęcia podróży. Francesc Sabaté

3. Uruchamiaj samochód w trybie spalinowym

W bardzo zimne dni należy podłączyć zaparkowany samochód do zasilania, dzięki czemu będzie można rozgrzać samochód, a jednocześnie akumulator, przed odjazdem.

W trudnych warunkach dzięki sztucznej inteligencji pojazd uruchomi się w trybie spalinowym, co pozwoli w krótkim czasie podnieść temperaturę i zapewnić prawidłową pracę akumulatora. Francesc Sabaté

 

Samochody hybrydowe i elektryczne są poddawane bardzo wymagającym testom, dzięki którym kierowcy mają gwarancję poprawnego działania pojazdu przy każdej pogodzie.

4. Jedź płynnie

Płynna jazda to klucz do zmniejszenia zużycia paliwa. W przypadku samochodów hybrydowych odpowiedni styl prowadzenia pojazdu zimą jest tym bardziej koniecznością, że silnik elektryczny dysponuje pełną mocą już od chwili uruchomienia. Co więcej, płynna jazda pomaga uzupełniać energię dzięki hamowaniu odzyskowemu.

Kiedy zdejmujesz nogę z pedału hamulca, energia kinetyczna pozyskana w procesie hamowania jest zamieniana w energię elektryczną, z której korzysta później akumulator. Francesc Sabaté

 

Dzięki temu wydłuża się zasięg samochodu hybrydowego w trybie elektrycznym.

Warto pamiętać również o trzech ogólnych poradach, jak zadbać o swoje auto zimą:

  • Przed wyruszeniem w drogę sprawdź ciśnienie w oponach i woź ze sobą łańcuchy na wypadek obfitych opadów śniegu.
  • Trzymaj w samochodzie skrobaczkę do szyb, aby w razie potrzeby usunąć lód. Nigdy nie usuwaj go gorącą wodą!
  • Sprawdź poziom płynu chłodniczego, aby zapobiec przegrzaniu się silnika.

Źródło: SEAT

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).