Jakość świec żarowych Bosch pod ścisłą kontrolą | MOTOFAKTOR

Jakość świec żarowych Bosch pod ścisłą kontrolą

person Redakcja 22/01/2020

Zakład Boscha we francuskim Rodez posiada ponad 40-letnie doświadczenie i produkuje najnowocześniejsze typy świec żarowych na pierwszy montaż i aftermarket.

Świeca żarowa odpowiada za podgrzanie komory spalania silnika Diesla przy rozruchu. Musi błyskawicznie nagrzać komorę spalania osiągając temperaturę nawet do 1200°C. Świece ceramiczne Bosch DuraSpeed osiągają maksymalną temperaturę już w 1,4 s, a świece tradycyjne w 4 s.

 

W fabryce w Rodez funkcjonują oddzielne linie produkcyjne dla świec żarowych metalowych i ceramicznych. Maszyny funkcjonują automatycznie, przy zachowaniu wysokich standardów jakości.

 

W pierwszym etapie produkcji świecy żarowej metalowej Duraterm wykonywany jest metalowy korpus. W oddzielnym procesie spiralę grzejną i regulacyjną umieszcza się w metalowej tulejce, którą się rozciąga i kształtuje do docelowego rozmiaru. Następnie wypełnia się ją proszkiem – tlenkiem magnezu, który jest izolatorem elektrycznym i przewodnikiem ciepła. W kolejnym etapie elementy montuje się w obudowie oraz zamyka całość uszczelką i nakrętką.

 

Na końcu linii produkcyjnej przeprowadzane są 2 testy. Po pierwsze sprawdza się skuteczność grzania każdej świecy żarowej przez rozgrzanie końcówki świecy do czerwoności, mierząc parametry czasu i temperatury. Po drugie, prześwietlając świecę promieniami rentgenowskimi badane jest ułożenie spirali w rurce grzejnej. Dzięki temu, że badana jest każda świeca żarowa, a nie wyrywkowe egzemplarze, testy dają pewność prawidłowego funkcjonowania części przez cały okres eksploatacji.

 

Kontroli podlegają również wymiary geometryczne świecy. To bardzo ważne, gdyż tylko precyzyjnie wykonaną świecę będzie można wykręcić z silnika bez ukręcenia. Precyzja produkcji nabiera na znaczeniu, ponieważ osiągane temperatury są coraz wyższe, a średnice świec coraz mniejsze.

 

Wśród metalowych świec żarowych Duraterm wyróżniamy m.in. świece Duraterm High Speed. Są to świece niskonapięciowe 4,4-5,0 V (w porównaniu do 11 V dla konwencjonalnych świec). Zmieniona konstrukcja umożliwia im 2-krotnie szybsze nagrzewanie.

Produkcja świec żarowych ceramicznych Duraterm Ceramix i DuraSpeed odbywa się w zbliżony sposób. Są one wykonywane na nowych, oddzielnych liniach produkcyjnych. Element grzejny jest zatopiony w specjalnej ceramice. Świece żarowe ceramiczne nagrzewają się szybciej i osiągają wyższe temperatury niż świece metalowe.

 

Standardem jakościowym w fabryce jest zasada mniej niż jednego defektu na milion wyrobów. Oznacza to, że na każdy milion wyprodukowanych części mniej niż jedna posiada wadę produkcyjną. Standard ten jest utrzymywany od 2013 r.

 

Fabryka w Rodez poza świecami żarowymi produkuje rozpylacze do wtryskiwaczy Diesla oraz bezkulkowe, wysokociśnieniowe wtryskiwacze elektromagnetyczne CRI. Produkcja tych nowoczesnych komponentów stanowi know-how Boscha w dziedzinie Diesla. Warto też wspomnieć, że wszystkie fabryki świec żarowych Boscha posiadają certyfikaty ISO/TS 16949.

 

Dowiedz się więcej TUTAJ.

 

Artykuł sponsorowany przez firmę Bosch

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).