Jakie czynności przy samochodzie Polacy wykonują samodzielnie? | MOTOFAKTOR

Jakie czynności przy samochodzie Polacy wykonują samodzielnie?

person Adrian Januszkiewicz 23/11/2018

Wyniki badania „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” na zlecenie Shell pokazują, że większość z nas samodzielnie pielęgnuje swoje auta.

Kobiety w nieco większym stopniu niż mężczyźni dbają o czystość wewnątrz swoich pojazdów. Zabiegi konserwacyjne związane m.in. ze sprawdzaniem ciśnienia w oponach, wymianą ogumienia czy uzupełnianiem oleju silnikowego są częściej wykonywane we własnym zakresie przez mężczyzn.

Pierwsze wrażenie

Zdecydowana większość badanych, bo aż 78% jeździ czystym oraz wysprzątanym autem. Aż 79% mężczyzn i 78% kobiet zadeklarowało, że regularnie myją swoje samochody. O porządek we wnętrzu auta dba jeszcze więcej osób – około 87% pań i 73% panów.

Widoczność samochodu i drogi

Dobra widoczność podczas jazdy samochodem ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu. O tę kwestię kierowcy powinni zadbać wymieniając żarówki i wycieraczki. Samodzielnej wymiany wycieraczek dokonuje 74% panów i 33% pań. Żarówki we własnym zakresie zmienia 62% mężczyzn i tylko 25% przedstawicielek płci pięknej. Ważnym działaniem związanym z zapewnieniem widoczności w czasie jazdy jest także uzupełnianie płynu do spryskiwaczy. Podejmuje się go aż 80% respondentów – 84% mężczyzn i 76% kobiet.

Bezpieczeństwo kołem się toczy

Ponad 59% Polaków, którzy wzięli udział w badaniu „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” samodzielnie sprawdza ciśnienie w oponach i pompuje koła – te czynności wykonuje zdecydowanie więcej panów (71%), niż pań (32%). Mężczyźni (38%) także częściej niż kobiety (19%) dokonują wymiany opon sezonowych bez pomocy specjalistów.

Smarowanie silnika

Do kluczowych czynności, które mają wpływ na stan techniczny samochodu należą profilaktyczne sprawdzanie poziomu oleju (co 500-1000 km) oraz jego uzupełnianie.

Aby samodzielnie prawidłowo skontrolować poziom oleju trzeba ustawić samochód na równym podłożu. Po kilku minutach od wyłączenia silnika należy wyjąć bagnet olejowy, przetrzeć szmatką lub chusteczką a następnie włożyć z powrotem na miejsce. Po ponownym wyjęciu olej powinien zostawić na nim ślad wskazujący aktualny poziom – powinien mieścić się między minimum, a maximum. Często na bagnecie znajdują specjalne nacięcia lub znaki, które wskazują prawidłowy poziom oleju. Jeśli oleju jest za mało, to trzeba go dolać. Radzi Robert Gałkowski ekspert techniczny Shell Helix

 

Jak pokazują wyniki badania „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” olej silnikowy samodzielnie uzupełnia 46% respondentów – 55% mężczyzn i 28% kobiet.

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez samochodów. Dla wielu osób jazda autem jest istotnym elementem codziennego życia – dzięki niemu łatwiej odwieźć dzieci do szkoły, dojechać do pracy czy zrobić duże zakupy. Jednak nie każdy kierowca dba o stan techniczny swojego pojazdu we własnym zakresie. Jak wynika z badania Shell, producenta olejów silnikowych do aut osobowych Shell Helix, mężczyźni chętniej niż kobiety samodzielnie wymieniają wadliwe elementy w aucie i wykonują czynności związane z bieżącą eksploatacją auta. Kobiety powierzają większość prac przy samochodzie specjalistom.

O badaniu

Badanie „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownica” zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2018 roku przez pracownię badawczą Kantar TNS na zlecenie firmy Shell. Badanie przeprowadzono w dwóch etapach – badanie jakościowe w oparciu o wywiad fokusowy oraz badanie ilościowe metodą CAWI zrealizowane na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie polskich kierowców (N=1000).

 

Źródło: Shell

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).