Jakie auta naprawiają polscy kierowcy? | MOTOFAKTOR

Jakie auta naprawiają polscy kierowcy?

person Redakcja 7/09/2021

Niezależne warsztaty samochodowe najczęściej naprawiają kompakty oraz średniej klasy auta marek premium.

Z raportu DobryMechanik.pl, opracowanego na podstawie 70 tys. unikalnych wycen napraw wynika, że do niezależnych warsztatów najczęściej trafiają samochody z segmentu C i D. Przeważają wśród nich pojazdy kilkunastoletnie, które od dawna nie są już na gwarancji. Najpopularniejsze roczniki to 2007 i 2008.

 

Wśród konkretnych modeli pierwsze miejsce zajął Ford Focus. Tuż za nim znalazł się kompaktowy Opel Astra, a trzecie było Audi A4. Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:

Źródło: DobryMechanik.pl

Jakie marki są najczęściej serwisowane w niezależnych warsztatach?

W tej kategorii na pierwszym miejscu także znalazł się Ford. Kolejne były marki Opel oraz Volkswagen, a tuż za podium dwie marki premium – Audi oraz BMW.

Źródło: DobryMechanik.pl

Klasa średnia, na co stawiają polscy kierowcy?

Najczęściej naprawianym autem z segmentu D jest Audi A4. W czołówce znalazły się również: Volkswagen Passat oraz BMW serii 3. Czwarte miejsce, z niewielką stratą do trzeciego, zajął Ford Mondeo.

Źródło: DobryMechanik.pl

Kilka słów komentarza dodał Maciej Zarębski, właściciel warsztatu Perfect Touch Garage w Warszawie:

Niezaprzeczalnie auta niemieckie - jak Audi, Volkswagen czy BMW królują w rankingach z racji panującego przekonania o ich bezawaryjności i trwałości. Dużo dalej znajdują się marki japońskie, które wizyt w serwisie - poza czynnościami okresowymi jak wymiana oleju - wymagają znacznie rzadziej. Popularność marek niemieckich oznacza dobre rozpoznanie przez niezależne serwisy oraz lepszą dostępność części zamiennych, co ostatecznie wpływa na obniżenie kosztów napraw. Maciej Zarębski

5 najczęściej naprawianych kompaktów

Samochody z segmentu C to dobry kompromis pomiędzy rozmiarem i komfortem jazdy, a kosztami eksploatacji. Nic dziwnego, że ta kategoria jest w ostatnim czasie najbardziej pożądana w naszym kraju. Do niezależnych warsztatów najczęściej trafiają Ford Focus, Opel Astra oraz Volkswagen Golf. Pierwszą piątkę uzupełniają Skoda Octavia i Renault Megane.

Źródło: DobryMechanik.pl

Sytuację skomentował Paweł Rembieliński, właściciel warsztatu Auto-Rama w Warszawie:

Polacy mają zakodowane od wielu lat, że auta niemieckie to dobry wybór. Dodatkowo najczęściej przy zakupie danego modelu kierują się ceną używanego egzemplarza, dlatego nie widzimy w pierwszej piątce Toyoty, Lexusa itp. Samochody z czołówki rankingu są popularne, ale nie zawsze tanie w eksploatacji. Wszystko zależy od tego z jaką jednostką napędową i skrzynią są skonfigurowane. Podstawowa obsługa, czyli serwis zawieszenia, hamulców oraz przeglądy okresowe dla najpopularniejszych modeli będą na optymalnym poziomie dla przeciętnego kierowcy. Zwykle gdy klient pyta nas, jakie kompaktowe auto wybrać, polecamy jeden z modeli znajdujących się w pierwszej piątce rankingu. Paweł Rembieliński

Najczęściej naprawiane auta w segmencie B

Samochody typowo miejskie trafiają do warsztatów nieco rzadziej niż modele o większych rozmiarach. Najpopularniejsza w swojej kategorii okazała się Skoda Fabia, a za nią plasowały się Opel Corsa oraz Ford Fiesta.

Źródło: DobryMechanik.pl

Które roczniki najczęściej trafiają na warsztat?

W niezależnych warsztatach najczęściej spotkać można samochody z roczników 2005-2009. Stanowią one aż 36,83% wszystkich naprawianych samochodów. Prawie co czwarty trafiający „na kanał” samochód (23,42%) został wyprodukowany w latach 2010-2014. Nowsze modele od rocznika 2015 wzwyż stanowią 13,59% ogółu.

Źródło: DobryMechanik.pl

Źródło: DobryMechanik.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).