Jak zminimalizować zużycie paliwa we flocie pojazdów? | MOTOFAKTOR

Jak zminimalizować zużycie paliwa we flocie pojazdów?

person Redakcja 8/03/2023

Ceny paliw szczególnie ostatnio są bolączką dla branży TSL, bo wpływają na jej funkcjonowanie. Swoją odpowiedź na ten problem ma Grupa DBK.

 

Ceny paliwa to temat, który w branży TSL budzi emocje od zawsze. Nawet małe wahania mogą powodować duże problemy, a co dopiero poważne zmiany, które obserwowaliśmy w 2022 roku w związku z wojną w Ukrainie. Rekord padł pod koniec roku, w październiku. Wtedy to za litr oleju napędowego musieliśmy zapłacić 8,08 zł, a za benzynę 6,94 zł. I chociaż wraz z nadejściem zimowych miesięcy sytuacja trochę się poprawiła, to wciąż trudno mówić o stabilizacji – tym bardziej, że od 5 lutego obowiązuje unijny zakaz importu paliw z Rosji, a eksperci przewidują nawet 10 zł za litr diesla jeszcze w pierwszej połowie roku. Jak w obliczu tego wszystkiego zadbać o rentowność przewozów?

Akcja-reakcja, czyli jak z głową zareagować na rosnące ceny paliw?

Odpowiedzią na wahające się ceny surowców i niepewną sytuację polityczną może być technologia. Przykładowo telematyka wykorzystuje m.in. dorobek informatyki, by optymalizować łańcuchy dostaw. Systemy informatyczne pozwalają bowiem na większą kontrolę nad stanem pojazdu, paliwa czy efektywnością jazdy. Te rozwiązania są często oferowane w ramach najmu długoterminowego, bowiem przedmiotem kontraktu jest wtedy nie tylko flota, ale i uzupełniające ją systemy.

 

Jednym z nich jest DBK Fleet Management z portfolio Grupy DBK, w którego skład wchodzi moduł do analizy efektywności jazdy. Dzięki temu zarządzający procesem widzą, który pracownik w danych warunkach radzi sobie wystarczająco dobrze, a któremu przydałoby się podszkolenie z bardziej ekonomicznej jazdy – mówi Paweł Panfil, Dyrektor Działu Telematyki w Grupie DBK.

 

By natomiast przygotować się na niezapowiedziane sytuacje, warto pomyśleć o zainstalowaniu sondy paliwowej. Nie tylko bowiem pozwala ona na stały monitoring stanu paliwa w celu optymalizacji trasy, ale i zapewnia ochronę przed ewentualnymi kradzieżami oleju, które niestety wciąż zdarzają się w branży.

Rozwiązanie przyszłości – moduł Powerbox Steinbauer

Nowatorskim rozwiązaniem pozwalającym optymalizować gospodarkę paliwową w firmie jest moduł Powerbox Steinbauer. Testy wykazały, że dzięki tej technologii można zmniejszyć zużycie paliwa aż o 5-8%. To wszystko dzięki oprogramowaniu usprawniającemu pracę silnika, co, w połączeniu ze zdalną analityką modelu jazdy poszczególnych kierowców, może w skali całej firmy znacznie obniżyć koszty paliwa.

 

Powerbox Steinbauer wykorzystuje najbardziej zaawansowane sposoby sterowania układem wtryskowym, jednocześnie umożliwiając zwiększenie mocy silnika i zmniejszenie zużycia paliwa. Autoryzowanym sprzedawcą i instalatorem tego modułu jest Grupa DBK, oferująca również pełne wsparcie serwisu fabrycznego. Takie rozwiązanie stanowi odpowiedź na problem niepewnych, ciągle zmieniających się cen paliwa i pozwoli spać (odrobinę) spokojniej właścicielom firm z branży TSL.

 

Źródło: Grupa DBK

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).