Jak zdalnie wyłapywać pojazdy zanieczyszczające powietrze? | MOTOFAKTOR

Jak zdalnie wyłapywać pojazdy zanieczyszczające powietrze?

Badacze opracowują technologię zdalnego wykrywania emisji z samochodów bez zakłócania ruchu.
5/10/2019

Raport Europejskiej Agencji Środowiska wykazuje, że sektor transportu drogowego najbardziej przyczynia się do emisji dwutlenku azotu w UE, gdzie każdego roku 400 000 osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Dzięki unijnemu projektowi CARES naukowcy opracowują przyrządy do zdalnego wykrywania emisji. Zespół naukowców z Politechniki w Grazu pracuje nad nowymi bezdotykowymi metodami pomiaru spalin, które umożliwią władzom miejskim podjęcie kroków mających na celu ograniczenie emisji.

Chcemy monitorować emisje z pojazdów w miastach oraz strefach środowiskowych w warunkach rzeczywistych, bez konieczności zakłócania swobodnego przepływu ruchu drogowego. Celem jest wykrywanie klasy spalin każdego pojazdu z wykorzystaniem tych pomiarów.

kierownik Instytutu Systemów Czujników Elektronicznych na Politechnice w Grazu - Alexander Bergmann

 

Jeśli chodzi o takie pomiary, pod uwagę branych jest kilka pomysłów, takich jak wprowadzenie opłaty miejskiej obliczanej na podstawie emisji – im wyższy poziom emisji, tym wyższa opłata za pojazd. Możliwe jest także automatyczne monitorowanie zezwoleń na wjazd do stref środowiskowych. Automatyczne barierki otwierałyby się tylko wtedy, gdy emisje zanieczyszczeń przejeżdżających pojazdów mieściłyby się w standardowym zakresie. Czujniki można również wykorzystać do rozpoznawania pojazdów, których silniki zmodyfikowano dla wyższej wydajności, co skutkuje wytwarzaniem większych ilości emisji.

 

Technologia opracowana przez badaczy wiąże się z wykorzystaniem czujnika obejmującego niewielki, dwuzębny kamerton. Wykorzystuje się impulsy laserowe, by wzbudzać cząstki pomiędzy zębami kamertonu. Powoduje to powstawanie sygnału dźwiękowego. Kamerton rejestruje i odtwarza takie słyszalne sygnały. Im więcej cząstek, tym głośniejszy dźwięk. Następnie można wykorzystać głośność do ustalenia, ile cząstek znajduje się w otoczeniu.

 

Metodę tę wykorzystuje się już do pomiaru poziomu gazu. Zdaniem naukowców, może ona sprawdzić się jako niedrogi czujnik, który przewiduje, że prace nad przygotowaniem technologii do masowej produkcji zakończą się do końca projektu CARES. Badacze mają nadzieję, że czujniki, które można montować na poboczach, barierkach czy znakach drogowych, uda się umieścić w miastach współpracujących z projektem CARES, takich jak Mediolan, Praga i Kraków.

 

Trwający projekt CARES (City Air Remote Emission Sensing) zakończy się w 2022 roku. Jego celem jest rozszerzenie obecnych możliwości w zakresie pomiaru emisji generowanych przez pojazdy. Partnerzy pracujący nad projektem CARES mają też nadzieję na przyspieszenie obsługi danych zarówno w odniesieniu do obecnych przyrządów do zdalnego wykrywania emisji, jak i w przypadku przyrządów opracowywanych w ramach projektu. Umożliwiłoby to uzyskiwanie analizy w czasie rzeczywistym.

 

Źródło: Cordis

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).