Jak zapobiec problemom ze świecami żarowymi? | MOTOFAKTOR

Jak zapobiec problemom ze świecami żarowymi?

Wielu kierowców zapomina zadbać o właściwy stan techniczny świec żarowych w aucie. To błąd, który może kosztować nas dużo nerwów, czasu i pieniędzy.

 

Najważniejszym zadaniem świec żarowych jest zapewnienie płynnego startu w niskich temperaturach. Ale nie tylko, ich zakres działania jest dużo szerszy.

Uwaga na kontrolkę na desce rozdzielczej

Co może się zdarzyć, jeśli świece żarowe nie działają prawidłowo?

 • Paliwo spala się niecałkowicie, co skutkuje większą ilością sadzy. W konsekwencji duża ilość sadzy może spowodować przedwczesną awarię silników wysokoprężnych.
 • Nadmierne dymienie i zbyt duża ilość szkodliwych składników w spalinach. Sprawnie działające świece żarowe, to czystsze powietrze i troska o środowisko.
 • Słabe osiągi silnika, które odbierają radość z jazdy.

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać świece żarowe. Zwracaj uwagę na nietypowe oznaki podczas uruchamiania samochodu i podczas jazdy.

Najczęstsze oznaki konieczności wymiany świec żarowych

Pierwsza i najbardziej oczywista znajduje się na desce rozdzielczej. Jeśli lampka kontrolna świecy żarowej się nie zapala, wskazuje to na jej awarię. Jest to bardzo powszechne w przypadku starszych silników.

 

Inne oznaki, na które musisz zwrócić uwagę to:

 

 • zwiększony biały dym z rury wydechowej,
 • głośniejsza praca silnika,
 • nierówna praca silnika,
 • niższa moc wyjściowa,
 • zwiększone zużycie paliwa.

Biały dym z rury wydechowej może zwiastować awarię świecy żarowej

Pomocne wskazówki

Najpierw możesz sprawdzić świece żarowe za pomocą multimetru. Dowiesz się, czy występuje przerwa w obwodzie, zwarcie lub czy świeca żarowa jest w dobrym stanie. Jest to proste rozwiązanie, które można wykonać bez wyjmowania świec żarowych.

 

Po drugie, świece żarowe zwykle po kolei osiągają granicę zużycia. Jednorazowa wymiana całego zestawu kosztuje mniej niż wielokrotna wymiana pojedynczych uszkodzonych świec żarowych.

Jak wybrać świecę żarową do wymiany?

Wybór i zakup odpowiedniej świecy żarowej może być uciążliwy. Na rynku dostępne są setki różnych produktów i ustalenie, która świeca żarowa pasuje do Twojego samochodu, może być trudne.

 

Potrzebujesz rozwiązania, które pomoże ci szybko, niezawodnie, a jednocześnie będzie najlepsze i ekonomiczne dla silnika.

 

Świece żarowe marki Iskra są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne ciśnienia i temperatury, a także zapewnić trwałość i stabilność działania bez spuchnięcia trzpienia i uszkodzenia spirali grzejnej.

 

Do wyboru jest aż 350 referencji świec żarowych Iskra.

Świece ISKRA są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne ciśnienia i temperatury

Na co zwrócić uwagę przy wymianie świec żarowych?

 1. W większości przypadków nadmierne napięcie powoduje uszkodzenie świecy żarowej. Przed wymianą świec żarowych sprawdź cały układ elektryczny. Świece żarowe mogą się przegrzać, jeśli napięcie elektryczne jest utrzymywane zbyt długo, na skutek wadliwie działających przekaźników lub sterowników. Może to spowodować uszkodzenie spirali grzejnej lub/i stopienie pręta grzejnego.
 2. Uważaj, aby nie uszkodzić wtyczki. Wykręcaj świecę żarową z głowicy cylindrów za pomocą klucza dynamometrycznego. Zrób to powoli i zwróć uwagę na wszelki opór. Nie próbuj wkręcać na siłę, ponieważ możesz uszkodzić świecę żarową. To poważny błąd, który może drogo kosztować.
 3. Wyczyść otwór na świecę przed zamontowaniem nowych. Użyj zestawu rozwiertaków do usunięcia ewentualnych nagarów, aby zapobiec przedwczesnemu uszkodzeniu świecy żarowej.
 4. Wkręć ręcznie nową świecę żarową do oporu.
 5. Ustaw klucz dynamometryczny na prawidłowy moment dokręcania.

Zwróć uwagę na właściwe dokręcenie

Niedostateczne dokręcenie świecy żarowej może prowadzić do przedmuchu spalin i słabej wydajności elektrycznej.

 

Przekręcenie świecy żarowej powyżej zalecanego momentu obrotowego może spowodować uszkodzenie korpusu (zagniecenie szczeliny powietrznej) świecy żarowej.

 

Źródło: Inter Cars

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).