Jak przygotować silnik łodzi do sezonu letniego? - porady PZL Sędziszów | MOTOFAKTOR

Jak przygotować silnik łodzi do sezonu letniego? - porady PZL Sędziszów

person Redakcja 31/03/2022

PZL Sędziszów podpowiada, jak przygotować silnik łodzi do sezonu letniego.

Odpowiednie przygotowanie silnika zaburtowego lub wewnętrznego łodzi to obowiązek każdego sympatyka żeglarstwa. Sprawna jednostka napędowa jest filarem naszego bezpieczeństwa na oceanach, morzach i jeziorach. Pozwala ona wrócić do najbliższego portu na odpoczynek lub potrzebne naprawy sprzętu. Oczywiście część rzeczy związanych z procesem przygotowania silników łodzi do sezonu można zrobić samodzielnie. Wystarczy odrobina wiedzy na temat mechaniki.

Wymiana oleju i filtrów - jedna z podstaw bezpieczeństwa

Podobnie jak w przypadku silników montowanych w samochodach osobowych, ciężarówkach i innych pojazdach, jednostki napędowe łodzi potrzebują regularnej wymiany oleju, a także filtrów. Tutaj istnieją dwie szkoły zmiany smarowania silnika: pierwsza zaleca zmianę oleju wraz z filtrami przed startem następnego sezonu, druga metoda dopuszcza ich wymianę tuż przed nowym okresem żeglowania. Oczywiście najlepiej wszystkie czynności serwisowe wykonać w zgodzie z zaleceniami producenta szczególnie jeśli motor jest na gwarancji.

Kontrola paska rozrządu i luzu zaworowego

Do czynności, które są zalecane przed wyruszeniem na wodę, należy również kontrola stanu technicznego paska rozrządu i luzu zaworowego. W zależności od rodzaju silnika producenci najczęściej zalecają taką diagnostykę raz w roku. W przypadku zaburtowej jednostki napędowej co drugi sezon warto sprawdzić kondycję przewodów paliwowych i cięgna zmiany biegów.

Pamiętaj o serwisowaniu silnika przed zimą!

Oczywiście, żeby sezon żeglowania mógł przebiegać bez problemów, konieczne jest właściwie zabezpieczenie silnika na czas zimowej przerwy. Przepłukanie jednostki napędowej czystą wodą i zalanie zbiornika paliwa do pełna wraz z tak zwanym stabilizatorem, od tego warto zacząć prace w jednostkach zaburtowych. W ten sposób ograniczamy samoczynne wytrącanie się wody z paliwa oraz zabezpieczamy gładzie cylindrów przed korozją. Na koniec polecamy usunąć płyn chłodniczy z całego układu chłodzenia, jeśli silnik ma spędzić zimę na mrozie.

 

PZL Sędziszów ma w swojej ofercie filtry do silników statków i łodzi Volvo Penta, Honda, Suzuki oraz wielu innych producentów. Dzięki temu użytkownicy silników wewnętrznych, a także zaburtowych mogą wykonać konieczne czynności serwisowe przed startem nowego sezonu żeglarskiego przy użyciu wysokiej jakości części – mówi Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów.

 

Źródło: PZL Sędziszów

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).