Jak przygotować samochód do zimy – porady Q Service Castrol | MOTOFAKTOR

Jak przygotować samochód do zimy - porady Q Service Castrol

person Joanna Piszcz 7/12/2022

Eksperci sieci warsztatów samochodowych Q Service Castrol radzą, które elementy pojazdu sprawdzić, by zimą uchronić się przed niespodziewanymi sytuacjami.

Wymień opony na zimowe

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, 6 milionów kierowców nie decyduje się na zmianę opon przed sezonem jesienno-zimowym. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego i zainwestować w terminową wymianę opon.

 

Opony zimowe nie mogą mieć mniej niż 4 mm głębokości bieżnika. Ogumienie powinno też mieć podobny poziom zużycia na jednej osi, a w przypadku aut z napędem 4×4 na obydwu osiach. Opony nie mogą być starsze niż 10 lat. Jednak już po 5 latach ich guma może być sparciała i popękana, co dyskwalifikuje je z dalszego użytkowania. Po tym okresie tracą swoje właściwości i guma ulega stopniowemu stwardnieniu. Mechanicy podpowiadają też, by regularnie weryfikować stan koła zapasowego.

Sprawdź płyny eksploatacyjne

Przygotowując samochód do zimy należy pamiętać o wymianie lub przynajmniej kontroli wszystkich płynów eksploatacyjnych.

 

Świeży płyn chłodniczy nie zamarznie nawet przy największych mrozach, jednak wraz ze zużyciem, jego próg zamarzania spada. Zamarznięcie może skutkować nawet uszkodzeniem silnika. By do takiej sytuacji nie dopuścić, należy wymienić go na nowy. Jeśli termin wymiany płynu jest coraz bliżej, lepiej to zrobić jeszcze przed zimą – taką czynność należy wykonywać nie później niż co 4-5 lat.

 

Warto również w okresie zimowym poświęcić większą uwagę płynowi hamulcowemu, który cechuje się silną higroskopijnością. Oznacza to, że wraz z upływem czasu wchłania wodę. Jej obecność obniża temperaturę wrzenia płynu hamulcowego.

 

Mechanicy sugerują również, by zimą zadbać o prawidłowy poziom oleju silnikowego. W doborze odpowiedniego oleju pomoże mechanik. Środek smarny nie może być przypadkowy. Powinien mieć dokładnie taką samą lepkość jak zaleca producent oleju.

Zanim wsiądziesz za kółko, sprawdź stan akumulatora

Słabo działający akumulator może skutecznie uniemożliwić uruchomienie samochodu. Stan baterii można sprawdzić za pomocą miernika. Takie pomiary należy wykonać w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Warto zweryfikować stan akumulatora zarówno w stanie spoczynku, jak również po jego tzw. obciążeniu. Zużytą baterie należy wymienić na nowe. To element, którego się nie regeneruje.

Zweryfikuj podwozie i karoserię w swoim samochodzie

Wskazane jest, by sprawdzić stan podwozia przed zimą w celu wyeliminowania wszelkich śladów powstałej korozji. Szczególną uwagę należy skupić na takich częściach jak przewody hamulcowe i paliwowe, zawieszenie oraz elementy nośne. Wszelkie symptomy rdzy powinny być usunięte natychmiastowo, tak by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się korozji w pojeździe. Dobrym pomysłem jest również zabezpieczenie podwozia powłoką antykorozyjną, która ograniczy skutki negatywnego działania soli drogowej.

Skontroluj hamulce w samochodzie

Sprawnie działający układ hamulcowy, szczególnie zimą, pozwala na szybszą reakcję hamowania. By działał jak najlepiej w najtrudniejszym okresie roku, należy w pierwszej kolejności sprawdzić klocki i tarcze hamulcowe.

 

W sezonie zimowym dużo łatwiej o utratę kontroli nad pojazdem ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Styl jazdy w tym czasie różni się od kierowania samochodem np. latem. Kierowca jedzie wolniej i lekko naciska na pedał hamulca, a takie elementy układu jak tłoczki czy klocki przesuwają się o kilka milimetrów. W efekcie, w połączeniu z błotem pośniegowym i możliwą korozją spowodowaną działaniem wyżej wspomnianych czynników atmosferycznych, działanie hamulców może po zimie znacznie się pogorszyć.

 

Ważna jest również weryfikacja stanu przewodów hamulcowych oraz płynu. Zimą bardzo często awarii ulega hamulec ręczny ze względu na wilgoć, niską temperaturę na dworze i brud. Za prawidłowe działanie hamulca ręcznego odpowiada system dźwigienek i linek, który chroniony jest przez pancerzyki. Te pod wpływem zimowych warunków tracą swoją szczelność. Najlepszym rozwiązaniem na zapobieżenie zacinaniu się tego mechanizmu jest wymiana linki na nową, zabezpieczoną przed zamarzaniem.

Sprawdź stan świec

W zależności od tego czy mamy do czynienia z silnikiem benzynowym czy dieslem, weryfikacji wymaga inny model świec. W przypadku silnika wysokoprężnego są to świece żarowe – wysokotemperaturowe grzałki wbudowane w głowicę silnika. Jeśli kierowca ma problemy z uruchomieniem diesla, najprawdopodobniej są już one mocno zużyte i należy je wymienić na nowy komplet.

 

W silniku benzynowym sprawdzeniu należy poddać natomiast świece zapłonowe. Zużyte, oprócz uniemożliwiania rozruchu pojazdu, mogą spowodować m.in. spadek mocy, tzw. dławienie się silnika, gaśnięcie i jego nierówną pracę. Podobne symptomy mogą wywołać zużyte przewody zapłonowe, dlatego dobrze jest wymieniać te elementy równocześnie – o ile jest to możliwe.

Alternator, czyli serce samochodu

Alternator odpowiada w samochodzie za ładowanie akumulatora. Część jest umieszczona w komorze silnika. Jeśli podczas pomiaru okaże się, że alternator za słabo ładuje, będzie wymagał on regeneracji bądź wymiany.

Skontroluj stan filtrów samochodowych

W okresie zimowym czysty filtr paliwa potrafi uchronić przed m.in. uszkodzeniem układu wtryskowego silnika przez wytrącającą się parafinę. Przed zimą należy szczególnie zadbać o filtry paliwa, filtry oleju i filtry powietrza. Ten ostatni wykonuje zimą mnóstwo pracy, zbierając wszelkie zanieczyszczenia z drogi. Najlepszym rozwiązaniem, by utrzymać je w dobrej kondycji, jest ich regularna wymiana co 15 000 km.

 

Zdaniem mechaników, należy również zadbać o odpowiednią jakość powietrza przedostającego się do wnętrza pojazdu, czyli odpowiednio funkcjonujący filtr kabinowy. Jesienią jest poddawany szczególnej próbie ze względu m.in. na zanieczyszczenie liśćmi, które po pewnym czasie ulegają gniciu. By zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu, należy przed zimą wymienić filtr kabinowy razem z pozostałymi – paliwowym, oleju i powietrza.

Zainwestuj w wycieraczki

Przed zimą, warto również wymienić wycieraczki (zarówno te przednie jak i przy tylnej szybie) szczególnie jeśli rozmazują wodę zamiast ją zbierać. Zużyte wycieraczki mogą dość szybko porysować szyby, a to już problem, którego rozwiązanie nie będzie tanie. Przy wyborze odpowiedniego płynu do spryskiwaczy, należy pamiętać o temperaturze jego zamarzania – optymalną opcją jest ta nie wyższa niż -20°C. Nie warto kupować tanich płynów do spryskiwaczy. Te mogą trwale uszkodzić lakier na masce i odbarwić szybę.

 

Zima jest dla kierowców bardzo wymagającym okresem. Panujące czynniki atmosferyczne, w tym śnieg, mróz czy błoto w dużej mierze przyczyniają się do gorszego funkcjonowania podzespołów samochodu. Wszystkie powyższe rady i zalecenia pozwolą uniknąć niespodziewanych awarii, a kierowcom oszczędzą niepotrzebnego stresu związanego z dodatkowymi kosztami naprawy auta.

 

Źródło: Q Service Castrol

 

 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).