Jak przygotować auto do letnich podróży? – carVertical podpowiada | MOTOFAKTOR

Jak przygotować auto do letnich podróży? - carVertical podpowiada

person Redakcja 5/06/2023

Eksperci z carVertical podpowiadają na co zwrócić największą uwagę przygotowując swoje auto na letnie wyjazdy wakacyjne.

 

Choć w naszej części świata w ostatnich latach dość mocno zyskiwał na popularności transport lotniczy w kontekście wyjazdów wakacyjnych, badanie Eurobarometru dotyczące zrównoważonej mobilności wykazało, że 56% Europejczyków wciąż polega na samochodach jako na podstawowym środku transportu.

 

Aby jak najlepiej przygotować się do tras wakacyjnych warto odpowiednio przygotować zarówno samochód, jak też zadbać o jego wyposażenie. Nawet najlepsze auto może się przecież zepsuć i chodzi o to, aby po pierwsze zminimalizować to ryzyko, a po drugie – być mimo wszystko przygotowanym na ewentualne niespodzianki w podróży.

 

 

Sprawdź stan opon

Przed wyruszeniem w długą podróż warto skontrolować ogumienie. Należy zmierzyć głębokość bieżnika i sprawdzić ciśnienie (również w kole zapasowym), a także obejrzeć opony pod kątem uszkodzeń mechanicznych. W razie wątpliwości warto je profilaktycznie wymienić lub przynajmniej poprosić o radę wulkanizatora.

Wykonaj przegląd pojazdu

Regularne serwisowanie odgrywa kluczową rolę dla ogólnej kondycji samochodu. Niezależnie od tego czy samochód jest w twoim posiadaniu od wielu lat i znasz go na wylot czy też niedawno go kupiłeś, ważne jest, aby przed wyruszeniem w długą podróż poddać go odpowiedniej kontroli. W jej ramach, oprócz typowych czynności obsługowych, takich jak np. kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych, zalecamy szczególną kontrolę układów klimatyzacji wnętrza i chłodzenia silnika. Właśnie one będą poddane ciężkiej próbie podczas jazdy latem.

 

Dyskomfort i zmęczenie, wynikające ze zbyt wysokiej temperatury utrudnia skupienie się na drodze. Źle działający układ chłodzenia może nie poradzić sobie w upałach i doprowadzić do przegrzania silnika, co przełoży się na przerwę w podróży i trudne do przewidzenia wydatki.

Sprawdź historię pojazdu

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, sprawdź historię samochodu i uzyskaj informacje o uszkodzeniach i faktycznym przebiegu. Z jednej strony pomoże to znaleźć słabe punkty pojazdu. Z drugiej – może nawet uratować przed przykrymi następstwami kontroli drogowych.

Pomyśl o owadach

Zmorą wielu kierowców podróżujących latem są owady osadzające się na przedniej szybie. Można temu zaradzić stosując specjalny płyn do spryskiwaczy lub chowając do bagażnika odpowiedni środek, który ułatwi oczyszczenie szyby podczas przerwy w podróży. Takie płyny są specjalnie zaprojektowane, aby rozpuszczać i eliminować ślady owadów, pozostawiając szyby kryształowo czyste.

Przygotuj zestaw awaryjny

Utknięcie na poboczu drogi to coś, czego nikt nie chce doświadczyć. Ważne jest jednak, aby przygotować się na to, co niespodziewane, kompletując coś w rodzaju zestawu awaryjnego. Powinien się on składać z podstawowych rzeczy, takich jak apteczka, latarka, przewody rozruchowe, koło zapasowe lub chociaż zestaw naprawczy do opon. Dodatkowo, warto rozważyć dodanie przenośnej ładowarki do telefonu, koca oraz niepsujących się przekąsek i wody, aby zachować nawodnienie i energię w przypadku dłuższego czasu oczekiwania.

Sprytne pakowanie i lekkie podróżowanie

Aby zapewnić płynną i wygodną podróż, spakuj się mądrze. Nie zapominaj o tym co niezbędne, a przedmioty niepotrzebne pozostaw w domu lub w garażu. Istotą rozsądnego pakowania pojazdu jest także logiczne rozplanowanie ładunków i akcesoriów. Ważne przedmioty, takie jak np. okulary, napoje, chusteczki czy pieniądze powinny być w zasięgu ręki. Wszystkie ciężkie rzeczy powinny być stabilnie zamocowane. Samochód zapakowany w sposób przemyślany zużywa mniej paliwa, a podróż nim jest przyjemniejsza i bezpieczniejsza.

 

Przygotowanie samochodu do podróży z pewnością wymaga trochę planowania i wysiłku, ale bezpieczeństwo i przyjemność jazdy są tego warte. W ten sposób letnie wakacje lub nawet krótszy weekendowy wypad będą bezstresowe i nie będziesz musiał się martwić o żadne problemy związane z samochodem – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

 

Źródło: carVertical

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).