Jak nie zostać oszukanym podczas kupna sprzętu ciężkiego? | MOTOFAKTOR

Jak nie zostać oszukanym podczas kupna sprzętu ciężkiego?

person Adrian Januszkiewicz 19/07/2019

Firma Tradus doradza, jak nie paść ofiarą wirtualnych oszustów i gdzie szukać sprzętu ciężkiego, który faktycznie do nas trafi.

Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, tempo wzrostu rejestracji pojazdów użytkowych powyżej 3,5 ton zwiększyło się w maju bieżącego roku aż o 22%. Od początku roku przybyło 14 616 nowych pojazdów i jest to więcej o 7,1% niż w ub. r. W grupie pojazdów ciężarowych wzrost w skali roku wyniósł 8,1% do 13 474 szt. Oznacza to, że zainteresowanie kupnem maszyn ciężkich rośnie, jednak wraz z nim zwiększa się także liczba oszustw w handlu.

 

Podczas zakupów kierujemy się głównie trzema wytycznymi: ceną, opinią o danym produkcie oraz jego marką. Lokalizacja także odgrywa dużą rolę. Tymi czynnikami najłatwiej zwabić i oszukać klienta. Jako przykład może posłużyć zeszłoroczne zdarzenie, kiedy to dwóch rolników dostrzegło w sieci wyjątkowo atrakcyjną ofertę sprzedaży ciągników z importu, za jedyne 24 tys. złotych. Za obie sztuki należało tylko zapłacić z góry. Kupujący zastrzegli, że wpłacą połowę kwoty przed odbiorem maszyn, a drugie tyle po. Umowę sprzedawca przesłał przez Internet. Kiedy jednak pojazdy “utknęły” na granicy, kupcy musieli wpłacić drugą część należności, by sprzęt mógł “przejść kontrolę celną”. Chwilę potem kontakt ze sprzedawcą się urwał.

 

Takich przypadków jest wiele. Oszuści na portalach internetowych oferują do sprzedaży nieistniejące pojazdy. W ogłoszeniach wykorzystują dane przypadkowych osób lub firm, którym dodatkowo tworzą fikcyjne strony internetowe. Prowadzą systematyczną korespondencję i przekonują konsumenta, że negocjuje on cenę z rzeczywistym przedstawicielem danej firmy. Posiadają konta w bankach, a przelane pieniądze natychmiast wypłacają z bankomatów. Posługują się przerobionymi nazwami firm spedycyjnych z Europy, zapewniając o wysyłce i oferując możliwość śledzenia trasy zakupionego produktu. Skoro wszystko z pozoru wygląda wiarygodnie, gdzie szukać znaków oszustwa?

Sprawiedliwy jak algorytm

Najlepiej podejść do tematu od drugiej strony – czyli gdzie tego oszustwa uniknąć. W odpowiedzi na podobne zdarzenia powstają portale jednoczące wszystkich sprzedawców z kupującymi i dbające o bezpieczne finały transakcji. Jedną z zaufanych platform wspierających bezpieczny handel pojazdów użytkowych za pośrednictwem ogólnoświatowej sieci, która dodatkowo pozwala na porównanie używanych maszyn i pojazdów z całego świata, jest Tradus.

 

Platformę cechuje unikalny know-how dotyczący rynków europejskich i informacji o maszynach ciężkich.

To nie tylko ogłoszenia, ale i realne referencje oraz wiarygodne profile, powstające dzięki systematycznie udoskalanemu algorytmowi. Wszystko to pozwala na wygodne i bezpieczne korzystanie z ofert polskich i zagranicznych rynków, ograniczając ryzyko oszustw i zakupu niewłaściwego sprzętu. Mikhail Lortkipanidze Product Manager w firmie Tradus

 

Portal działa na podstawie zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, która pomaga m.in. przy wyznaczaniu realistycznej wartości rynkowej danego pojazdu, określając czy jest ona uczciwa, czy zdecydowanie za wysoka. Mechanizmy biorą pod uwagę kilkaset atrybutów powiązanych z danym ogłoszeniem, porównując je z milionami danych zebranych z obecnych i przeszłych ogłoszeń – co finalnie pozwala konsumentowi na przemyślany zakup sprzętu oraz zmniejsza ryzyko błędnych i kosztownych decyzji.

 

Źródło: Tradus

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).