Jak montować wycieraczki Denso? | MOTOFAKTOR

Jak montować wycieraczki Denso?

person Redakcja 22/04/2021

Olga Vereshchagina, menedżer ds. cyklu życia produktu w Denso, stara się odpowiada na pytania dotyczące wycieraczek.

1. Jak znaleźć właściwy rodzaj i model wycieraczki do swojego auta?

Najlepiej zacząć od sprawdzenia e-katalogu Denso, w którym znajdziesz odpowiednie pióra wycieraczek dla każdego pojazdu, niezależnie od jego marki i modelu, czy też umiejscowienia kierownicy. W e-katalogu możesz wyszukać produkt po numerze, jeśli go znasz, lub po prostu wybrać swój pojazd z listy i przejrzeć gamę oferowanych do niego wycieraczek.

 

Po wybraniu modelu pojazdu i jego roku produkcji, możesz wybrać jeden z trzech dostępnych obecnie rodzajów wycieraczek przednich: szkieletowe (standardowe), hybrydowe lub płaskie (czasami nazywane “aero” lub “banany”), jak również wycieraczki tylne.

 

Po kliknięciu numeru części oferowanej wycieraczki wyświetli się specyfikacja produktu. Długość piór wycieraczek jest pokazana w celach informacyjnych i jest oparta na podstawie specyfikacji części montowanych jako oryginalne wyposażenie.

2. Jakie są różnice pomiędzy wycieraczkami szkieletowymi, hybrydowymi i płaskimi? Czy wybieramy je w zależności od rodzaju pojazdu, czy jest to wyłącznie kwestia preferencji?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz szkieletową, hybrydową czy płaską konstrukcję wycieraczki, każda z nich ma swoje zalety. Wycieraczki szkieletowe to wypróbowana i przetestowana konstrukcja, która jest używana od dziesięcioleci i zapewnia solidne wycieranie oraz wysoką wydajność. Punkty nacisku są równomiernie rozłożone i zapewniają doskonałe wycieranie.

 

Wycieraczki płaskie stały się popularne na początku XXI wieku i oferują atrakcyjny wygląd. Są również cieńsze i lżejsze od wycieraczek szkieletowych, a ich skuteczność jest wynikiem połączenia właściwości aerodynamicznych i wewnętrznego metalowego pręta, który wywiera nacisk i zapewnia maksymalny kontakt pióra wycieraczki z przednią szybą.

 

Wycieraczki hybrydowe łączą zalety obu technologii – posiadają równomiernie rozłożone punkty nacisku i smukłą konstrukcję. Jakość wycieraczek hybrydowych Denso jest tak wysoka, że Ferrari od 2004 roku montuje je jako oryginalne wyposażenie w wielu modelach aut. Wycieraczki hybrydowe Denso są również stosowane w japońskich superszybkich pociągach.

 

Wycieraczka hybrydowa Denso, zgodna ze specyfikacją OEM

3. Jak często należy wymieniać wycieraczki?

Denso zaleca wymianę wycieraczek co roku lub, jeśli to konieczne, nawet częściej. Na wydajność wycierania może wpłynąć szereg czynników zewnętrznych – czasem wystarczy zaledwie sześć miesięcy, by wydajność wycierania spadła.

 

Wymiana wycieraczek w odpowiednim momencie zapewnia doskonałą widoczność kierowcy i pasażerom oraz pozwala zachować integralność układu wycierania, ponieważ źle działające wycieraczki powodują nadmierne wibracje, które mogą uszkodzić ich silnik.

4. Czy wycieraczki będą działały gorzej, jeśli nie zostaną wymienione na czas?

Z biegiem czasu wycieraczki zużywają się, dlatego wymagają one regularnej wymiany. Pogarsza się nie tylko stan gumowego pióra wycieraczki, ale także ramienia. Wśród czynników, które wpływają na zużycie wycieraczek, jest brud osadzający się na szybie, promieniowanie UV i wilgoć. W krajach, w których panują wysokie temperatury, wycieraczki z czasem mogą działać gorzej z powodu ich rzadkiego użytkowania.

5. Jakie są objawy zużycia wycieraczek, które mogą zaobserwować kierowcy?

Smużenie

 

Objawy: Na szybie pozostają wąskie smugi.

 

Przyczyna: Do gumowego pióra wycieraczki przywarły obce ciała lub nastąpiło wytarcie krawędzi pióra.

 

Środek zaradczy: Najpierw wyczyścić krawędź pióra. Jeśli smugi występują nadal, należy wymienić wycieraczkę.

 

Podskakiwanie

 

Objawy: Wycieraczka nie przesuwa się płynnie po szybie, lecz głośno drga i podskakuje z powodu zabrudzeń.

 

Przyczyna: Nieprawidłowy kąt wycierania lub zużyta wycieraczka.

 

Środek zaradczy: Najpierw wyczyścić przednią szybę, a następnie sprawdzić kąt wycierania. Jeśli wycieraczka nadal podskakuje, należy poprawić kąt wycierania lub ją wymienić.

 

Niewytarte miejsca

 

Objawy: Wycieraczka zostawia jedno lub kilka niewytartych miejsc.

 

Przyczyna: Odkształcenie gumowego pióra.

 

Środek zaradczy: Wymienić wycieraczkę.

 

Nierówny docisk wycieraczki

 

Objawy: Wycieraczka nie styka się równomiernie z szybą i pozostawia duże niewytarte powierzchnie.

 

Przyczyna: Zużyta wycieraczka.

 

Środek zaradczy: Wymienić wycieraczkę.

6. Jakie są najważniejsze kroki podczas demontażu starego pióra wycieraczki i zakładaniu nowego?

 • Najpierw uważnie przeczytaj instrukcję montażu.
 • Wyczyść ręcznie szybę (nie za pomocą starych wycieraczek).
 • Upewnij się, że nowe wycieraczki pasują do twojego pojazdu. Niektórzy kierowcy zbyt późno zdają sobie sprawę z tego, że zakupili niewłaściwe wycieraczki – po zdjęciu starych piór wycieraczek, nie mogą one być zamontowane na powrót.
 • Podnieś ramię wycieraczki przedniej szyby do oporu. W niektórych samochodach wycieraczki należy przestawić w położenie serwisowe lub ustawić je na godzinę 12. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie ramiona wycieraczek są zaprojektowane tak, aby można je było podnosić w ich normalnej pozycji.
 • Zdemontuj stare pióra wycieraczek i sprawdź ramiona wycieraczek pod kątem korozji i zużycia.
 • Jeśli oznaki zużycia są widoczne, zasięgnij profesjonalnej porady, aby upewnić się, że ich dalsze używanie jest bezpieczne.
 • Delikatnie umieść ramię wycieraczki z powrotem na swoim miejscu. Nie pozwól, aby ramię uderzyło w przednią szybę, ponieważ szyba może zostać uszkodzona i wymagać wymiany.
 • Przygotuj nowe wycieraczki – jeśli to konieczne, zdejmij osłonę z gumowego pióra. Ponownie unieś ramię i zamontuj wycieraczkę zgodnie z instrukcją montażu. Delikatnie umieść ramię z powrotem na swoim miejscu.
 • Spróbuj uruchomić wycieraczki, gdy pojazd jest nieruchomy.

7. Jakie są typowe błędy popełniane podczas montażu wycieraczek?

Aby uniknąć najczęstszych błędów, wystarczy zachować szczególną ostrożność. Zazwyczaj błędy podczas montażu wynikają z nieprzestrzegania instrukcji montażu, nie oczyszczenia przedniej szyby i pozostawienia podniesionego ramienia wycieraczki, które może łatwo odskoczyć i uszkodzić szybę.

8. Jak sprawdzić poprawność działania nowo zamontowanych wycieraczek?

 • Po pierwsze upewnij się, że pióra wycieraczek są dobrze zamocowane na ramionach wycieraczek.
 • Uruchom wycieraczki w normalnych warunkach i sprawdź, czy działają prawidłowo, używając płynu do spryskiwaczy, by nawilżyć szybę.
 • Nowe wycieraczki nie powinny pozostawiać smug, niewytartych miejsc i hałasować. Wycieraczka powinna równomiernie dociskać szybę.

9. Co wyróżnia ofertę wycieraczek Denso na tle konkurencji?

Jakość wycieraczek Denso została doceniona przez wielu producentów samochodów, którzy montują je jako oryginalne wyposażenie. Nasze wycieraczki są zawsze tej samej jakości, niezależnie od tego, czy dostarczamy je na rynek OEM, czy dla klientów rynku wtórnego. Dla Denso jakość jest najważniejsza.

 

Wycieraczki Denso wyróżniają także wysokie standardy projektowania i najwyższej jakości materiały. Dotyczy to zresztą wszystkich oferowanych przez nas części. Nasze wycieraczki charakteryzują się najwyższą jakością, dzięki czemu nasi klienci mają pewność, że zakupiony produkt będzie działał skutecznie nawet w trudnych warunkach, a przy tym będzie miał długą żywotność.

 

Źródło: Denso

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).