Jak Inter Cars dba o środowisko? | MOTOFAKTOR

Jak Inter Cars dba o środowisko?

Od pewnego czasu Inter Cars realizuje swoją strategię zrównoważonego rozwoju 2020+, aby podkreślić m.in. to jak dba o środowisko. Co robi dokładnie?

 

 

W ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosło znaczenie dbałości o środowisko naturalne. Wynika to z faktu, że zauważalne jest ocieplenie klimatu, które przyczynia się do tego, że przyroda zachowuje się w coraz mniej przewidywalny dla nas sposób, powodując np. częstsze susze czy powodzie. W związku z tym działacze ekologiczni, jak i organizacje międzynarodowe, domagają się od państw, korporacji i innych podmiotów zdecydowanych działań, które pomogą spowolnić, jeśli nie powstrzymać możliwą katastrofę ekologiczną.

 

W branży motoryzacyjnej środkiem mającym przeciwdziałać jej szkodliwości dla środowiska jest m.in. wdrażanie w pojazdach napędów alternatywnych względem dotychczasowego napędu spalinowego, co ma przyczynić się do zmniejszenia gazów cieplarnianych w powietrzu i poprawy jego jakości. Na tym jednak nie koniec, bo nacisk jest kładziony także na właściwe gospodarowanie odpadami motoryzacyjnymi (w Polsce wciąż nie brakuje ich dzikich wysypisk), ich utylizację i recykling. Istotną rolę odgrywa także regeneracja części, która choć nie jest możliwa w każdym przypadku, to może być bardziej opłacalna dla portfela i środowiska. Lista działań jest długa i firmy branży motoryzacyjnej muszą być coraz bardziej eko, jeśli chcą się utrzymać na rynku, bo zarówno konsumenci, jak i potencjalni partnerzy zwracają na to coraz większą uwagę.

 

Do grona nowoczesnych, innowacyjnych i dbających o środowisko firm chce należeć Inter Cars, który od lat wdraża kolejne inicjatywy mające na celu uczynić Grupę Kapitałową neutralną dla środowiska. Co roku publikuje kolejne edycje swojego „Raportu zrównoważonego rozwoju”, aby podkreślić swoje postępy w tym zakresie. W jego ostatniej odsłonie po raz pierwszy opisany został ślad węglowy organizacji w całym łańcuchu wartości.

 

Podstawową działalnością Grupy jest dystrybucja części zamiennych, co już na wstępie stanowi działanie na rzecz środowiska naturalnego, ponieważ wydłużają one żywotność pojazdów i wspierają gospodarkę obiegu zamkniętego, a tym samym ograniczają szkodliwość technologii motoryzacyjnej dla ludzi i natury. Poza tym, proekologiczne działania Grupy Inter Cars obejmują, takie podmioty jak:

 

  • Bio Service
  • Lauber
  • Fundacja Inter Cars

BIO SERVICE - utylizacja i recycling odpadów motoryzacyjnych

Bio Service oferuje warsztatom samochodowym usługi związane z odbiorem, recyklingiem i utylizacją odpadów nagromadzonych przy serwisowaniu pojazdów. Dotyczy to m.in. akumulatorów, tarcz i bębnów hamulcowych, opon, filtrów, płynów eksploatacyjnych i innych. W ten sposób odpady groźne dla środowiska są  składowane i przetwarzane tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla przyrody.

 

To jednak nie wszystko, ponieważ Bio Service oferuje warsztatom także pomoc przy dokumentacji środowiskowej, które te są zobowiązane wypełnić i dostarczyć odpowiednim organom na przełomie zimy i wiosny, aby móc dalej prowadzić działalność. Dzięki temu rozwiązaniu biurokracja i zagadnienia środowiskowe mogą być mniej uciążliwe w codziennej pracy warsztatów.

 

Oprócz tego Bio Service wraz z partnerami prowadzi także kampanie informacyjno-edukacyjne, które mają uświadamiać jak obchodzić się z takimi odpadami jak m.in. akumulatory czy zużyty olej. To absolutna podstawa, ponieważ brak tego typu kampanii zwiększa prawdopodobieństwo złego obchodzenia się z odpadami warsztatowymi, a także powstawania dzikich wysypisk.

Lauber - regeneracja części

Regeneracja części to także ważne działanie proekologiczne, ponieważ dzięki niej w obiegu nie musi być więcej nowych części, których sama produkcja może być uciążliwa dla środowiska. Części regenerowane niejednokrotnie nie odbiegają znacząco jakością od tych nowych i mogą służyć całkiem długo przy właściwym użytkowaniu. Są też korzystne dla naszego portfela, ponieważ regeneracja wychodzi nie raz taniej niż zakup nowej części, także jeśli to możliwe warto rozważyć regenerację.

 

Tę usługę w Grupie Inter Cars realizuje firma Lauber, która regeneruje m.in. wtryskiwaczy Common Rail czy zacisków hamulcowych, a także prowadzi skup rdzeni do regeneracji.

Fundacja Inter Cars - edukacja i działania proekologiczne

Zarejestrowana w czerwcu 2021 r. Fundacja Inter Cars ma na celu wspieranie rozwoju dostępnej, bezpiecznej oraz odpowiedzialnej mobilności dla ludzi i klimatu. Jej zespół pracuje nad programami z czterech obszarów działalności – rozwoju kompetencji przyszłości, troski o środowisko naturalne, ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Działania związane z troską o środowisko naturalne obejmują:

 

  • edukację ekologiczną,
  • wsparcie ochrony jakości powietrza,
  • rozwój zielonej i inteligentnej mobilności.

 

W ich ramach Fundacja jest partnerem strategicznym programu BeEco oraz „Operacji Czysta Rzeka”.

Dalsze działania po raporcie za rok 2021

W swoim ostatnim „Raporcie zrównoważonego rozwoju” Grupa jako jedna z nielicznych firm zaprezentowała wyliczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) dla wszystkich trzech zakresów:

 

  • Zakres 1 – emisje pochodzące z procesów prowadzonych w obrębie infrastruktury będącej własnością organizacji lub pod bezpośrednią jej kontrolą;
  • Zakres 2 – pośrednie emisje gazów cieplarnianych, związane z konsumpcją zakupionej energii elektrycznej, ciepła sieciowego lub chłodu sieciowego;
  • Zakres 3 – wszystkie pozostałe pośrednie emisje powstałe w obrębie łańcucha wartości firmy.

 

Łącznie we wszystkich zakresach Grupa zanotowała wzrost emisji gazów cieplarnianych w roku 2021 względem roku 2020, co tłumaczy istotnym wzrostem skali działalności firmy. W związku z tym zadeklarowała, że planuje określić cele dekarbonizacyjne dla wszystkich zakresów, w tym – zdefiniować program angażowania dostawców na rzecz systemowej redukcji emisji. Grupa rozważa też możliwość dołączenia do inicjatywy Science Based Targets.

Podsumowanie

Działania proekologiczne, to nie jest projekt łatwy do realizacji w krótkim czasie, ale złożony proces, który trzeba rozkładać na lata, jeśli nie dekady. Im szersza wiedza ekologiczna, tym bardziej drobiazgowe wymogi działalności na rzecz środowiska naturalnego, a w związku z tym ciągłe korekty aktywności podmiotów, które chcą siebie kreować na proekologiczne. Przykład Inter Cars to wyraźnie pokazuje.

 

Mimo tego, że Grupa Kapitałowa już wykonała jakieś kroki na rzecz działań dla dobra środowiska naturalnego, to wciąż jest to niewiele, a dużo jest jeszcze do poprawy, co wykazał jej własny raport. Do bycia firmą neutralną dla klimatu jeszcze daleka droga, ale jeśli dość szybko podejmie właściwe decyzje i działania to cel będzie osiągalny prędzej niż później. O ile prędzej? Czas pokaże.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).