Jak dopasować opony do SUV-ów o wysokich osiągach? | MOTOFAKTOR

Jak dopasować opony do SUV-ów o wysokich osiągach?

person Adrian Januszkiewicz 9/11/2020

Mocne SUV-y potrzebują opon o specjalnych właściwościach, dlatego należy je dobierać z głową.

Opony do potężnych samochodów typu SUV i aut osobowych z napędem 4WD muszą sprostać większej liczbie wyzwań niż ich odpowiedniki do „zwykłych” pojazdów osobowych.

Kiedy porównujemy dane dotyczące pojazdów, widzimy, że duże, szybkie modele częściej wymagają wymiany opon na nowe. Samochód typu SUV jest o jedną trzecią cięższy od zwykłego auta osobowego, więc opony muszą zapewniać większą nośność. Są to opony o oznaczeniu XL (ang. Extra Load), dla których zakres obciążeń opracowano z myślą o zapewnieniu większej nośności niż w przypadku standardowych opon do aut osobowych. Należy także uwzględnić wyższy środek ciężkości pojazdu, dłuższy skok zawieszenia i większy rozstaw kół niż w mniejszych samochodach. Dlatego, podczas opracowywania takich opon, musimy poświęcić więcej czasu i wysiłku na zapewnienie bezpiecznego hamowania i precyzyjnego prowadzenia. W końcu najmocniejsze SUV-y rozwijają podobne prędkości jak auta sportowe z wyższej półki. Andreas Schlenke inżynier ds. rozwoju opon w Continental

 

Według Adreasa Schlenke, to „szczęście dla producentów”, że tylko niewielka część modeli SUV-ów i aut z napędem 4WD rzeczywiście jeździ w terenie, poza drogami utwardzonymi. Już samo zapewnienie właściwości istotnych dla bezpieczeństwa, niskich oporów toczenia i komfortu jazdy jest wystarczającym wyzwaniem.

Ponadto, jazda terenowa wymaga bardziej wyrazistego wzoru bieżnika o dobrych właściwościach samooczyszczających, a także ochrony przed przecięciami i wyszczerbieniami oraz wzmocnionych ścian bocznych. Andreas Schlenke

 

Ten typ konstrukcji nie nadaje się do szybkiej jazdy po autostradzie, ponieważ na takiej drodze grube bloki bieżnika, które zazębiają się z piargami i kamieniami na nierównym terenie, nie są w stanie zapewnić wystarczającej przyczepności, aby poradzić sobie z szybkim pokonywaniem zakrętów i hamowaniem przy dużej prędkości.

Dlatego właśnie opony terenowe noszą symbol M+S. To znak rozpoznawczy specjalisty – M+S oznacza błoto i błoto pośniegowe. Andreas Schlenke

 

Dlatego przed zakupem opon, właściciele SUV-ów i modeli 4WD powinni dokładnie przemyśleć, gdzie będą prowadzić swoje pojazdy i dobrać odpowiednie opony.

To, w jakich warunkach drogowych i w jakiej porze roku będziemy się poruszać, powinno być wskazówką przy wyborze opon, także do najmocniejszych aut typu SUV. Jednak przy wyborze ogumienia należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu i fabryczną homologacją, uwzględniającą rozmiar, nośność i dopuszczalną prędkość maksymalną. Dane te możemy znaleźć zawsze w instrukcji obsługi auta, oraz na tabliczce znamionowej we wnęce przednich drzwi samochodu. Łukasz Kusiak Product Manager w Continental Opony Polska

 

Warto też pamiętać, że „prawdziwe” opony terenowe noszą jeszcze inne oznaczenia: A/T (All-Terrain) i M/T (Mud Terrain), ale nie są one przeznaczone do luksusowych SUV-ów, ani osobowych limuzyn z napędem 4WD.

Symbol M+S nie oznacza, że opona jest przeznaczona do jazdy w warunkach zimowych – opony te powinny być oznaczone tzw. „alpejskim” symbolem płatka śniegu i trzech szczytów górskich (3PMSF)

Andreas Schlenke przestrzega również przed jazdą w zimie na oponach M+S, które nie mają tzw. „alpejskiego” symbolu płatka śniegu i trzech szczytów górskich (3PMSF):

Napęd na cztery koła sugeruje zazwyczaj dobrą przyczepność podczas ruszania. Jednak w przypadku opon terenowych, które nie zapewniają odpowiedniej drogi hamowania i niezbyt dobrze spisują się w prowadzeniu bocznym na śniegu i lodzie, narażasz siebie i innych użytkowników dróg. Andreas Schlenke

 

Źródło: Continental

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).