Jak dobrać opony do aut elektrycznych i hybrydowych? | MOTOFAKTOR

Jak dobrać opony do aut elektrycznych i hybrydowych?

PZPO podpowiada czym się kierować dobierając opony do aut elektrycznych i hybrydowych. Jego Akademia Oponiarska oferuje również szkolenia w tym zakresie.

 

Samochody hybrydowe są już powszechne, na drogach przybywa także pojazdów elektrycznych. Jakich opon wymagają te auta? Trochę mocniejszych niż do aut spalinowych z analogicznych segmentów. Chodzi o większą masę aut elektrycznych i hybrydowych, dochodzącą do ponad 2 ton. A w większych modelach nawet więcej. Dlatego przy zachowaniu takich samych rozmiarów opon muszą one mieć większą wytrzymałość warstw wewnętrznych do sprostania temu wyzwaniu. Stąd powszechne użycie w tych samochodach opon z indeksem XL (o zwiększonej nośności) i coraz częściej także z nowym indeksem HL (o wysokiej nośności). Dobrze dobrane, porządne opony w samochodach elektrycznych pozwalają zaoszczędzić kilkanaście procent zasięgu. Najlepsze opony są nie tylko oszczędne, ale też zapewniają najwyższe bezpieczeństwo i komfort. Można to poznać, kiedy na etykiecie są wartości AAA w efektywności energetycznej, drodze hamowania na mokrej nawierzchni i głośności zewnętrznej.

 

Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO)
Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), Fot. PZPO

Opony do pojazdów elektrycznych powinny maksymalnie wspierać ich zasięg bez utraty parametrów bezpieczeństwa. Stąd do elektryków dedykowane są najnowsze mieszanki bieżników, które pozwalają na większe zasięgi tych aut, a jednocześnie spełniają z nawiązką wymagania dotyczące bezpieczeństwa jazdy. Dlatego do samochodów elektrycznych dominują na rynku jedynie opony marek premium. To w nich bowiem zgromadzono wszystkie dostępne technologie w danych koncernach – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

 

Opony do samochodów spalinowych i elektrycznych pod względem budowy, użytej mieszanki i innych parametrów technicznych różnią się zarówno z zewnątrz, jak i w budowie wewnętrznej. Ich bieżniki oprócz wysokiego poziomu bezpieczeństwa muszą lepiej radzić sobie z zasięgiem. A są to pozornie sprzeczne parametry. Dużą sztuką jest skonstruowanie opon, które godzą z sobą te przeciwstawne parametry. Wewnątrz z kolei takie opony muszą mieć mocniejsze warstwy opasania, które wzmacniają ściany boczne opon i przenoszą większą masę i momenty obrotowe dostępne praktycznie od najmniejszych obrotów.

Właściwy montaż opon do EV jest kluczowy

Opony do elektryków, z racji wzmocnionej konstrukcji, nieco inaczej się montuje. Wymagana jest większa ostrożność przy procedurach demontażu i montażu oraz jeszcze dokładniejsze przestrzeganie standardów przechowywania opon. Są one jeszcze bardziej podatne na czynniki niszczące. Do serwisowania takich opon potrzebne są dodatkowe kompetencje. Wyższa nośność tych opon powoduje konieczność stosowania dodatkowych elementów montażownic. Wąskie i ze stosunkowo wysoką ścianą boczną są jako sztywniejsze trudniejsze w montażu w stosunku do opon „tradycyjnych”. Konieczność przenoszenia wysokich momentów – start, hamowanie z niskim punktem ciężkości pojazdu, obciąża stopki tych opon, co powoduje, że musza być mocniejsze – co oznacza dodatkowe wymagania w czasie montażu/demontażu i pompowania. Minimalne wyposażenie to montażownice z ramionami pomocniczymi i rolkami. Nie da się tych opon bezpiecznie dla ich konstrukcji montować na siłę na prostych montażownicach. Optymalnie jednak, biorąc pod uwagę zarówno jakość montażu, wydajność i zdrowie pracowników w średniej i dłuższej perspektywie, zalecane są montażownice bezłyżkowe z podnośnikami.

 

Akademia Oponiarska powstała z potrzeby jaką mieli członkowie PZPO. Te szkolenia są już realizowane nie tylko dla indywidualnych serwisów, ale także dla sieci. Zainteresowanie naszymi szkoleniami rośnie z tygodnia na tydzień. I nie tylko firmowe sieci serwisowe chcą w nich uczestniczyć. Swój udział zapowiadają także szefowie sieci niezależnych. Te kursy są również dla nich. Chcemy pokazać serwisom, że można działać szerzej, oferować więcej niż tylko opony. Oczywiście trzeba to pokazać w prosty, spójny sposób. Chcemy nauczyć załogi serwisów nie tylko umiejętności prawidłowej obsługi kół, ale także dostrzegania tego co dzieje się z zawieszeniem oraz mechaniką w jego pobliżu. To szansa na budowanie trwalszych więzi pomiędzy klientami a firmami oraz możliwość dodatkowego zarabiania – dodaje Sarnecki.

 

Grafika szkoleń Akademii Oponiarskiej PZPO

 

Dodatkowo dzięki współpracy PZPO z Akademią Praktycznych Umiejętności powstały wyczekiwane przez rynek szkolenia z obsługi samochodów elektrycznych i hybryd – praca z wysokimi napięciami oraz układami 48V.

 

Wszystkie szkolenia Akademii Oponiarskiej mają miejsce w nowoczesnym, klimatyzowanym budynku, z doskonale wyposażonymi salami treningowymi, z nowoczesnymi wyważarkami, montażownicami, stanowiskami do naprawy opon, sprzętem do obsługi czujników ciśnienia oraz podnośnikiem w tym dla motocykli, a także salą szkoleń teoretycznych. Jest to pierwszy w Polsce niezależny ośrodek szkoleniowy branży oponiarskiej, który umożliwia planowe kursy dla serwisantów opon oraz zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Także ośrodek szkoleniowy Akademii Praktycznych Umiejętności w Międzychodzie pod Poznaniem to nowoczesne zaplecze do szkoleń z obsługi mechanicznej pojazdów.

 

Do grup szkoleniowych można zapisywać się TUTAJ.

 

Usługa oponiarska musi być profesjonalna, tak samo jak naprawy i przeglądy innych elementów samochodu. Współpracujemy także ze stacjami ASO w zakresie oponiarskim, aby nie tylko mechanika była wykonywana na wysokim poziomie, ale także koła były obsłużone równie profesjonalnie. Chodzi o to, aby klient widział, że usługa oponiarska jest tam wykonana na najwyższym poziomie. Żeby nie wożono kół do serwisu obok, o czym klient nie wie, że tak się stało. Ryzyko doprowadzenia do katastrofy w ruchu drogowym jest dużo wyższe niż w przypadku innych usług związanych z naprawą czy serwisowaniem auta – wyjaśnia Ryszard Marcinkowski, główny trener w Akademii Oponiarskiej PZPO.

 

Źródło: PZPO

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).