Jak dobrać odzież roboczą? - porady MEWA | MOTOFAKTOR

Jak dobrać odzież roboczą? - porady MEWA

person Redakcja 24/01/2022

Według firmy MEWA przy wyborze odzieży roboczej należy wziąć pod uwagę nie tylko dobry wygląd, ale i to żeby była ona praktyczna i nowoczesna.

Odzież robocza powinna być przede wszystkim dobrze dobrana dla danego pracownika, dostosowana do jego wzrostu i wielkości ciała. Musi ona koniecznie zapewniać swobodę ruchów. Nie powinna być zbyt ściśle dopasowana, bo wtedy krępuje ruchy, ale nie może też być zbyt luźna i „zwisać” na danej osobie, bowiem może to stanowić zagrożenie dla pracownika (np. wciągnięcie elementów odzieży podczas pracy z narzędziami mającym obracające się części).

 

Klękanie, podnoszenie, wspinanie się – zawody fizyczne wymagają swobody ruchu i dużego wysiłku fizycznego. Odzież robocza musi być do tego odpowiednio dostosowana. Jeśli na przykład ktoś się często schyla, musi mieć spodnie, które są elastyczne w pasie. Osoby, które często pracują z rękami uniesionymi nad głową, potrzebują dłuższej kurtki. Odzież robocza powinna być po prostu wygodna, a jednocześnie powinna spełniać wymagania stawiane jej w związku z zastosowaniem.

Funkcjonalność i ergonomia są jednakowo ważne

Bardzo ważne jest, by odzież robocza była nie tylko funkcjonalna i wygodna, ale także by była odpowiedniej jakości, która uwzględnia wymagania obowiązujące w pracy fizycznej wykonywanej w rzemiośle czy w przemyśle – podkreśla Piotr Borowczyk, prezes zarządu MEWA Textil-Service Sp. z o.o.

 

Odzież powinna być wykonana z odpowiedniej, trwałej, a zarazem wygodnej tkaniny i powinna być dostosowana do temperatury i warunków pogodowych panujących na stanowisku pracy. Musi ona w lecie umożliwiać pracę przy wysokich temperaturach, a w zimie powinna skutecznie chronić przed zimnem.

 

Dobrym rozwiązaniem na lato są na przykład koszulki z krótkim rękawem lub krótkie spodnie. W gorące dni praca jest z pewnością łatwiejsza, jeśli pracownik nosi tzw. bermudy. Dzięki ergonomicznej formie są one wygodne w użytkowaniu. Należy przy tym oczywiście zawsze przestrzegać przepisów obowiązujących na danym stanowisku pracy. W zimie dobrze ocieplone i zapinane kurtki oraz wygodne kamizelki, które można pod nie włożyć, gwarantują komfort termiczny.

 

Odzież nie powinna powodować nadmiernego pocenia się czy też wychładzania ciała, dlatego też ważne są właściwości termoregulacyjne materiału, z jakiego wykonana jest dana odzież. Wygodny krój i przyjazne dla skóry materiały zapewniają pracownikom optymalny komfort noszenia w ciągu całego dnia ciężkiej pracy.

 

Wszystkie nowo opracowane przez firmę MEWA ubrania, zanim trafią do klienta, muszą udowodnić w jej technicznym centrum badawczym swoją przydatność w praktycznych zastosowaniach. Tkanina jest testowana w laboratorium m.in. pod kątem odporności na rozdarcia, trwałości kolorów i ścieralności. Sprawdza się także, czy szwy, sprzączki i guziki mogą wytrzymać bez uszkodzeń kilka cykli prania przemysłowego i suszenia.

Praktyczne dodatki ułatwiają pracę

Wysokiej jakości spodnie lub kurtki robocze charakteryzują się tym, iż mają przemyślane kieszenie i szlufki, by można było schować i potem szybko sięgnąć po podręczne przybory i narzędzia niezbędne podczas pracy.

 

Nowoczesny krój, wysoka jakość wykonania i optymalnie przemyślane rozwiązania sprawiają, że odzież robocza zawsze dobrze się sprawdzi podczas pracy na budowie, w warsztacie rzemieślniczym czy też na hali produkcyjnej – uważa Piotr Borowczyk i dodaje – Przy wyborze odzieży roboczej zawsze warto jest zaangażować pracowników w ten proces. Dzięki temu wybrana odzież będzie przez nich bardziej akceptowana i chętniej noszona. Warto też wypożyczać odzież roboczą od firmy świadczącej usługi wynajmu tekstyliów, ponieważ wtedy zamówienia, organizacja i przechowywanie oferowane będą przez jednego usługodawcę, podobnie jak odbiór, pranie, pielęgnacja odzieży, jej dostawa i wymiana. Taką usługę oferuje również MEWA.

 

Źródło: MEWA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).