Jak Bilstein wspiera mechaników przy wymianie zawieszenia pneumatycznego? | MOTOFAKTOR

Jak Bilstein wspiera mechaników przy wymianie zawieszenia pneumatycznego?

person Redakcja 22/02/2019

Rosnąca w Polsce popularność modeli samochodów z zawieszeniem pneumatycznym otwiera przed warsztatami nowy zakres świadczonych usług.

Bilstein aktywnie wspiera mechaników, między innymi poprzez szkolenia i materiały filmowe.

 

Coraz szybszy postęp technologiczny niemal codziennie zmienia branżę motoryzacyjną. Przez to zasób wiedzy mechaników musi być stale aktualizowany i poszerzany. Przy złożonej budowie pojazdu trudno jednak mówić o zakresie ogólnym, częściej są to specjalizacje ukierunkowane na konkretny podzespół, np. zawieszenie. Wciąż dominują tu klasyczne amortyzatory, ale producenci samochodów sięgają już po miechy powietrzne. To rozwiązanie, opracowane wspólnie przez Bilstein i Mercedesa, jeszcze do niedawna zarezerwowane było do luksusowej limuzyny Klasy S (W220/C215). Dziś stosuje się je w niższych segmentach i popularnych na rynku SUV-ach. Oprócz koncernu ze Stuttgartu korzystają z nich także Audi, BMW, Jaguar, Porsche, Range Rover czy Volkswagen.

Zawieszenie pneumatyczne, zwane airmatic, zapewnia nieporównywalny komfort podczas jazdy samochodem. W uproszczeniu, bez względu na położenie każdego koła względem nawierzchni drogi, układ zawieszenia w optymalnym zakresie poziomuje nadwozie. Stąd początkowo stosowano je w klasie premium, później w SUV-ach, dziś także w segmencie D, a wkrótce i C. Coraz więcej z tych modeli, poprzez prywatny import używanych, trafia do naszego kraju, dlatego warsztaty szukają u nas niezbędnej wiedzy do ich serwisowania. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce

Najczęściej są to prośby o dostęp do dokumentacji technicznej. Takie wsparcie, w postaci materiałów cyfrowych, dostępne jest niemal od ręki. Niemniej ważnym środkiem komunikacji w tym zakresie są szkolenia. Zarówno teoretyczne, jak i praktyczne.

 

Zawieszenie pneumatyczne cechuje się swoimi wymaganiami, których przeoczenie bądź pominięcie w trakcie serwisowania może zakończyć się trwałym uszkodzeniem elementu. Na przykład przed opuszczeniem samochodu z podnośnika miechy muszą zostać wstępnie napełnione powietrzem. Ale ich dopompowanie do wymaganych wartości odbywa się kiedy pojazd stoi już na kołach.

 

Wymienia się je, podobnie jak tradycyjne amortyzatory, zawsze parami na tej samej osi. Podobnie też po wykonaniu wszystkich czynności należy ustawić pełną geometrię zawieszenia.

Wbrew pozorom serwisowanie amortyzatorów pneumatycznych nie jest skomplikowanym zadaniem, nie wymaga też dużych inwestycji w narzędzia i oprzyrządowanie. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad i kolejności pracy, co dokładnie jest opisane w znajdującej się w opakowaniu instrukcji. Niemniej warto skorzystać z naszych szkoleń technicznych, które cyklicznie prowadzimy na terenie całego kraju. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy mechanicy mogą wygospodarować na nie swój czas, z myślą o nich przygotowaliśmy kilka filmów szkoleniowych. Andrzej Wojciech Buczek

 

Przygotowane przez Bilstein materiały filmowe zostały umieszczone na firmowym kanale serwisu YouTube. Wszystkie dostępne są bezpłatnie i zostały przetłumaczone na język polski. Portfolio jest stale aktualizowane o nowe pozycje.

 

W przypadku wątpliwości przy wyborze referencji zawieszenia pneumatycznego można skorzystać z katalogu on-line, dostępnego pod adresem www.bilstein.com/pl.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).