Izera z platformą w I kwartale 2022 | MOTOFAKTOR

Izera z platformą w I kwartale 2022

person Adrian Januszkiewicz 4/02/2022

Przedstawiciele ElectroMobility Poland przedstawili stan zaawansowania projektu budowy w Polsce fabryki samochodu elektrycznego Izera.

Piotr Zaremba, prezes spółki poinformował, że obecnie trwa proces wymiany terenów pomiędzy Lasami Państwowymi a Jaworznem, który zakończyć ma się prawdopodobnie w I kw. 2022 roku.

 

Chcemy zbudować nie fabrykę ale koncern motoryzacyjny, który inwestorom zapewni odpowiednią stopę zwrotu – powiedział Piotr Zaremba.

 

Fabryka ma mieć docelowo zdolności produkcyjne na poziomie 150 tys. aut rocznie z możliwością rozszerzenia produkcji do 200 tys. samochodów elektrycznych. W ofercie mają być cztery modele elektryków. 30% produkcji ma trafiać na polski rynek, pozostałych 70% na eksport.

Platforma i inwestor nieznani

Do końca marca tego roku, jak zapowiedział prezes mogą zakończyć się negocjacje w sprawie zakupu licencji na platformę na której posadowiona ma być Izera. Rozmowy toczą się ponoć z kilkoma dużymi graczami, a podpisanie umowy jak podkreślił prezes, będzie oznaczało wejście z partnerem w strategiczny układ. Prezes nie ujawnił z jakimi firmami ElectroMobility Poland prowadzi rozmowy na temat zakupu platformy, nie chciał też zdradzić tożsamości Inwestora Zastępczego, który został już wybrany. Firmę, która wzniesie fabrykę poznamy prawdopodobnie w I kwartale br.

 

Chcemy też w pierwszej fazie wykorzystywać kompetencje inżynieryjne z Europy Zachodniej. Platforma, to główna cześć składowa auta elektrycznego, ale są też komponenty, m.in. karoseria, hamulce, które jest w stanie dostarczyć polski przemysł. Tu upatrujemy szanse. Jesteśmy jednym z największych rynków bez motoryzacyjnej marki. Polacy chcą kupować polskie produkty – podkreślił m.in. Zaremba.

 

Kierownictwo spółki na dzień dzisiejszy podtrzymało termin uruchomienia fabryki, czyli koniec 2024 roku. Capex całej inwestycji wynosi 5 mld zł.

Wykorzystać szansę

Polski nie stać na to, by nie brać udziału w elektromobilnej transformacji. Potrzebna jest dyskusja na temat opłacalności projektów oraz większe zaangażowanie w rewolucję o nazwie elektromobilność. Trzeba się też zastanowić jak można ją w najbardziej efektywny sposób wykorzystać z korzyścią dla polskiej gospodarki, czy rynku pracy. Przykładem jest infrastruktura ładowania. Pamiętajmy, że dziś już 30 % ogólnodostępnych stacji ładowania produkowanych jest w naszym kraju – podkreślił, biorący udział w posiedzeniu Maciej Mazur, Dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

 

Pod koniec ubiegłego roku ElectroMobility Poland, która funkcjonuje od 2016 roku, została zasilona kwotą 250 mln zł (część z tej kwoty zostanie przeznaczona na zakup wspomnianej platformy). Właścicielem spółki jest w 84 % Skarb Państwa (SP). Pozostałe 16 % jest w posiadaniu czterech polskich koncernów energetycznych, których właścicielem jest SP.

 

Źródło: ORPA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).