Izera powraca dzięki środkom z KPO | MOTOFAKTOR

Izera powraca dzięki środkom z KPO

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zatwierdził listę rankingową w programie "Instrument wsparcia dla gospodarki niskoemisyjnej", w ramach którego ElectroMobility Poland ubiegało się o 4,5 miliarda zł na rozwój hubu produkcyjno-rozwojowego w Jaworznie.

Projekt ElectroMobility Poland jest jednym z dwóch projektów, które w wyniku formalnej weryfikacji wniosku i analizy założeń projektowych uzyskały pozytywną rekomendację. Ocena merytoryczna bazująca na analizie technicznej i biznesowej została przeprowadzona przez niezależny zewnętrzny podmiot współpracujący z NFOŚiGW specjalizujący się w walidacji tego typu projektów.

Decyzja NFOŚiGW to bardzo ważny kamień milowy zapewniający finansowy fundament dla realizacji inwestycji o który spółka zabiegała przez wiele lat. Decyzja ta otwiera drogę do negocjacji oraz podpisania umowy inwestycyjnej, a w kolejnym kroku zakończenia procesu montażu finansowego dla całości projektu. Nowa umowa inwestycyjna umożliwi również zakończenie negocjacji dotyczących partnerstwa strategicznego z globalną firmą motoryzacyjną– komentuje Tomasz Kedzierski, prezes zarządu ElectroMobility Poland SA.

Zdaniem ElectroMobility Poland ocena ta potwierdza, że analizy stanowiące fundament koncepcji hubu produkcyjno-rozwojowego umożliwiają realizację inwestycji na rynkowych zasadach. „Głównym założeniem projektu jest działanie w formule optymalnej zarówno z punktu widzenia komercyjnego sukcesu jak i jednoczesne realizowanie polityki przemysłowej państwa, która długofalowo umożliwi rozwój sektora automotive w Polsce” – informuje spółka.

Kilka miesięcy temu ElectroMobility Poland informowała, że przeprowadziła gruntowną rekonstrukcję projektu polskiego samochodu elektrycznego (Izera), dostosowując jego ramy do wyzwań rynkowych. Oparty on będzie na czterech filarach:

• Europejska marka samochodowa z centralą w Polsce – EMP zamierza zbudować silny brand, który będzie rozpoznawalny na rynkach europejskich, a jego centrum decyzyjne oraz zaplecze badawczo-rozwojowe pozostaną w kraju.

• Nowoczesna fabryka i produkcja – W Jaworznie ruszy budowa zakładu, który w pierwszym etapie umożliwi produkcję 150 tys. samochodów rocznie, z możliwością dalszej rozbudowy.

• Centrum badań i rozwoju (R&D) – Inwestycje w innowacje i transfer technologii mają zapewnić polskiej motoryzacji konkurencyjność na globalnym rynku.

• Inwestycje w perspektywiczne obszary – EMP planuje rozwijać ekosystem elektromobilności, wspierając polskich dostawców i budując trwały łańcuch wartości.

Źródło: EMP