ITD również pomaga Ukrainie | MOTOFAKTOR

ITD również pomaga Ukrainie

person Adrian Januszkiewicz 9/03/2022

Inspekcja Transportu Drogowego (ITD), tak jak cała Polska, pomaga objętej wojną Ukrainie.

Inspektorzy i pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego codziennie angażują się w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom, którzy przez działania wojenne, zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Pomagamy w wielu obszarach, zarówno przy organizacji pomocy humanitarnej, zbiórkach darów, organizacji ich transportów, a także wspieramy kierowców zawodowych z Ukrainy, jak i tych którzy przewożą osoby uciekające z terenów objętych wojną. Dziękuję pracownikom i inspektorom Inspekcji za dotychczasowe zaangażowanie i pomoc okazaną wojennym uchodźcom – podkreśla Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Ułatwienia dla transportów z pomocą humanitarną

Z różnych regionów Europy płynie pomoc humanitarna dla Ukrainy. Aby przyśpieszyć dostawy do Ukrainy, Główny Inspektorat Transportu Drogowego uprościł procedury dla transportów pomocy humanitarnej organizowanych przez Ambasadę Ukrainy w Polsce. Transporty z pomocą humanitarną realizowane przez wskazanych przez ambasadę przewoźników, są sukcesywnie zwalniane z obowiązku uzyskania zezwolenia na przewozy w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, wykonywane na terytorium Polski oraz na trasie przez Polskę do Ukrainy. Inspekcja jest przez całą dobę w kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz służbami granicznymi i reaguje natychmiast po wpłynięciu informacji o kolejnych transportach humanitarnych, wydając decyzje zwalniające z obowiązku uzyskania zezwolenia.

 

Transporty z pomocą humanitarną, po ich wcześniejszym zgłoszeniu do Ministerstwa Infrastruktury, są zwalniane z opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg. W GITD przez całą dobę pracuje specjalny zespół Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej, który na bieżąco aktualizuje bazę transportów humanitarnych, zwolnionych z opłaty w systemie e-TOLL. Aktualizowana stale lista jest podstawą do odstąpienia od czynności kontrolnych wobec transportów humanitarnych w zakresie opłaty elektronicznej.

Pomoc zawodowym kierowcom

Działania wojenne na terenie Ukrainy nie pozostały bez wpływu na funkcjonowanie branży transportu drogowego. Główny Inspektorat Transportu Drogowego zareagował natychmiast po uzyskaniu informacji, że ukraińskie pojazdy ciężarowe powracające z państw nadbałtyckich (Estonii, Litwy i Łotwy) do Ukrainy, ze względu na prowadzone działania wojenne, nie mogły bezpiecznie przejechać przez terytorium Białorusi i konieczna była zmiana trasy przejazdu. Ukraińscy przewoźnicy nie dysponowali właściwymi zezwoleniami zagranicznymi na przejazdy tranzytowe przez Polskę. W uzgodnieniu z Ministerstwem Infrastruktury, w ciągu kilku pierwszych godzin od wybuchu wojny w Ukrainie, GITD wydało tysiąc dodatkowych zezwoleń. Inspektorzy pracujący w terenie, ze względu na nadzwyczajną sytuację, której przewoźnicy nie mogli przewidzieć, pomagają kierowcom w przejazdach przez Polskę.

 

Na liberalne podejście w trakcie ewentualnych czynności kontrolnych, mogą liczyć kierowcy autobusów, wykorzystywanych do przewozu mieszkańców Ukrainy, w tym dzieci. Ze względu na czas oczekiwania na przekroczenie granicy, stosowane mogą być odstępstwa dotyczące czasu prowadzenia pojazdu.

 

Odstępstwa dotyczące czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe osób i rzeczy, są stosowane również w innych uzasadnionych przypadkach.

#PomagamUkrainie

Blisko 350 kg darów – artykułów higienicznych, w tym dla dzieci, środków opatrunkowych, koców i ręczników przekazali pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który włączył się w akcję Ministerstwa Infrastruktury. Zbiórkę darów resort prowadził we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem.

 

To nie jedyna zbiórka darów w Inspekcji. Inspektorzy Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego włączają się w działania pomocowe prowadzone w wielu regionach kraju. Inspektorzy z Bydgoszczy przekazali dary dla ukraińskich strażaków. W Białymstoku kupiono środki opatrunkowe, dezynfekcyjne oraz artykuły spożywcze z długim terminem przydatności. Inspektorzy pomagają również w organizacji transportów z darami, czy też udostępniają powierzchnie magazynowe, gdzie gromadzone są artykuły ze zbiórek.

 

Inspektorzy ITD angażują się w działania pomocowe w różnych obszarach. W Łodzi pomagali przy organizacji przewozów osób z Ukrainy, które przyjechały specjalnym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pomagali pasażerom pociągu wsiąść do odpowiednich autobusów, a następnie pilotowali je do miejsca przeznaczenia. Wielkopolscy inspektorzy pomagali przy organizacji miejsc pobytu dla wojennych uchodźców.

Źródło: GITD

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).