Inter Cars z ponad 10-proc. wzrostem sprzedaży w Q3 2019 | MOTOFAKTOR

Inter Cars z ponad 10-proc. wzrostem sprzedaży w Q3 2019

person Adrian Januszkiewicz 18/11/2019

Przychody ze sprzedaży Grupy Inter Cars wzrosły w Q3 2019 z 2,03 mld zł do 2,235 mld zł (10,1%) w porównaniu z Q3 2018.

W odniesieniu do pierwszych 9 miesięcy roku 2019 Grupa odnotowała wzrost sprzedaży z 5,22 mld zł do 5,82 mld zł (11,5%) w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

 

Grupa Inter Cars opublikowała raport finansowy za trzeci kwartał 2019. Przychody Inter Cars z rynku krajowego stanowiły około 52 % przychodów łącznie całej Grupy Kapitałowej (uwzględniając wyłączenia konsolidacyjne) natomiast w analogicznym okresie poprzedniego roku udział przychodów Inter Cars z rynku krajowego wynosił 54%.  W okresie od 1 stycznia 2019 roku spółka otworzyła 4 nowe filie poza granicami kraju.

 

Sprzedaż eksportowa, rozumiana jako sprzedaż realizowana przez zagraniczne spółki dystrybucyjne oraz sprzedaż bezpośrednia z Inter Cars S.A., do zagranicznych kontrahentów (głównie na Wschód) wzrosła o 16,7% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W okresie 9 miesięcy 2019 w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku, sprzedaż eksportowa z Polski wzrosła o 8,4%, natomiast dynamika przychodów ze sprzedaży eksportowej spółek zagranicznych wyniosła 17,4%.

 

Skonsolidowana marża ze na sprzedaży towarów za 3 kwartały całej Grupy wyniosła 29,9% i nieznacznie wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

 

Przychody wzrosły we wszystkich obszarach geograficznych Spółka konsekwentnie realizuje politykę ekspansji. Rynki te wykazują się dużym potencjałem wzrostu i wyższą rentownością netto dla branży niż rynek krajowy. Najwyższą dynamikę sprzedaży za 3 kwartały 2019 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku (po przeliczeniu na PLN i po wyłączeniach konsolidacyjnych) odnotowały następujące spółki:

 

  • Bośnia i Hercegowina (97%),
  • Mołdawia (85%),
  • Ukraina (47%),
  • Cleverlog – Niemcy (41%).

 

Przy czym ze spółek o największym wpływie na przychody Grupy obok Rumunii (7%) należy wskazać:

 

  • Bułgarię (27%),
  • Słowację (21%),
  • Łotwę (17%).

 

Zarząd Grupy Inter Cars podjął decyzję o przeprowadzeniu restrukturyzacji włoskiej spółki Inter Cars Italia s.r.l. Dotychczas spółka nie była rentowna. Po przeprowadzonej analizie rentowności poszczególnych obszarów działalności spółki, zdecydowano się na zmianę modelu biznesowego tzn. zamknięcie wszystkich działających 6 filii, pozostawiając jedynie bezpośrednią sprzedaż do sklepów i hurtowni z częściami zamiennymi. Działania te mają pozwolić uzyskać pożądaną marżę operacyjną w spółce. Przyszłe koszty restrukturyzacji, zawierające koszty odpraw dla pracowników, zgodnych z obowiązującym prawem, koszty wypowiedzenia umów najmu filii oraz pozostałe koszty administracyjne zostaną w pełni pokryte z rezerwy w wysokości 8,6 mln zł ujętej w księgach w pierwszym półroczu 2019 r.

 

Na początku sierpnia 2019 w nowo otwartym magazynie w miejscowości Nupaky w Czechach doszło do zdarzenia, polegającego na nieoczekiwanym uruchomieniu instalacji przeciwpożarowej. W efekcie tego zdarzenia, częściowemu zalaniu uległ znajdujący się w magazynie towar oraz taśmociąg służący do zbierania i przenoszenia przeznaczonego do wydania towaru. Do chwili obecnej trwają prace nad oszacowaniem poniesionych strat oraz możliwej do odzyskania wartości ubezpieczenia. W celu pokrycia przyszłych kosztów szkód wynikających z zaistniałego zdarzenia, Zarząd podjął decyzję o utworzeniu rezerwy w wysokości 1,46 mln zł. Przyszłe koszty zostaną w pełni pokryte z rezerwy.

 

Więcej informacji można znaleźć w ogólnodostępnym raporcie kwartalnym Grupy.

 

Źródło: Inter Cars

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).