Inter Cars z ok. 25-proc. wzrostem sprzedaży po 3 kwartałach 2022 | MOTOFAKTOR

Inter Cars z ok. 25-proc. wzrostem sprzedaży po 3 kwartałach 2022

person Redakcja 30/11/2022

W okresie 9 miesięcy 2022 roku Grupa Inter Cars odnotowała 24,9% wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w porównaniu r/r.

 

 • Wzrost przychodów skonsolidowanych Grupy Inter Cars za okres 9 miesięcy 2022 wyniósł 24,9%
 • Dynamika sprzedaży poza granicami Polski wzrosła 29% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego
 • Sprzedaż prowadzona przez spółkę Inter Cars Ukraina odbywa się w znacznie mniejszym zakresie od rozpoczęcia wojny przez Rosję
 • Skonsolidowana marża na sprzedaży towarów za 3 kwartały 2022 roku wyniosła 31,0%
 • Skonsolidowany zysk netto za okres 9 miesięcy 2022 roku wyniósł 543 304 tys. PLN
 • Skonsolidowana EBITDA za okres 12 miesięcy wyniosła 1 203 506 tys. zł
 • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

Wzrost przychodów skonsolidowanych za okres 9 miesięcy 2022 wyniósł 24,9%. Na dynamikę sprzedaży miały wpływ wysoki popyt oraz wysokie kosztów produkcji, które powodowały automatyczny wzrost cen, a także rozwoju sprzedaży na rynkach zagranicznych. Popyt na części zamienne był dodatkowo wspierany spadkiem sprzedaży nowych aut osobowych (mierzonej liczbą rejestracji) w Europie w odniesieniu do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku. Mniejsza sprzedaż nowych aut powodowała konieczność dłuższej eksploatacji dotychczasowych, używanych aut, a zatem również ich napraw i serwisowania.

 

Dynamika sprzedaży poza granicami Polski, rozumiana jako sprzedaż realizowana przez zagraniczne spółki dystrybucyjne oraz sprzedaż bezpośrednia (z Inter Cars S.A.) do kontrahentów zagranicznych wzrosła 29% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

 

Sprzedaż prowadzona przez spółkę Inter Cars Ukraina (stanowiąca w 2021 roku prawie 5% obrotu Grupy) odbywa się w znacznie mniejszym zakresie niż przed 24 lutego 2022. Obecnie działa 37 filii z 38, a sprzedaż jest realizowana na poziomie ok. 75% przychodów z analogicznych miesięcy roku 2021.

 

Na koniec marca 2022 Grupa dokonała odpisu aktualizującego, w wysokości 75 mln zł, co odpowiada wartości towaru i środków trwałych, zlokalizowanych w magazynie centralnym w Kijowie. Magazyn został zniszczony w wyniku działań wojennych prowadzonych przez Rosję w Ukrainie. Zarząd szacuje iż aktywa netto spółki Inter Cars Ukraina, po dokonaniu odpisu aktualizującego, wynoszą około 75 mln zł. Pozostały majątek, nie objęty odpisem, jest rozproszony w wielu lokalizacjach zachodniej i centralnej Ukrainy, stąd ryzyko kolejnych odpisów w ocenie Zarządu jest znikome.

 

Skonsolidowana marża na sprzedaży towarów za 3 kwartały 2022 roku wyniosła 31,0%, natomiast w analogicznym okresie roku ubiegłego wyniosła 30,5%. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku wpływ różnic kursowych na zmianę marży wyniósł -0,3 p.p., natomiast w analogicznym okresie 2021 roku wpływ różnic kursowych był znikomy. Po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych marża wyniosłaby odpowiednio 31,3% dla 9 miesięcy 2022 roku oraz 30,5% dla 9 miesięcy 2021 roku.

 

Skonsolidowany zysk netto za okres 9 miesięcy 2022 roku wyniósł 543 304 tys. PLN i jest wyższy o 69 443 tys. PLN od zysku za 9 miesięcy 2021 roku.

 

Skonsolidowana EBITDA za okres 12 miesięcy narastająco za okres kończący się 30 września 2022 roku wyniosła 1 203 506 tys. zł (liczona narastająco jako zysk na działalności operacyjnej plus amortyzacja) i była wyższa o 280 806 tys. zł w porównaniu do roku 2021.

 

Głównym czynnikiem wpływającym na poziom wyniku Grupy jest przede wszystkim wysoka dynamika sprzedaży, której towarzyszy wysoka dynamika zysków. W ocenie Zarządu Spółki 3 kwartały 2022 roku należy uznać za bardzo pozytywne dla Grupy Kapitałowej, pomimo niestabilnego otoczenia ekonomicznego. Wysiłki Grupy Kapitałowej Inter Cars koncentrują się na zapewnieniu dostępności towarów oraz optymalizacji łańcuchów dostaw.

 

W bieżącym okresie sprawozdawczym, Grupa odnotowała wzrost sprzedaży na prawie wszystkich rynkach geograficznych, za wyjątkiem Ukrainy, gdzie od lutego 2022 prowadzone są działania wojenne. W okresie 9 miesięcy 2022 roku najwyższą dynamikę sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku (po przeliczeniu na PLN i po włączeniach konsolidacyjnych) odnotowały spółki w następujących krajach:

 

 • Serbia (wzrost o 165%),
 • Grecja (wzrost o 70%),
 • Niemcy (wzrost o 61%),
 • Mołdawia (wzrost o 57%),
 • Anglia (wzrost o 45%),
 • Słowenia (wzrost o 43%)

 

Przy czym ze spółek o największym wpływie na przychody Grupy należy wskazać spółki dystrybucyjne w następujących krajach:

 

 • Polska (wzrost o 22%),
 • Rumunia (wzrost o 16%),
 • Łotwa (wzrost o 27%),
 • Słowacja (wzrost o 21%),
 • Czechy (wzrost o 30%),
 • Węgry (wzrost o 27%),
 • Litwa (wzrost o 31%),
 • Bułgaria (wzrost o 35%),
 • Chorwacja (wzrost o 25%).

 

Więcej informacji można znaleźć w ogólnodostępnym raporcie kwartalnym Grupy.

 

Źródło: Inter Cars

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).