Inter Cars z niedużym spadkiem przychodów w Q1 2020 | MOTOFAKTOR

Inter Cars z niedużym spadkiem przychodów w Q1 2020

person Adrian Januszkiewicz 8/06/2020

Mimo kryzysu koronawirusa spółka Inter Cars nie poniosła znaczących strat w I kwartale 2020 r.

W pierwszym kwartale 2020 roku Grupa Inter Cars odnotowała 2,2% spadek skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. Na spadek sprzedaży miała wpływ rozprzestrzeniająca się na całym świecie pandemia wywołana wirusem SARS-COV-2. W efekcie wiele rządów, w tym Polski, wprowadziło radykalne ograniczenia aktywności społecznej i gospodarczej oraz bariery w podróżowaniu. Mimo sukcesywnego zmniejszania skali obostrzeń, działalność przedsiębiorstw, w tym Grupy Inter Cars, nadal odbywa się w warunkach ograniczonego popytu ze strony konsumentów.

 

Przychody spadły we wszystkich obszarach geograficznych. Grupa realizuje politykę ekspansji terytorialnej na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej. Rynki te wykazują się dużym potencjałem wzrostu i wyższą rentowności netto dla branży niż rynek krajowy. Najwyższą dynamikę sprzedaży za I kwartał 2020 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku (po przeliczeniu na PLN i po wyłączeniach konsolidacyjnych) odnotowały spółki zależne w następujących państwach: Bośnia (65,2%), Słowenia (35,6%), Ukraina (34,8%) i Mołdawia (21,5%). Przy czym również spółki zależne o największym wpływie na przychody Grupy, wzrosły odpowiednio: Rumunia (6%), Bułgaria (12%), Węgry (3%) i Słowacja (18%).

 

Jeśli chodzi o sytuację Inter Cars w Polsce, to przychody ze sprzedaży w I kwartale 2020 roku były o 4% niższe niż przychody w analogicznym okresie 2019 roku. Spółka działa w warunkach ograniczonego popytu związanego z restrykcjami wprowadzonymi po wybuchu pandemii.

 

Zysk brutto ze sprzedaży Inter Cars S.A. w I kwartale 2020 roku wynosi 372 739 tys. zł i jest wyższy o 5,7%, niż zysk brutto ze sprzedaży osiągnięty w analogicznym okresie 2019 roku. Marża na sprzedaży za I kwartał 2020 roku wyniosła 26,7% (24,3% za I kwartał 2019 roku).

 

Przychody i koszty finansowe obejmujące przede wszystkim koszty i przychody z tytułu odsetek od kredytów w I kwartale 2020 roku wyniosły 8, 077 mln zł.

 

Przychody ze sprzedaży grupy wykazują nieznaczną sezonowość, przy czym I kwartał stanowi zwykle około 22% przychodów ze sprzedaży rocznej. W bieżącym roku finansowym, Grupa spodziewa się zaburzenia dotychczasowej sezonowości sprzedaży, ze względu na skutki rozprzestrzeniającej się pandemii.

 

Źródło: Inter Cars

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).