Inter Cars: wzrost przychodów w Q1 2018, ale niższy od oczekiwań | MOTOFAKTOR

Inter Cars: wzrost przychodów w Q1 2018, ale niższy od oczekiwań

person Adrian Januszkiewicz 17/05/2018

W pierwszym kwartale 2018 Grupa Inter Cars odnotowała 6,7 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W pierwszym kwartale 2018 przychód całej grupy Inter Cars wyniósł 1,6 mld zł i, jak czytamy w raporcie finansowym, był niższy od oczekiwań. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku przychód wynosił 1,5 mld zł. Jak wyjaśnia zarząd, niższy niż oczekiwany wzrost przychodów wynika z dłuższego sezonu zimowego w Europie, czego skutkiem było przesunięcie początku sprzedaży produktów na sezon letni (np. opony) na kwiecień. W kwietniu 2018 Grupa odnotowała przychody o prawie 30 proc. wyższe niż w roku poprzednim.

 

Sprzedaż eksportowa realizowana przez zagraniczne spółki dystrybucyjne oraz sprzedaż bezpośrednia (z Inter Cars S.A.) do kontrahentów zagranicznych wzrosła o 15,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

 

Przychody Inter Cars z rynku krajowego wynoszące 1,226 mld zł stanowiły około 54,2 proc. przychodów łącznie całej Grupy Kapitałowej wraz z wyłączeniami konsolidacyjnymi. W ramach działalności dystrybucyjnej udział zagranicznych spółek wzrósł z 37,5 proc. w I kwartale 2017 do 40,7 proc. w I kwartale 2018, jednak to polski rynek pozostaje podstawowym rynkiem sprzedaży dla całej Grupy Kapitałowej.

 

Skonsolidowana marża na sprzedaży towarów wzrosła 29,5 proc. do 30,8 proc., czyli o 1.3 p.p. i była wyższa o 49,346 mln zł w porównaniu do Q1 2017. Skonsolidowany zysk netto Grupy wyniósł 43,289 mln zł, zaś skonsolidowana EBITDA za okres 12 miesięcy narastająco za okres kończący się 31 marca 2018 roku wyniosła 358,745 mln zł (liczona jako zysk na działalności operacyjnej plus amortyzacja) i była niższa o 12,514 mln zł w porównaniu do roku 2017.

 

Przychody wzrosły we wszystkich obszarach geograficznych. Grupa realizuje politykę ekspansji terytorialnej na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej. Rynki te wykazują się dużym potencjałem wzrostu i wyższą rentownością netto dla branży niż rynek krajowy. Najwyższą dynamikę sprzedaży za I kwartał 2018 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku (po przeliczeniu na PLN i po wyłączeniach konsolidacyjnych) odnotowały spółki zależne w następujących państwach: Słowenia (67 proc.), Niemcy (56 proc.), Estonia (52 proc.), Łotwa (22 proc.) i Bułgaria (21 proc.). Przy czym również spółki zależne o największym wpływie na przychody Grupy, wzrosły odpowiednio: Rumunia (4 proc.), Litwa (8 proc.), Węgry (9 proc.) i Chorwacja (16 proc.).

Pełny raport dostępny jest tutaj.

 

Źródło: Inter Cars

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).