Inter Cars: wzrost przychodów i spadek zysku netto w 2017 r. | MOTOFAKTOR

Inter Cars: wzrost przychodów i spadek zysku netto w 2017 r.

person Joanna Piszcz 18/04/2018

W 2017 r. Grupa Inter Cars odnotowała prawie 16 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku.

Przychody ze sprzedaży całej Grupy Inter Cars osiągnęły w 2017 roku ponad 6,9 mld zł, co oznacza 15,7 proc. wzrostu w stosunku do poprzedniego roku. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 2 mld zł, co oznacza wzrost o 9,7 proc., natomiast zysk netto spadł o 5,9 proc. do wartości 216 mln zł, podczas gdy w roku 2016 wynosił 230 mln zł.

 

W ocenie zarządu na spadek zysku netto za rok 2017, pomimo dynamicznego wzrostu przychodów ze sprzedaży, miały wpływ: umocnienie złotego do euro w Polsce i krajach, w których operuje Grupa (Ukraina i Rumunia), koszty związane z przenosinami i konsolidacja usług logistycznych w nowym Centrum Logistycznym w Zakroczymie, rozszerzanie działalności Grupy na nowe rynki europejskie.

 

W 2017 roku Grupa Inter Cars otworzyła 62 nowych filii, co oznacza, iż na dzień 31 grudnia 2017 roku sieć sprzedaży liczyła łącznie 507 filii (w 2016 było ich 445). Dystrybucja towarów działa w oparciu o centrum logistyczne, sieć 243 własnych filii w Polsce i 264 filii poza granicami Polski, na Ukrainie, w Czechach, Słowacji, Litwie, Węgrzech, w Chorwacji, Włoszech, Belgii, Rumunii, Łotwie, Bułgarii, Niemczech, w Estonii, Słowenii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie oraz Grecji, magazyny regionalne w Komornikach, Sosnowcu i Wrocławiu.

W roku 2017 rozpoczęło działalność operacyjną centrum logistyczne w Zakroczymiu, którego operatorem jest spółka ILS Sp. z o.o. Łączna powierzchnia magazynów 40 000 m kw., docelowo pozwoli na umieszczenie w nich 56 000 m kw. powierzchni regałów, na 4 poziomach. W magazynie będzie można przesortować 30 tys. sztuk towaru i 2,5 tys. paczek na godzinę. Wszystko to dzięki najnowocześniejszemu i zaawansowanemu technologicznie systemowi sorterów, dostosowanemu do wymogów branży motoryzacyjnej.

 

Jak czytamy w raporcie rocznym za 2017 rok, celem strategicznym Grupy jest zbudowanie dominującej w Polsce i Europie sieci dystrybucyjnej części zamiennych do samochodów i osiągnięcie udziału na rynkach lokalnych na poziomie 25-30 proc. Grupa zamierza osiągnąć swój cel poprzez organiczny rozwój na nowych rynkach jak również rozwijanie na rynkach, gdzie już prowadzą działalność spółki z Grupy. Sieć dystrybucji budowana jest w oparciu o dystrybutorów sprzedających towary w imieniu Grupy.

Z dumą również informujemy, że Inter Cars został przyjęty do giełdowego Respect Index, co podkreśla naszą działalność w zakresie odpowiedzialnego biznesu. Respect Index, będący inicjatywą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej indeksem giełdowych spółek odpowiedzialnych społecznie. W 2017 roku na nasze wyniki wpłynął szereg podjętych działań, w tym wdrożenie strategii dostosowanych do poszczególnych segmentów sprzedaży, dalsza ekspansja międzynarodowa i poszerzanie asortymentu. Przenieśliśmy również główny magazyn firmy z Czosnowa do nowoczesnego centrum logistycznego w Zakroczymiu. Już pod koniec roku 2017 dało się zauważyć znaczne optymalizacje kosztów logistycznych z tym związanych. Mamy też ambitne cele dalszego wzrostu udziału w rynku przy jednoczesnym stabilnym przyroście rentowności. W tym celu dalej optymalizujemy naszą działalność logistyczną, analizujemy sposób zarządzania produktem oraz wdrażamy zmiany w marketingu. Rok 2018 będzie rokiem dużych zmian i optymalizacji procesów. Wdrażamy również nowe narzędzia informatyczne. Rozwijamy platformę Motointegrator, dążąc do tego, aby wkrótce móc oferować nasze usługi w możliwie zintegrowany sposób. Zdecydowaliśmy się także zainwestować w rozwój usługi Rent a car (RAC), w ramach której serwisy zrzeszone w sieci Inter Cars będą mogły oferować swoim klientom auta zastępcze, a docelowo wynajem pojazdów. W dwóch krajach (Grecja, Bułgaria) wdrożyliśmy już nowy katalog dla klientów B2B, a wkrótce będziemy go uruchamiać w kolejnych krajach. Maciej Oleksowicz prezes zarządu Inter Cars w liście do akcjonariuszy
W 2018 roku zakładamy, że będziemy dalej rosnąć w tempie szybszym niż rynek zarówno w kraju, jak i za granicą. Takie założenia wynikają po pierwsze z optymizmu na rynku oraz z przewag Inter Cars takich jak: szeroki asortyment i dostępność towaru, logistyka, sieć ponad 500 filii oraz z efektu synergii działań w zakresie wsparcia naszych klientów takich jak przekierowywanie klienta do warsztatu np. usługi flotowe i Motointegrator, co przekłada na zwiększanie lojalności naszych klientów i docelowo poprawę rentowności. Nasz plan na 2018 zakłada otwarcie magazynu regionalnego w Sofii, który poprawi logistykę na terenie Bułgarii, umożliwi dalszą ekspansję w Grecji oraz odciąży magazyn w Braszowie (Rumunia). Dodatkowo planujemy otwarcie kilkudziesięciu nowych filii, poszerzając i tak bardzo rozległą sieć dystrybucji przede wszystkim za granicą. Maciej Oleksowicz

 

Pełny raport finansowy Grupy Inter Cars za 2017 rok dostępny jest tutaj.

 

Źródło: Inter Cars

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).