Inter Cars drugim największym dystrybutorem części w Europie | MOTOFAKTOR

Inter Cars drugim największym dystrybutorem części w Europie

person Joanna Piszcz 21/04/2020

Udział Inter Cars w rynku europejskim, którego wartość szacowana jest na 96 mld euro, wynosi 2,0%.

Grupa Inter Cars opublikowała 17 kwietnia 2020 r, raport finansowy za 2019 rok. Oprócz podsumowania wyników za ubiegły rok, spółka udostępniła także raport niefinansowy z informacjami na temat rynku dystrybucji samochodowych części zamiennych w Europie.

 

Inter Cars jest liderem na polskim rynku motoryzacyjnym oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Udział Inter Cars w rynku europejskim, którego wartość szacowana jest na 96 mld euro, wynosi 2,0%, co stawia spółkę na 2. miejscu w rankingu największych dystrybutorów części w Europie oraz na 8. miejscu w rankingach światowych – czytamy w raporcie.

Dane z raportu niefinansowego Inter Cars za 2019 rok

W tym roku Inter Cars obchodzi 30-lecie działalności. Jak czytamy w raporcie, początki działalności to powierzchnia 300 m2. Kolejny kamień milowy to otwarcie magazynu przy ul. Heroldów o powierzchni 6.400 m2. Natomiast w 2000 roku w Cząstkowie Mazowieckim pod Warszawą otwarto nowoczesne Centrum Logistyczne. Do budynków o powierzchni 17.000 m2 przeniesiono centralę firmy.

 

Inter Cars rósł w siłę, więc naturalnym krokiem był początek ekspansji na rynki zagraniczne, najpierw na Ukrainie. 26 maja 2004 roku spółka Inter Cars zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

W 2017 roku firma Inter Cars S.A. zakończyła swoją największą dotychczasową inwestycję, jaką była budowa Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS. Obiekt został oficjalnie otwarty 31 maja. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w postaci unikalnych sorterów, centrum jest w stanie przesortować do 500 tys. paczek w ciągu doby.

Inwestując w przyszłość, nie zapominamy o naszej wspólnej historii. W 2020 roku Inter Cars obchodzić będzie jubileusz 30-lecia działalności. Chcemy go świętować pod hasłem „Dzięki Wam i dla Was”. W ten sposób pragniemy podkreślić, że to gdzie dzisiaj znalazła się nasza firma, zawdzięczamy naszym klientom, a wszystko to, co robimy, robimy dla nich. Maciej Oleksowicz Prezes Zarządu Inter Cars S.A. w liście opublikowanym w raporcie niefinansowym spółki

 

W 2019 Inter Cars został wyróżniony przez wiele cenionych instytucji oraz magazynów biznesowych. Firma znalazła się m.in. na Liście 100 polskich przedsiębiorstw według magazynu “Forbes”. Inter Cars uplasował się w czołówce rankingu, zajmując 12. pozycję.

W roku 2019 zakończyliśmy drugi etap rozbudowy Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu. Inwestycja ta dała nam dodatkowe 20.000 m2 powierzchni magazynowej, zwiększając jednocześnie całkowitą powierzchnię centrum logistycznego do ponad 60.000 m2. Dzięki temu możemy rozwinąć sprzedaż produktów masowych takich jak opony, akumulatory czy oleje. Zwiększenie powierzchni składowania towarów pozwoliło nam również wdrożyć procesy optymalizacyjne związane z prawidłowym rozłożeniem produktów w filiach. Dzięki temu poprawiliśmy ich dostępność dla naszego kluczowego klienta czyli warsztatu samochodowego. Myśląc o zmieniających się oczekiwaniach klientów, a także o zmianach zachodzących na rynku, dzięki rozbudowie naszej infrastruktury, uzyskaliśmy zdecydowanie większe możliwości rozwoju handlu w obszarze e-commerce, nie tylko na terenie Polski, ale również w tych krajach, gdzie nie posiadamy tzw. naziemnej sieci sprzedaży jaką są filie. Maciej Oleksowicz Prezes Zarządu Inter Cars S.A.

 

W 2019 roku Inter Cars rozwijał sieć warsztatów samochodowych Q Service Castrol – to wspólne przedsięwzięcie marki Q Service, największej sieci niezależnych warsztatów w Polsce oraz firmy Castrol.Obecnie sieć liczy 200 warsztatów, a w 2020 roku liczba ta ma się podwoić.

 

Z kolei w segmencie ciężarowym, także w 2019 roku, Q-Service Truck Sp. z o.o. zawarł porozumienie z Ford Trucks, na mocy którego stał się jedynym importerem i pojazdów Ford Trucks w naszym kraju.

 

Inter Cars uruchomił także dedykowaną obsługę transportową dla producenta opon, firmy Michelin. Projekt miał na celu realizację działań zmierzających do kompleksowej obsługi transportowej, w tym logistyki zwrotów, firmy Michelin na terenie Łotwy i Estonii. Od sierpnia do grudnia 2019 roku obsłużono 561 punktów dostaw i przewieziono łącznie 574 ton opon.

 

Rok 2019 to również czas zakończenia etapu wdrożenia ICC (Inter Cars Catalog Online) na kilkunastu rynkach oraz popularyzacji tego systemu wśród klientów w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto, dla rynku polskiego, przygotowana została aplikacja mobilna (działająca na platformie Android oraz iOS), która stanowi naturalne uzupełnienie dla obsługiwanego przez klientów Katalogu Online.

 

Wprowadzono również InterCars GO! To kompleksowa usługa, łącząca ofertę zdalnej diagnostyki i monitoringu stanu auta, bazująca na technologii OBD2. Całość działania opiera się na zamontowanym w aucie urządzeniu diagnostycznym oraz zainstalowanej aplikacji mobilnej na telefonie kierowcy. Połączenie pomiędzy urządzeniem a aplikacją umożliwia odczyt, przesyłanie oraz gromadzenie danych, dzięki którym można analizować bieżącą pracę auta i reagować na pojawiające się usterki. Zapisane dane prezentowane są w prostej i czytelnej formie w aplikacji mobilnej.

 

Inter Cars jest jednym z nielicznych dystrybutorów części zamiennych w Europie posiadającym własny system kontroli jakości oparty na programowaniu QDA. Badania wdrożeniowe części, zanim zostaną włączone do oferty, przeprowadzane są w laboratorium Intermeko Europe sp. z o.o. Wszystkie części przechodzą wielokrotne testy. Laboratorium niedawno zmieniło lokalizację, a w nowym miejscu – z racji większej powierzchni użytkowej – korzysta z jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie stanowisk badawczych.

 

Inter Cars jest obecny w 19 krajach w Europie, m.in w Czechach, Słowacji, Bułgarii, Ukrainie, na Litwie, Łotwie, w Chorwacji, we Włoszech, w Rumunii oraz na Węgrzech. Pod koniec 2019 roku Grupa otworzyła pierwszą filię w Serbii.

 

W liście opublikowanym w raporcie Prezes Zarządu Inter Cars S.A. Maciej Oleksowicz podkreśla, że mijający rok 2019 był rokiem pełnym wyzwań dla organizacji, zarówno w obszarze optymalizacji procesów wewnątrz firmy, jak i w kontekście zmian, które miały miejsce na szeroko rozumianym europejskim rynku motoryzacyjnym.

Dzisiejsza gospodarka, to struktura naczyń połączonych. Jakiekolwiek zmiany, czy to pozytywne, czy negatywne, zachodzące w jednym z jej obszarów, błyskawicznie dają się odczuć w pozostałych. Spadek sprzedaży nowych samochodów w krajach Europy Zachodniej, a szczególnie w Niemczech, był symptomem nadchodzącej recesji, która w związku z epidemią koronawirusa okazała się znacznie poważniejsza, niż ktokolwiek przypuszczał. Wzrost inflacji, a także zwiększanie się kosztów prowadzenia biznesu, wymuszają na właścicielach przedsiębiorstw poszukiwania oszczędności i znacznego zmniejszenia inwestycji. Na rok 2020 spodziewaliśmy się spowolnienia gospodarczego, jednak rzeczywistość przyniosła nam spowolnienie w skali, której nikt się nie spodziewał. Maciej Oleksowicz Prezes Zarządu Inter Cars S.A.

 

Zdaniem Macieja Oleksowicza, kluczowe znaczenie dla gospodarki mają również niektóre decyzje polityczne, podejmowane zarówno na szczeblach krajowych, jak i w strukturach Unii Europejskiej.

 

Więcej w raporcie niefinansowym spółki TUTAJ

 

 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).