Inteligentne tachografy: GITD przypomina ważne terminy | MOTOFAKTOR

Inteligentne tachografy: GITD przypomina ważne terminy

W ciągu najbliższych miesięcy pojazdy ciężarowe będą musiały obowiązkowo być wyposażone w inteligentne tachografy. GITD przypomina najważniejsze terminy wymian.

Przepisy unijne wymagają na przewoźnikach drogowych stosowania najnowszych wersji tachografów. Terminy obowiązkowej wymiany starszych na inteligentne są coraz bliżej, dlatego Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) przypomina najważniejsze informacje na ten temat.

Przedsiębiorca transportowy, który ma zamiar świadczyć usługi międzynarodowego przewozu drogowego w ramach Unii Europejskiej przy użyciu starszych modeli tachografów, musi wymienić je na najnowsze urządzenia – tachografy inteligentne wersji drugiej do określonej daty:

  • 31 grudnia 2024 r. – w przypadku tachografów analogowych lub cyfrowych pierwszej generacji (instalowanych w pojazdach rejestrowanych do 14 czerwca 2019 r.),
  • 18 sierpnia 2025 r. – w przypadku tachografów inteligentnych pierwszej wersji (instalowanych w pojazdach rejestrowanych od 15 czerwca 2019 r. do 20 sierpnia 2023 r.).

GITD radzi nie czekać z wymianą do ostatniej chwili. Szybsza wymiana tachografów pozwoli uniknąć niepotrzebnych przestojów użytkowanych pojazdów, spowodowanych oczekiwaniem na wizytę w uprawnionym warsztacie. Inspektorzy zalecają dokonać wymiany podczas przeglądu tachografów.

Od dnia 21 sierpnia 2023 r. wszystkie pojazdy zarejestrowane po raz pierwszy w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, którymi wykonywane są przewozy drogowe objęte przepisami rozporządzenia (WE) nr 561/2006, powinny być wyposażane w najnowsze urządzenia rejestrujące – tachografy inteligentne wersji drugiej.

Technologia OSNMA w tachografach inteligentnych

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Komisja Europejska, w ramach grupy ekspertów ds. inteligentnych tachografów, poinformowała o nowym terminie potencjalnego wdrożenia technologii OSNMA w tachografach inteligentnych. Autoryzacja tych mechanizmów została opóźniona i planowane jest wprowadzenie ich nie wcześniej niż w październiku 2024 roku. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/980, tymczasowe rejestratory mogą być instalowane w pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy jedynie do 31 maja 2024 r. lub do 5 miesięcy po złożeniu deklaracji usługi OSNMA, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza.

Źródło: GITD

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).