Inteligentne miasto z samochodami podłączonymi do sieci | MOTOFAKTOR

Inteligentne miasto z samochodami podłączonymi do sieci

person Adrian Januszkiewicz 6/02/2020

Dzięki unijnej inicjatywie we Włoszech testowana jest technologia oprogramowania na potrzeby aplikacji w inteligentnych miastach.

Inicjatywy dotyczące inteligentnych miast są coraz częściej wdrażane w rozmaitych sektorach, takich jak mobilność i technologie informacyjno-komunikacyjne, w celu lepszego zarządzania zasobami i poprawy jakości życia obywateli. Wizja takich innowacyjnych rozwiązań daje nadzieję na integrację danych z wielu organizacji, różnorodnych środowisk i szerokiej gamy inteligentnych urządzeń, co może stanowić wyzwanie.

 

Z pomocą przychodzi finansowany ze środków UE projekt CLASS, w ramach którego opracowywane są zrównoważone, skuteczne i bezpieczne aplikacje mobilności do zastosowania w inteligentnych miastach przyszłości. Technologia oprogramowania testowana jest na samochodach podłączonych do sieci na tak zwanym inteligentnym obszarze motoryzacyjnym w Modenie (Modena automotive smart area; MASA) w północnych Włoszech.

 

Jak napisano w komunikacie prasowym na stronie internetowej projektu: Umożliwiając analizowanie dużych zbiorów danych przy ograniczeniach w czasie rzeczywistym, architektura oprogramowania CLASS zapewnia rozwiązanie problemów związanych z zarządzaniem bardzo dużymi ilościami skomplikowanych danych (dotyczących pieszych, ruchu drogowego, pojazdów itp.) w czasie rzeczywistym. Analizy danych w ruchu i danych w spoczynku są zintegrowane na jednej platformie programistycznej, która daje gwarancje w czasie rzeczywistym.

 

Cytowany w tym samym komunikacie prasowym Eduardo Quiñones, który reprezentuje koordynatora projektu, Barcelona Supercomputing Center, mówi:

Dzięki możliwości przetwarzania analiz dużych zbiorów danych przy ograniczeniach w czasie rzeczywistym, platforma CLASS stanowi znaczący krok w kierunku urzeczywistnienia bezpiecznych pojazdów podłączonych do sieci. Eduardo Quiñones

Aplikacje inteligentnych miast

Projekt CLASS (Edge and CLoud Computation: A Highly Distributed Software Architecture for Big Data AnalyticS) potrwa do grudnia 2020 r. Jego celem jest wydajne przetwarzanie licznych i heterogenicznych strumieni danych w celu uzyskania cennych informacji i stworzenia wspólnej bazy danych dla Modeny.

 

W związku z tym uczestnicy projektu CLASS rozpoczęli gromadzenie danych z urządzeń i czujników wykorzystujących internet rzeczy zainstalowanych w MASA oraz w wyposażonych w zaawansowane technologie samochodach Maserati. Są one obsługiwane przez kierowców, którzy mogą przetestować innowacyjny potencjał technologii CLASS w zakresie zarządzania ruchem i zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. Aplikacje inteligentnych miast opracowane w ramach projektu CLASS obejmują cyfrowe znaki drogowe, inteligentny system parkowania, symulację zanieczyszczenia powietrza i wykrywanie przeszkód.

 

Jak wyjaśniono w tym samym komunikacie prasowym, aplikacja cyfrowych znaków drogowych oferuje porady na temat najlepszych dostępnych tras, na przykład w razie wypadku lub na potrzeby pojazdów ratowniczych. Na stronie projektu czytamy: W przypadku pojazdów ratowniczych (np. karetek pogotowia, wozów strażackich czy pojazdów policyjnych) będzie ona dynamicznie tworzyć »zielone trasy« poprzez dostosowanie częstotliwości sygnalizacji świetlnej w celu skrócenia czasu interwencji.

 

Aplikacja inteligentnego parkowania zbiera informacje w czasie rzeczywistym o dostępnych miejscach parkingowych na monitorowanym obszarze. Symulacja zanieczyszczenia powietrza wykorzystuje dane z rozproszonej infrastruktury czujników MASA do oszacowania emisji zanieczyszczeń z poruszających się pojazdów w czasie rzeczywistym.

 

Wykrywanie przeszkód ostrzega kierowców o pieszych i obiektach pojawiających się na ich drodze, nawet jeśli nie są one widoczne dla samochodu, dodano w komunikacie prasowym. Partnerzy projektu mają nadzieję, że uczestnicy projektu CLASS przygotują również zaplecze technologiczne dla pojazdów autonomicznych.

 

Źródło: Komisja Europejska

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).