Instrukcja montażu: kierunkowe klocki hamulcowe | MOTOFAKTOR

Instrukcja montażu: kierunkowe klocki hamulcowe

person Redakcja 9/08/2021

Kierunkowe klocki hamulcowe powstały z myślą o ograniczeniu hałasu, wibracji i uciążliwości działania (NVH). Ważny jest ich prawidłowy montaż.

Kąt ten uzyskuje się poprzez wycięcie fazowe lub półksiężycowe. Efektem jest cichsza praca układu hamulcowego, który działa z równie wysoką skutecznością jak przy wykorzystaniu standardowych klocków hamulcowych.

 

Jaka jest różnica między klockami kierunkowymi z wycięciem fazowym i półksiężycowym?

Kierunkowe klocki hamulcowe z wycięciem fazowym

Kierunkowe klocki hamulcowe z wycięciem fazowym mają na powierzchni ciernej wycięcie, które stanowi powierzchnię przejściową pomiędzy dwiema ostrymi krawędziami. Wycięcie fazowe zapobiega unoszeniu krawędzi czołowej klocka hamulcowego z tarczy hamulcowej, zapewnia równomierne zużycie klocków hamulcowych i zmniejsza hałas.

 

 

Przy montażu klocków hamulcowych kierunkowych z wycięciem fazowym należy zachować kierunek zgodny ze strzałkami umieszczonymi na klockach. Jeśli nie ma strzałek i jest tylko jedno wycięcie fazowe, należy zamontować klocki hamulcowe w taki sposób, aby stanowiło ono krawędź czołową klocka, która jako pierwsza styka się z tarczą hamulcową. Jeśli wycięcie fazowe znajduje się na obu krawędziach, to krawędź z większą powierzchnią fazową powinna być zamontowana jako krawędź czołowa klocka, która jako pierwsza styka się z tarczą hamulcową.

Kierunkowe klocki hamulcowe z wycięciem półksiężycowym

Kierunkowe klocki hamulcowe posiadają wycięcie półksiężycowe na tylnej płytce. Podkładka regulacyjna jest elementem tłumiącym, przymocowanym z tyłu klocka hamulcowego. Zmniejsza ona i tłumi drgania klocka hamulcowego oraz pełni funkcję bariery termicznej, która zapewnia równomierny rozkład temperatury klocka i w efekcie bardziej równomierne hamowanie. Wycięcie pozwala tłoczkowi dociskać klocek hamulcowy pod pożądanym kątem, co zmniejsza hałas i sprzyja równomiernemu zużyciu klocków.

 

 

Przy montażu kierunkowych klocków hamulcowych z wycięciem półksiężycowym należy zachować kierunek zgodny ze strzałkami umieszczonymi na klockach. Jeśli nie ma strzałek, należy zamontować klocek hamulcowy w taki sposób, aby półksiężycowe wycięcie znajdowało się na krawędzi czołowej klocka, biegnącej poziomo wzdłuż tarczy hamulcowej. Zamontowanie klocka w przeciwnym kierunku będzie skutkować bardzo głośnym piszczeniem hamulców.

Montaż klocków kierunkowych

Wymiana klocków hamulcowych. Czy wiesz, czego będziesz potrzebować i jak to zrobić?

 

1. Zgromadzenie wszystkich niezbędnych elementów 

 

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz wszystkie narzędzia, części i niezbędne materiały.

 

Zwykle potrzebne są:

 

Narzędzia:

 

 • Śrubokręt
 • Opaski zaciskowe
 • Wiertarka akumulatorowa
 • Szmatki
 • Zestaw kluczy nasadowych z grzechotką
 • Szczotka druciana

 

Części zamienne:

 

 • Kierunkowe klocki hamulcowe
 • Tarcze hamulcowe
 • Klipsy mocujące

 

Materiały:

 

 • Rurka winylowa 1/4 cala
 • Środek czyszczący do hamulców w aerozolu
 • Niebieski i czerwony środek zabezpieczający do gwintów
 • Szklany słoik
 • Drut montażowy
 • Niklowy smar przeciwzapieczeniowy
 • Tarcze polerskie
 • Syntetyczny smar wysokotemperaturowy do hamulców
 • Środek penetrujący do usuwania rdzy

 

2. Demontaż koła:

 

Zaleca się wykonywanie kolejno czynności po jednej stronie pojazdu. Zapewnia to prawidłowe odniesienie dla dokładnego umiejscowienia wszystkich zacisków, sprężyn i innych elementów.

 

Pierwszą czynnością jest poluzowanie nakrętek mocujących koło, gdy opona znajduje się na podłożu. Następnie unieś jedną stronę samochodu, używając podnośnika. Całkowicie zdejmij koło.

 

3. Odkręcenie i demontaż zacisku:

 

Poluzuj śruby mocujące zacisk oraz śrubę odpowietrzającą. Lekko dokręć śrubę odpowietrzającą.

 

Zdejmij zacisk z tarczy i umieścić go na górze.

 

4. Cofnięcie tłoczka:

 

Podłącz jeden koniec rurki spustowej do śruby odpowietrzającej, a drugi koniec umieść w szklanym słoiku. Otwórz odpowietrznik i wciśnij tłoczek zacisku do otworu, aby mógł wypłynąć płyn. Po wykonaniu tej czynności dokręć odpowietrznik i odłącz przewód spustowy. Przymocuj zacisk do sprężyny śrubowej lub amortyzatora za pomocą drutu montażowego, aby nie przemieszczał się podczas wykonywania kolejnych czynności przy hamulcu.

 

Wymontuj wspornik zacisku, zwracając uwagę na to, czy śruby wspornika zacisku były pokryte czerwonym, czy niebieskim środkiem zabezpieczającym do gwintów, ponieważ podczas montażu konieczne będzie zabezpieczenie gwintu środkiem tego samego typu.

 

5. Demontaż tarczy:

 

Odkręć śrubę mocującą tarczę. Często jest to trudne zadanie, dlatego należy najpierw nanieść na śrubę środek penetrujący i odczekać co najmniej 15 minut. Po odkręceniu śruby ściągnij tarczę z piasty.

 

6. Czyszczenie jest ważne:

 

Nieprawidłowo przeprowadzone czyszczenie lub procedury instalacyjne są bezpośrednią przyczyną częstych problemów z hamulcami, takich jak hałas czy wibracje. Prawidłowe czyszczenie i montaż obejmują:

 

 • Usunięcie całej rdzy ze wspornika zacisku.
 • Naniesienie środka czyszczącego do hamulców w aerozolu na śruby zacisków i sprawdzenie, czy elementy nie są skorodowane (w przypadku korozji należy je wymienić).
 • Wymianę klipsów mocujących i wszelkich innych zużytych elementów hamulca.
 • Nasmarowanie śrub i montaż nowych gumowych osłon.
 • Usunięcie rdzy i zanieczyszczeń z piasty koła za pomocą tarczy polerskiej zamocowanej na wiertarce.
 • Oczyszczenie nowych tarczy i naniesienie zapobiegawczo środka czyszczącego do hamulców w aerozolu. Zaleca się także umycie elementów szczotką ze sztywnym włosiem w gorącej wodzie z mydłem, a następnie ich dokładne osuszenie.

 

7. Montaż:

 

Nasuń tarczę na piastę i wyrównaj otwór na śrubę mocującą tarczę z gwintowanym otworem w piaście. Dokręć śrubę (zgodnie z instrukcją obsługi), nanieś odpowiedni środek zabezpieczający do gwintów na śruby wspornika zacisku i zamontuj wspornik zacisku.

 

Nanieś cienką warstwę smaru hamulcowego na tylną powierzchnię podkładek tłumiących, wsuń je na miejsce (patrz informacje powyżej dotyczące klocków hamulcowych z wycięciem fazowym i półksiężycowym) i zamontuj sprężyny. Zamontuj zacisk.

 

8. Czynności końcowe:

 

W celu zakończenia montażu opuść samochód, aż opona zetknie się z podłożem. Ustaw klucz dynamometryczny na połowę wartości określonego momentu obrotowego (patrz instrukcja obsługi) i dokręć naprzemiennie nakrętki mocujące koło. Ustaw klucz na pełną wartość momentu dokręcania i ponownie naprzemiennie dokręć nakrętki. Opuść samochód i usuń podnośnik.

 

Następnie powtórz opisane czynności przy drugim hamulcu na tej samej osi. Zaleca się każdorazowo wymianę klocków hamulcowych przy obu kołach na tej samej osi.

 

Kontrola jest również ważna. Przy wyłączonym silniku kilkakrotnie wciśnij pedał hamulca, aż będzie wyczuwalny opór. Następnie przeprowadź jazdę próbną – z małą prędkością – aby upewnić się, że klocki hamulcowe działają prawidłowo. Na koniec sprawdź w instrukcji obsługi, czy w danym modelu samochodu zalecany jest specjalny sposób docierania klocków hamulcowych.

 

Zawartość tego artykułu jest przeznaczona wyłącznie do celów informacyjnych i poglądowych i nie może zastąpić profesjonalnego doradztwa certyfikowanego serwisu naprawczego. W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z opisanymi zagadnieniami zachęcamy do skorzystania z porady profesjonalnego serwisu naprawczego. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody związane z wykorzystaniem publikowanych informacji.

 

Źródło: Tenneco

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).