Innowacyjny motocyklowy olej silnikowy – jakie korzyści? | MOTOFAKTOR

Innowacyjny motocyklowy olej silnikowy - jakie korzyści?

person Redakcja 16/03/2023

Shell na przykładzie produktów z rodziny Shell Advance tłumaczy, jakie korzyści dla podzespołów motocykla niesie stosowanie innowacyjnego oleju.

 

Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie. W teorii, przy odpowiednich parametrach, ten sam produkt powinien sprawdzić się zarówno w jednośladach, jak i samochodach. W praktyce są to jednak zupełnie inne jednostki napędowe, różniące się pod wieloma względami, na przykład charakterystyką działania czy pojemnością. Olej w motocyklu musi sprostać bardziej ekstremalnym warunkom pracy. Dodatkowo jego funkcje obejmują smarowanie skrzyni biegów oraz sprzęgła.

 

Cezary Wyszecki, Doradca Techniczny w dziale Sprzedaży Dystrybucyjnej środków smarnych w Shell Polska
Cezary Wyszecki, Doradca Techniczny w dziale Sprzedaży Dystrybucyjnej środków smarnych w Shell Polska, Fot. Shell Polska

Jednoślady to szybko rosnąca grupa pojazdów spotykanych na naszych drogach. Ich atrakcyjność wzrosła kilka lat temu, dzięki zmianie przepisów dopuszczających większe grono użytkowników do motocykli czy skuterów o większej pojemności i mocy. Chłodzone powietrzem lub cieczą (te wyższej mocy) silniki motocykli pracują w dużo trudniejszych warunkach niż silniki w pojazdach samochodowych, co przekłada się na zwiększone wymagania wobec oleju silnikowego. Dużo większa moc otrzymywana z miejszej pojemności powoduje znaczące przeciążenia cieplne. Dodatkowym wyzwaniem jest fakt, że ten sam olej smaruje silnik, przekładnię i sprzęgło, które musi pracować niezawodnie – podkreśla Cezary Wyszecki, Doradca Techniczny w dziale Sprzedaży Dystrybucyjnej środków smarnych w Shell Polska.

Kiedy wymienić olej w motocyklu? Przed czy po sezonie?

W naszych warunkach motocykl jest pojazdem używanym sezonowo z przerwą na okres zimowy. To, jak przygotujemy go do zimy, zależy od sposobu garażowania. To także wyznacznik tego, co musimy zrobić przed ponownym użytkowaniem motocykla. Niezależnie od zakresu wiosennego przeglądu, jedną z podstawowych czynności jest sprawdzenie poziomu oleju silnikowego. Ale znacznie lepszą zasadą będzie wymiana. Należy pamiętać, że w układzie smarowania nieużywanego pojazdu może gromadzić się woda, powstają różne zanieczyszczenia, a sam środek smarny ulega utlenianiu. Chociaż to naturalne zjawiska, prowadzą do pogorszenia właściwości oleju.

 

Średni interwał oleju motocyklowego to dystans 3000 kilometrów. Rzeczywista częstotliwość wymiany zależy od intensywności korzystania z jednośladu, dlatego w sezonie może być nawet kilka takich cykli. Dzięki zaawansowanym technologiom stosowanym w innowacyjnych olejach do motocykli Shell Advance, wydłużamy ten okres dwukrotnie bez straty właściwości nawet w ekstremalnych warunkach pracy. Pewności co do tego nabywamy dzięki wieloletniej współpracy z producentami motocykli Ducati i BMW, jak i zaangażowaniu w sporty motorowe – mówi Cezary Wyszecki z Shell.

Olej silnikowy Shell Advance, Fot. Shell

Shell Advance – rodzina nowoczesnych olejów silnikowych do motocykli

Shell Advance to olej do motocykli z silnikami dwu- i czterosuwowymi, który został wytworzony na bazie gazu ziemnego (GTL) z zastosowaniem technologii Shell PurePlus. Ten rewolucyjny proces pozwala uzyskać z gazu ziemnego krystalicznie czysty olej bazowy pozbawiony praktycznie żadnych zanieczyszczeń.

 

Uzyskany produkt charakteryzuje się niższą lotnością, lepszymi właściwościami w niskich temperaturach i stabilnością, jak też brakiem zanieczyszczeń w bloku silnika typowych dla tradycyjnych olejów bazowych. Korzyści ze stosowania olejów Advance najszybciej zauważą użytkownicy dwusuwów. Będą to mniejsze dymienie i zwiększona trwałość świec, co poprawia jakość spalania i dynamikę jazdy. W przypadku silników czterosuwowych, unikalne dodatki Shell w połączeniu z wysokiej jakości bazą olejową, pozwalają na dwukrotne wydłużenie okresów pomiędzy wymianami. To właśnie dlatego Shell Advance zapewnia długotrwałą wydajność i czystość silnika, a także umożliwia lepsze przekazywanie mocy i obniżenie spalania – wylicza Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Działu Olejowego Shell.

Oleje Shell Advance, Fot. Shell

Linie produktów Shell Advance łatwo rozróżnić. Jeśli w nazwie występuje cyfra 4, jak np. w popularnym Shell Advance 4T Ultra 10W-40, to olej jest do silników czterosuwowych. Olej z cyfrą 2, przykładowo Shell Advance Ultra 2, przeznaczony jest do silników dwusuwowych – z układem z wtryskiem lub bezpośredniego mieszania z paliwem.

Ze świata motorsportu do motocykli użytkowanych na co dzień

Shell współpracuje z producentami jednośladów na różnych płaszczyznach. Sztandarowym projektem jest zespół wyścigowy Ducati Corse, który wykorzystuje oleje syntetyczne Shell Advance Ultra, jak i paliwa Shell V-Power. Torowe testy w rywalizacji sportowej MotoGP na najwyższym poziomie są najlepszym sposobem na uzyskanie optymalnych rozwiązań, które znajdują zastosowanie w produktach Shell dostępnych na rynku i mogą być wykorzystywane każdego dnia przez motocyklistów na drogach całego świata.

Sztandarowym projektem Shella jest zespół wyścigowy Ducati Corse, Fot. Shell

Innym przykładem zaangażowania Shell w sport motocyklowy jest cykl Shell Advance Asia Talent Cup. Uczestnicy tych zawodów ścigają się na motocyklach Honda NSF250R, w których stosowany jest olej Shell Advance Ultra. Na innym modelu tej marki, Wave 125, prowadzono testy oleju Shell Advance Ultra na dystansie 1000 i 13 000 kilometrów. Shell jest również wyłącznym dostawcą olejów silnikowych do fabrycznie nowych i używanych motocykli BMW. Oczywiście nie wyklucza to stosowania olejów Shell Advance w jednośladach innych marek.

 

Źródło: Shell

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).