W roku szkolnym 2019/2020 naukę w Klasie Patronackiej Solaris rozpoczęło łącznie 24 uczniów. 14 spośród nich to uczniowie pierwszej klasy Branżowej Szkoły I stopnia w Murowanej Goślinie w zawodzie Mechatronik, a 10 osób to uczniowie I klasy Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej, rozpoczynających naukę w zawodzie Ślusarz.
Uczniowie, którzy zostali zakwalifikowani do programu, oprócz regularnej nauki w swoich szkołach, będą odbywać zajęcia praktyczne bezpośrednio w hali produkcyjnej w fabryce Solarisa. Pozwoli im to uzyskać unikalne kompetencje i wyjątkowe, jak na tak młody wiek, doświadczenie zawodowe. Od początku nauki uczniowie otrzymają status pracownika młodocianego, a najlepsi z nich – tak jak siedmiu absolwentów, który zakończyli w tym roku trzyletni program Klasy Patronackiej – otrzymają propozycję umowy o pracę, zyskując tym samym zatrudnienie w Solarisie.
Jestem dumny z faktu, że nasz program Klasy Patronackiej Solaris już od trzynastu lat spotyka się z tak pozytywnym przyjęciem i zyskuje kolejnych beneficjentów. Jako największy producent autobusów elektrycznych na rynku europejskim – a co za tym idzie jeden z największych pracodawców w regionie - doskonale wiemy, jak kluczowe jest kształcenie branżowe i zdobywanie kompetencji na rynku pracy już od najmłodszych lat.
Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. - dr inż. Dariusz MichalakWspółpraca Solarisa z lokalną Branżową Szkołą I Stopnia w Murowanej Goślinie trwa nieprzerwanie od 2007 roku. Od tego czasu w programie Klasy Patronackiej przygotowania do kariery zawodowej wzięło udział już ponad 150 uczennic i uczniów. W 2012 roku do programu dołączył również zakład w Środzie Wielkopolskiej – uczniowie przygotowują się tam do pracy w zawodzie ślusarza, z możliwością uzyskania uprawnień spawalniczych. Dodatkowo, w bieżącym roku Solaris zainicjował współpracę dążącą do otwarcia klasy patronackiej w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, w zawodzie Elektronik.
Program Klasy Patronackiej Solarisa od samego początku swej działalności spotyka się z dużym zainteresowaniem uczniów. Wraz z udziałem w programie, młodzi ludzie otrzymują możliwość systematycznego zgłębiania tajników praktycznej nauki zawodu bezpośrednio w hali produkcyjnej, pod opieką specjalistów chętnych do przekazania swojej wiedzy i doświadczenia w obszarach m.in. elektryki, pneumatyki i mechaniki. Dzięki obecności w firmie i wykonywaniu realnych zadań wspólnie z doświadczonymi pracownikami, mają szansę dobrze poznać produkt i kulturę organizacyjną dużego zakładu produkcyjnego, co z kolei przyczyni się do łatwiejszego startu absolwentów na rynku pracy.
Źródło: Solaris