Ile tak naprawdę zarabia mechanik samochodowy? – dane DobryMechanik.pl | MOTOFAKTOR

Ile tak naprawdę zarabia mechanik samochodowy? - dane DobryMechanik.pl

person Redakcja 8/12/2022

DobryMechanik.pl przeprowadził badanie wśród właścicieli warsztatów samochodowych i sprawdził, ile zarabiają mechanicy.

 

 

Widzimy że dobre, rozwijające się warsztaty, do których chcą się umawiać kierowcy mają problem ze znalezieniem odpowiedniej kadry. Kierowcy często szukają opinii o warsztacie w internecie i przede wszystkim zwracają uwagę na jakość wykonywanej pracy przez mechaników, więc to jest kluczowy aspekt powodzenia w tej branży. Polska jest jednym z największych rynków motoryzacyjnych w Europie, więc potrzeby są ogromne, a zapotrzebowanie na mechaników stale rośnie – powiedział Filip Goździewicz, członek zarządu DobryMechanik.pl.

Doświadczenie vs. wysokość wynagrodzenia

Zdecydowana większość mechaników rozpoczynających karierę może liczyć na wynagrodzenie powyżej płacy minimalnej netto. Najwięcej początkujących w zawodzie (40,5%) zarabia w przedziale od 2500 do 3500 zł netto miesięcznie.

 

Dla mechanika z doświadczeniem 2-5 lat najczęściej (34,5%) będzie to wynagrodzenie na poziomie 4000-5000 zł netto.

 

Najlepiej zarabiają doświadczeni specjaliści z przynajmniej 5 letnią praktyką w zawodzie mechanika. 36,4% otrzymuje pensję na poziomie 4500-5500 zł netto. Prawie 20% może zarobić powyżej 6500 zł netto miesięcznie.

źródło: "Ile tak naprawdę zarabia mechanik w Polsce? Raport wynagrodzeń mechaników 2022." www.dobrymechanik.pl

Specjalizacja vs. wysokość wynagrodzenia

Dobry Mechanik sprawdził jak specjalizacja wpływa na wysokość wynagrodzenia mechanika, który ma przynajmniej 2 lata doświadczenia. Na warsztat została wzięta pensja: elektromechanika, blacharza, lakiernika oraz kierownika warsztatu.

 

Najwięcej elektromechaników (31,7%) otrzymuje pensję w przedziale od 3000 do 4000 zł netto. W przypadku lakiernika najczęściej można liczyć na wynagrodzenie od 4000 do 6000 zł netto, natomiast prawie połowa blacharzy (46,7%) otrzymuje miesięcznie między 4000 a 5000 zł na rękę. Kierownik serwisu to najlepiej opłacana specjalizacja. 60% specjalistów na tym stanowisku zarabia powyżej 5000 zł netto.

 

Jestem właścicielem warsztatu z kilkoma stanowiskami i dobór odpowiedniego zespołu stanowił dla mnie zawsze wyzwanie. Żeby skompletować pewną i godną zaufania załogę, musiałem przejść długą i wyboistą drogę. Od dłuższego czasu zauważam spory niedobór mechaników zza wschodniej granicy oraz mniejszy niż wcześniej napływ młodych, chętnych i zdolnych absolwentów ze szkół mechanicznych. Na chwilę obecną szansy na napływ dobrej jakości siły roboczej upatruję w ustabilizowaniu sytuacji na wschodzie, co spowoduje ponowny wzrost migracji specjalistów do naszego kraju. Na to niestety wydaje się, że trzeba będzie jeszcze poczekać – powiedział Michał Bułgajewski, właściciel warsztatu Auto Miś w Szczecinie.

źródło: "Ile tak naprawdę zarabia mechanik w Polsce? Raport wynagrodzeń mechaników 2022." www.dobrymechanik.pl

Lokalizacja vs. wysokość wynagrodzenia

W badaniu sprawdzono również wpływ lokalizacji warsztatu na wysokość pensji. W małych, średnich, jak i dużych miastach najwięcej doświadczonych mechaników zarabia 4500 – 5500 zł netto. W miastach powyżej 200 tys. mieszkańców odsetek mechaników najlepiej zarabiających (powyżej 5500 zł netto) jest największy.

 

Pełny raport jest dostępny TUTAJ.

źródło: "Ile tak naprawdę zarabia mechanik w Polsce? Raport wynagrodzeń mechaników 2022." www.dobrymechanik.pl

Źródło: DobryMechanik.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).