Hyundai zasila farmy reniferów dzięki EV | MOTOFAKTOR

Hyundai zasila farmy reniferów dzięki EV

person Adrian Januszkiewicz 21/12/2022

W odległej i mroźnej dziczy pod Tromsø w Norwegii, firma Hyundai Motor zaprezentowała możliwości technologii Vehicle-to-Load (V2L).

 

 

Pod Tromsø w Norwegii Hyundai zademonstrował jak różnorodne mogą być zastosowania V2L, pokazując jej możliwości w regionie świata oddalonym od sieci elektrycznej, demonstrując swoją przemianę w dostawcę inteligentnych i czystych rozwiązań w zakresie mobilności.

 

Dzięki możliwości funkcjonowania jako przenośne źródło energii w dowolnym miejscu na świecie, Hyundai zasilał farmę reniferów Tromsø Arctic Reindeer przez trzy dni i dostarczał energię do zasilania niewielkiego budynku, podczas przytulnej kolacji – wykorzystując do tego jedynie funkcję V2L modelu IONIQ 5.

Ostateczny test technologii V2L

Północna Norwegia, w obrębie koła podbiegunowego, była idealnym miejscem do przetestowania możliwości technologii V2L firmy Hyundai. Biorąc pod uwagę wyzwania, w tym ograniczony dostęp do niezawodnego i czystego źródła energii oraz niekorzystne warunki pogodowe, farma położona w tak odległym miejscu mogłaby znacznie skorzystać na alternatywnym rozwiązaniu energetycznym.

 

V2L daje mieszkańcom odległych obszarów możliwość zasilania i ładowania urządzeń elektrycznych bez generowania emisji spalin. Dodatkowo, zimą w północnej Norwegii średnie temperatury spadają poniżej zera. Zimny klimat nie ma jednak wpływu na zmniejszenie rezerwy ładunku elektrycznego dostępnej w technologii V2L, co dowodzi, że pojazdy elektryczne potrafią znacznie więcej niż tylko dowieźć nas pracy. Nawet w regionach świata, które funkcjonują poza siecią elektryczną, V2L może ułatwić nowoczesny i zelektryfikowany styl życia. Dowodzi to, że lokalizacje poza siecią elektryczną na całym świecie mogą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię, dzięki temu alternatywnemu rozwiązaniu, które może zastąpić nieodnawialne źródła energii.

Czym jest technologia V2L

V2L to nic innego jak dwukierunkowy transfer mocy, w którym to energia zmagazynowana w akumulatorze pojazdu elektrycznego jest przekazywana do urządzenia elektrycznego. Aby oferować tę funkcję, oprogramowanie pojazdu elektrycznego musi obsługiwać wbudowaną przetwornicę, która zamienia prąd stały (DC) z akumulatora na prąd przemienny (AC).

 

Modele Hyundai oparte na platformie E-GMP (Electric-Global Modular Platform) – stworzonej przez Hyundai Motor Group dla samochodów elektrycznych (BEV) – takie jak IONIQ 5 i IONIQ 6, są standardowo wyposażone w funkcje V2L. Zintegrowana jednostka sterująca ładowaniem (ICCU) umożliwia przepływ energii elektrycznej w dwóch kierunkach, zarówno do, jak i z akumulatora samochodu.

 

Elektryczne samochody (BEV) marki Hyundai oparte na E-GMP mogą obsługiwać i ładować inne urządzenia elektryczne (110/220 V), będąc jak power bank na czterech kołach. Na przykład, dzięki V2L w IONIQ 5 znajdziemy gniazdko 220 V, umieszczone pod tylnymi siedzeniami. Dodatkowe zewnętrzne gniazdo ładowania, które wymaga specjalnego adaptera Hyundai Mobis, może dostarczyć nawet do 3,6 kW mocy. Na przykład IONIQ 5 może zasilać farmę reniferów przez 1 dzień*.

 

* Obliczenia oparte na szacunkowym dziennym zużyciu 32,5 kWh przez farmę reniferów Arctic Reindeer, która jest zasilana energią elektryczną przez 13 godzin dziennie. Rzeczywisty proces zasilania odległej lokalizacji energią z pojazdu elektrycznego, dzięki V2L, zależy od zastosowanych rozwiązań technicznych, warunków lokalizacyjnych i profilu zużycia energii.

 

Źródło: Hyundai

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).