Hyundai przedstawił wizję autonomicznej taksówki na bazie modelu IONIQ 5 | MOTOFAKTOR

Hyundai przedstawił wizję autonomicznej taksówki na bazie modelu IONIQ 5

person Adrian Januszkiewicz 16/05/2022

Hyundai nawiązał współpracę z firmą Motional w celu opracowania robotaxi, pojazdu autonomicznego bazującego na modelu IONIQ 5.

Firma Hyundai Motor Company rozpoczęła globalną kampanię zatytułowaną „Innowacje zaczynają się od typowo ludzkich rzeczy” (‘Innovation Begins, from Very Human Things’), aby podzielić się swoją wizją autonomicznych zrobotyzowanych taksówek. Motional, specjalista w dziedzinie technologii bezzałogowych, będzie współpracował z serwisami przewozowymi, w celu wdrożenia pojazdów autonomicznych 4. poziomu w głównych miastach USA od 2023 roku.

 

Całkowicie elektryczne robotaxi oparte na modelu IONIQ 5 (nazywane też robotaxi IONIQ 5), które z dużym uznaniem zostało zaprezentowane po raz pierwszy na targach IAA Mobility w 2021 roku, to pojazd autonomiczny 4. poziomu (wg skali SAE), który ma bezpiecznie poruszać się bez kierowcy. W celu urzeczywistnienia wizji robotaksówki, Hyundai nawiązał współpracę z Motional, aby wyposażyć model IONIQ 5 w szereg rozwiązań technicznych i oprogramowania, żeby zapewnić bezpieczną jazdę bez kierowcy.

Zgodnie z wizją marki Hyundai, czyli „Postępu dla ludzkości”, celem jest osiągnięcie pełnej autonomii robotaksówki przy jednoczesnym zachowaniu ludzkiego charakteru. Narrację tę przedstawiają dwa filmy z niedawno rozpoczętej kampanii.

Oba filmy podkreślają humanistyczne walory robotaksówek, pokazując, jak przyjmują one bezpieczne zachowania podczas jazdy i w jaki sposób dbają one o pasażerów. Pierwszy odcinek skupia się na działaniach robotaxi, które przypominają działania ostrożnego, rozważnego kierowcy, a drugi odcinek skupia się na tym, jak robotaxi opiekuje się pasażerami, od nastolatków po osoby niepełnosprawne i starsze.

 

W pierwszym odcinku inżynierka, pracująca w laboratorium autonomiczności robotaxi IONIQ 5, jest zainspirowana wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy jej ojciec jeździł ostrożnie i z rozwagą. Następnie wykorzystuje jego umiejętności jazdy podczas pracy nad technologiami bezpieczeństwa dla pojazdu autonomicznego 4. poziomu, który zatrzymuje się przed rowerzystą i przed pojazdami uprzywilejowanymi oraz bezpiecznie skręca w lewo po ustąpieniu pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.

Drugi odcinek zaczyna się od ukazania zainspirowanej robotami nastolatki, która po szkole wyrusza na przejażdżkę robotaxi IONIQ 5 z przyjaciółmi. Są zaskoczeni i zachwyceni, widząc, że samochód jedzie sam oraz gdy jeden z przyjaciół odpina pasy sprawiając, że samochód ostrzega go, by zapiął je z powrotem – tak jak zrobiłby to rodzic, gdyby był obecny. Film pokazuje, w jaki sposób autonomiczna robotaksówka stanowi rozwiązanie mobilności, w którym każdy, w tym nastolatki, osoby niepełnosprawne i starsze, mogą bezpiecznie jeździć w każdych okolicznościach.

Hyundai i Motional planują rozpocząć transport pasażerów publicznych robotaxi IONIQ 5 w 2023 roku, zaczynając od Las Vegas, a następnie rozszerzając się na główne miasta w USA i na całym świecie.

 

Źródło: Hyundai

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).