Hyundai nastawiony na wodór | MOTOFAKTOR

Hyundai nastawiony na wodór

person Adrian Januszkiewicz 29/01/2020

Podczas spotkania Rady Wodorowej, Wiceprezes Hyundai Motor Group Euisun Chung określił 3 najważniejsze kroki, by przyspieszyć transformację społeczeństwa w społeczeństwo wodorowe.

Euisun Chung otworzył spotkanie podkreślając, że nie ma drogi na skróty do stworzenia społeczeństwa wodorowego przyszłości oraz, że niezbędne jest ustanowienie szczegółowego planu transformacji dla poszczególnych sektorów i kolejnych etapów rozwoju branży. Zalecił wykonanie trzech najważniejszych kroków: obniżenie kosztów, dzięki innowacjom technologicznym, stworzenie kompleksowego systemu zarządzania bezpieczeństwem wodoru oraz podjęcie działań wspierających zastosowanie wodoru na szeroką skalę.

 

Krok pierwszy, czyli redukcja kosztów, będzie możliwy, dzięki innowacjom technologicznym we wszystkich sektorach przemysłu wodorowego. Aby w pełni wykorzystać potencjał wodoru jako alternatywy dla paliw kopalnych, należy poszukiwać nowych, kreatywnych sposobów obniżania kosztów w krótkim okresie w całym łańcuchu wartości: produkcji, magazynowaniu, dystrybucji oraz zastosowaniu.

 

Wiceprezes Chung podkreślił także potrzebę stworzenia kompleksowego systemu zarządzania bezpieczeństwem wodoru, by przekonać opinię publiczną, że wodór jest całkowicie bezpieczny.

 

Rządy i decydenci powinni promować korzyści i możliwości wodoru oraz wizję społeczeństwa wodorowego. Jest to zgodne z przesłaniem wyrażonym przez współprzewodniczącego w ostatnim wywiadzie dla Rady Wodorowej. Euisun Chung zapowiedział, że Rada będzie nadal współpracować z regionalnymi i krajowymi stowarzyszeniami wodorowymi w celu analizy obecnie obowiązujących przepisów oraz dostępnych technologii i aby na tej podstawie sugerować konkretne rozwiązania polityczne i technologiczne.

 

W swoim przemówieniu Chung pochwalił ciężką pracę i zaangażowanie członków Rady, uznając ich wspólny wysiłek na rzecz promocji wodoru.

Zaledwie trzy lata od powstania Rady Wodorowej możemy być dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć. Dzisiaj ocenimy nasze dokonania i zastanowimy się nad dalszą strategią na ten rok i kolejne lata. Euisun Chung Wiceprezes Wykonawczy Hyundai Motor Group oraz współprzewodniczący Rady Wodorowej

Nowy raport: koszty wodoru gwałtownie spadną i to wcześniej, niż zakładano

Rada Wodorowa opublikowała nowy raport zatytułowany „Ścieżka do konkurencyjności wodorowej: perspektywa kosztowa”, pokazujący, że w ciągu następnej dekady, a więc wcześniej niż oczekiwano, koszty rozwiązań wodorowych gwałtownie spadną.

 

Dzięki rosnącej skali produkcji i dystrybucji przewiduje się, że do 2030 roku koszty różnych zastosowań wodoru spadną nawet o 50%. Dzięki temu wodór stanie się konkurencyjny cenowo wobec alternatyw niskoemisyjnych, a nawet wobec rozwiązań konwencjonalnych.

 

Raport, zamówiony przez Radę Wodorową i przygotowany przez McKinsey & Company we współpracy z E4tech, został opracowany w oparciu o dokładną analizę aż 25 000 punktów danych, pozyskanych od 30 firm reprezentujących pełen łańcuch wartości wodoru w czterech kluczowych regionach (Stany Zjednoczone, Europa, Japonia/Korea i Chiny). Niezależna grupa ekspertów branżowych również dokonała przeglądu tych danych.

 

Raport wskazuje na spodziewane obniżenie kosztów w przypadku ponad 20 różnych zastosowań wodoru, takich jak transport dalekobieżny i ciężki, ogrzewanie przemysłowe oraz bilansowanie systemu elektroenergetycznego. Obszary te odpowiadają za około 15% globalnego zużycia energii, jest to więc wymierna szansa. Według raportu możliwość obniżenia kosztów wynika z:

 

  • spadających kosztów wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych;
  • wydajniejszego wykorzystania infrastruktury systemu dystrybucji;
  • zwiększonej produkcji.

 

Aby skorzystać z tej szansy, konieczne będzie opracowanie i wdrożenie programów wsparcia w najważniejszych regionach geograficznych, a także inwestycje w wysokości około 70 miliardów USD w okresie do 2030 roku. Chociaż suma ta jest znaczna, to stanowi ona mniej niż 5% rocznych światowych wydatków na energię. Dla porównania wsparcie udzielone na odnawialne źródła energii w 2019 roku w Niemczech wyniosło w przybliżeniu 30 miliardów USD.

Przyszłość czystej energii opartej o wodór jest bliższa, niż nam się wydaje. Branże ciężko pracowały nad określeniem pozostałych do rozwiązania wyzwań. Przedstawiony raport pokazuje, co mamy do zrobienia i określa jasną ścieżkę działań na przyszłość. 2020 to początek nowej ery w dziedzinie energii: wodór ma realny potencjał, by stać się częścią globalnego systemu energetycznego. Możemy spodziewać się niższej emisji, wyższego poziomu bezpieczeństwa i elastycznego zastosowania. To zapowiada dekadę wodoru. Benoit Potier Prezes i Dyrektor Generalny Air Liquide oraz współprzewodniczący Rady Wodorowej
Rada Wodorowa ma nadzieję, że wyniki raportu nie tylko zwiększą świadomość społeczeństwa w kwestii potencjału wodoru w codziennym życiu, ale także obalą mit, że gospodarka wodorowa jest nieosiągalna ze względu na koszty. Jeśli mamy osiągnąć globalne cele klimatyczne do połowy wieku i czerpać korzyści z wodoru, teraz jest czas na działanie. Euisun Chung

 

Raport został przedstawiony w obecności ponad 80 prezesów i innych osób na wysokich stanowiskach, podczas dorocznego spotkania Rady Wodorowej, odbywającego się obok zorganizowanego przez prezydenta Francji Emmaunela Macrona szczytu „Choose France” oraz Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

 

Źródło: Hyundai

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).