Hyundai i40 – tylne hamulce | MOTOFAKTOR

Procedurę wymiany tylnych klocków i tarcz hamulcowych w Hyundaiu i40 opisuje Charles Figgins - Doradca Techniczny marki Blue Print.

Hyundai i40 w wersji sedan i kombi, dowodzi wysokiej pozycji koreańskiej marki na rynku motoryzacyjnym.

 

Zaprojektowany specjalnie na rynek europejski Hyundai i40 dzięki rozsądnej polityce cenowej, atrakcyjnemu wyglądowi, wysokiej jakości oraz szerokiej gamie silników i wersji wyposażenia skutecznie konkuruje z Fordem Mondeo.

 

W modelu i40 zastosowano elektromechaniczny układ hamulca postojowego, podobny do rozwiązań wykorzystywanych przez firmy Volkswagen, Renault, Volvo, Ford oraz BMW.

 

Poniżej przedstawiono procedurę wymiany tylnych klocków i tarcz hamulcowych:

 

1.Skontrolować układ hamulcowy, sprawdzając poziom i stan płynu hamulcowego, ewentualne jego wycieki oraz działanie hamulca zasadniczego i postojowego.

 

Uwaga: Ze względu na to, że siłowniki uruchomionego hamulca postojowego pobierają dużo prądu (około 14-20 amperów), zaleca się podłączenie urządzenia podtrzymującego napięcie w układzie elektrycznym.

 

Przy włączonym zapłonie podłączyć tester do 16-pinowego gniazda diagnostycznego, a następnie sprawdzić ewentualne kody błędów w układach elektrycznego hamulca postojowego i ABS.

 

2. Po uniesieniu samochodu, należy zdemontować tylne koła i skontrolować stan przewodów hamulcowych, okablowania i złączy siłownika hamulca postojowego, a także tylnych klocków i tarcz hamulcowych. Minimalna grubość tarcz wynosi 8,4 mm, a klocków hamulcowych 2,0 mm.

 

3. Przy pomocy odpowiedniego testera diagnostycznego, cofnąć do położenia serwisowego siłownik elektrycznego hamulca postojowego.

4. Z zacisku hamulcowego wykręcić dwie śruby imbusowe 12 mm, a następnie ostrożnie zdemontować i odsunąć zacisk na bok, nie obciążając nadmiernie przewodu hamulcowego oraz okablowania siłownika.

 

5. Nie ma potrzeby wkręcania tłoczka – wystarczy go wepchnąć.

6. Zdemontować stare klocki hamulcowe i sprężyny mocujące.

 

7. W celu zdemontowania jarzma zacisku najpierw należy odkręcić śrubę łącznika zawieszenia. Umożliwi to odkręcenie dwóch śrub jarzma zacisku.

8. Wykręcić śruby mocujące tylną tarczę hamulcową i zdemontować ją. Oczyścić powierzchnie przylegania i w razie konieczności przed montażem odtłuścić nową tarczę hamulcową.

9. Zamontować śruby jarzma zacisku, śrubę łącznika zawieszenia, a następnie założyć nowe klocki hamulcowe i sprężyny mocujące – wtedy można zamontować zacisk hamulcowy.

10. Na końcu należy podłączyć siłowniki elektrycznego hamulca postojowego oraz sprawdzić działanie hamulca zasadniczego i postojowego. Kontrola powinna obejmować również ewentualne wycieki płynu hamulcowego. Następnie należy sprawdzić, czy nie występują kody usterek w układzie hamulca postojowego i ABS, a później założyć koła dokręcając je momentem 88-108 Nm i przeprowadzić jazdę próbną.

 

Źródło: bilstein group

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).