Hyundai i Rolls-Royce chcą współpracować na rynku mobilności powietrznej | MOTOFAKTOR

Hyundai i Rolls-Royce chcą współpracować na rynku mobilności powietrznej

Hyundai i Rolls-Royce ogłosili plany współpracy nad wprowadzeniem całkowicie elektrycznego napędu i technologii wodorowych ogniw paliwowych na rynek AAM.

 

Partnerstwo ma wykorzystać możliwości lotnicze i certyfikacyjne Rolls-Royce’a oraz technologię wodorowych ogniw paliwowych i zdolności produkcyjne Hyundai Motor Group. Obie firmy mają wspólną wizję osiągnięcia wiodącej pozycji w obszarze Zaawansowanej Mobilności Powietrznej (AAM), dostarczając rozwiązania napędu elektrycznego i ogniw paliwowych do Miejskiej Mobilności Powietrznej (UAM) i Regionalnej Mobilności Powietrznej (RAM) oraz rozwijając zrównoważone lotnictwo.

 

Protokół ustaleń pomiędzy Rolls-Royce’em i Hyundai Motor Group obejmuje pięć strategicznych celów:

 

  • Współpraca w zakresie rozwoju technologii i wymagań dotyczących systemów zasilania i napędu dla działu Zaawansowanej Mobilności Powietrznej Hyundaia.
  • Współpraca przy industrializacji systemów zasilania i napędu Rolls-Royce dla rynku Zaawansowanej Mobilności Powietrznej.
  • Rozwój elektrycznych układów napędowych opartych na wodorowych ogniwach paliwowych jako źródła energii dla platform RAM firmy Hyundai.
  • Współpraca w celu wprowadzenia na rynek wspólnego elektrycznego układu napędowego opartego na ogniwach paliwowych dla AAM.
  • Do 2025 roku udostępnienie wspólnego projektu samolotu elektrycznego z ogniwami paliwowymi.

 

Ceremonia podpisania odbyła się na stoisku marki Supernal na targach lotniczych Farnborough Airshow. Wzięli w niej udział Warren East, Dyrektor Generalny Rolls-Royce, Grazia Vittadini, Dyrektor ds. Technologii i Strategii oraz Rob Watson, Prezes Rolls-Royce Electrical oraz Euisun Chung, Dyrektor Wykonawczy Hyundai Motor Group, Jaiwon Shin, Prezes i Szef Dywizji AAM Hyundai Motor Group i Jaeyong Song, Wiceprezes Dywizji AAM Hyundai Motor Group.

 

Cieszymy się, że możemy współpracować z marką Rolls-Royce, aby wykorzystać ich doświadczenie w lotnictwie oraz certyfikacji i przyspieszyć rozwój układów napędowych z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Hyundai z powodzeniem dostarczył systemy wodorowych ogniw paliwowych na światowy rynek motoryzacyjny, a obecnie bada możliwości zastosowania technologii napędu elektrycznego i wodorowego do wdrożenia w przemyśle lotniczym. Wierzymy, że jest to kluczowa technologia wspierająca cel światowego przemysłu lotniczego, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku – powiedział Jaiwon Shin, Prezes Hyundai Motor Group.

 

 

Cieszymy się, że możemy współpracować z Hyundai Motor Group, co stanowi cenną okazję do wykorzystania i rozwijania możliwości, jakie każda firma wnosi z sektora lotniczego i motoryzacyjnego. Rynek zaawansowanej mobilności powietrznej oferuje ogromny potencjał komercyjny, a ta współpraca wspiera nasze wspólne ambicje, aby przewodzić na rynku zaawansowanej mobilności powietrznej. Jest to również kolejny dowód na rolę Rolls-Royce’a w dostarczaniu rozwiązań, które umożliwią pasażerom podróżowanie w sposób zrównoważony i pomogą osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku – dodał Rob Watson, Prezes Rolls-Royce Electrical.

 

Korzyści płynące z zastosowania systemu wodorowych ogniw paliwowych w całkowicie elektrycznym układzie napędowym samolotu polegają na tym, że jest to bezemisyjne, ciche i niezawodne pokładowe źródło zasilania, które umożliwia skalowalność dostarczanej mocy, a także spory zasięg lotu. Hyundai będzie współpracować z Rolls-Royce’em, aby wprowadzić wodorowe ogniwa paliwowe, systemy magazynowania i infrastrukturę na rynki lotnicze, a także wprowadzić tę technologię do pojazdów RAM firmy Hyundai oraz do oferty w pełni elektrycznych oraz hybrydowych układów napędowych Rolls-Royce’a.

 

W ubiegłym roku Rolls-Royce ogłosił swoją drogę do zerowej emisji dwutlenku węgla netto, a jego technologia elektryczna jest jednym ze sposobów, w jaki firma ma pomagać w dekarbonizacji krytycznych części globalnej gospodarki. Rolls-Royce zobowiązał się, że jego nowe produkty będą zgodne z celem zeroemisyjnej eksploatacji netto do 2030 roku, a wszystkie jego produkty osiągną zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku.

 

Hyundai Motor Group na początku tego roku ogłosił swoją biznesową mapę drogową dla AAM, która obejmuje segmenty UAM i RAM, aby oferować przyjazne dla środowiska rozwiązania w zakresie mobilności lotniczej dla ludzi w miastach i między nimi. Amerykańska spółka Supernal, należąca do Hyundai Motor Group, zamierza rozpocząć komercyjne usługi w obszarze UAM w USA w 2028 roku, podczas gdy Hyundai Motor Group planuje uruchomić usługi RAM po 2030 roku

 

Źródło: Hyundai

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).