Hankook Tire ogłosił wyniki finansowe za II kwartał 2022 r. | MOTOFAKTOR

Hankook Tire ogłosił wyniki finansowe za II kwartał 2022 r.

person Adrian Januszkiewicz 9/08/2022

Hankook Tire ogłosił wyniki finansowe firmy za Q2 2022 ze skonsolidowaną globalną sprzedażą na poziomie 1 520,3 mln EUR i zyskiem operacyjnym 130,5 mln EUR.

 

W drugim kwartale 2022 r. firma Hankook odnotowała wzrost łącznej sprzedaży o 12,9% r/r i 13,9% w stosunku do poprzedniego kwartału (k/k). Udało się to osiągnąć pomimo wyzwań zewnętrznych, takich jak zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw czy rosnące koszty surowców. Zysk operacyjny spadł o 6,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale wzrósł o 39,0% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Do tego osiągnięcia przyczynił się zwiększony udział w sprzedaży produktów o wysokiej wartości dodanej oraz skuteczne strategie cenowe.

 

Sprzedaż opon o dużej średnicy (18 cali lub więcej) do samochodów osobowych pozostała kluczowym motorem wzrostu. Stanowiła ona 39,1% całkowitej sprzedaży opon Hankook do samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 1,1 p.p. Największy udział w tym miał rynek chiński, gdzie sprzedaż opon o dużej średnicy do samochodów osobowych wzrosła o 11,5 punktu procentowego r/r do 51,8% całkowitej sprzedaży. Za nim uplasował się rynek koreański, który odnotował wzrost r/r o 3,4 p.p. do rekordowego poziomu 50,5%. Rynek europejski odnotował wzrost o 0,5 punktu procentowego r/r. Dalszy wzrost skonsolidowanych przychodów wynikał również z wysokiego poziomu sprzedaży na rynku północnoamerykańskim zarówno opon OE, jak i opon na wymianę.

 

Jednak wolumeny sprzedaży w II kwartale i zysk operacyjny odnotowały spadek w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, co było spowodowane wpływem konfliktu Rosja-Ukraina na rynek, lockdownem w Chinach i rekordowo wysoką inflacją.

 

Oprócz ustabilizowanych wyników biznesowych, w drugim kwartale firma Hankook znacznie zintensyfikowała również swoje wysiłki w celu zapewnienia sobie przyszłej pozycji lidera w branży. W maju firma Hankook otworzyła największy w Azji ośrodek testowy „Hankook Technoring”, co pozwala jej zrobić kolejny krok naprzód.

 

Tor testowy zapewnia rygorystyczne warunki testowe dla najbardziej zaawansowanych produktów Hankook, w tym opon do pojazdów elektrycznych i supersamochodów. Ma on odegrać kluczową rolę w spełnieniu surowych wymagań producentów samochodów, a także w przyspieszeniu nadejścia ery pojazdów elektrycznych.

 

W Europie w tym samym miesiącu firma Hankook wprowadziła swoją pierwszą rodzinę opon zaprojektowanych specjalnie do pojazdów elektrycznych. Gama iON (wymawiane jako /ai’on/), dostępna z bieżnikami letnimi, zimowymi i całorocznymi (w zależności od rynku), ma zostać w tym roku wprowadzona również na inne rynki.

 

W drugim kwartale Hankook kontynuował dostawy opon OE do samochodów premium. Godnym uwagi wydarzeniem było rozpoczęcie dostarczania przez firmę opon Ventus S1 evo 3 ev dla modeli Audi Q4 e-tron i Audi Q4 Sportback e-tron. Szeroko zakrojone działania Hankook związane z instalacją oryginalnego wyposażenia w modelach elektrycznych Audi rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku od pierwszego całkowicie elektrycznego samochodu sportowego AudiAudi e-tron GT.

 

Hankook pokonał również swoich konkurentów, zwłaszcza w wynikach testów opon przeprowadzonych przez renomowane magazyny motoryzacyjne. Firma zdobyła trzy nagrody w konkursie Auto Express Product of the Year Awards 2022, organizowanym przez czołowy brytyjski magazyn motoryzacyjny „Auto Express”. Opona Hankook Ventus S1 evo 3 zdobyła tytuł „Summer Tyre Product of the Year 2022” („Produkt roku 2022 wśród opon letnich”), natomiast model Hankook Kinergy 4S 2 otrzymał nagrodę „Product of the Year” („Produkt roku”), uzyskując wysokie oceny w testach aquaplaningu. Opona Hankook Winter i*cept RS 2 w tym samym teście uzyskała solidną ocenę „Commended” („Wyróżnienie”).

 

Celem Hankook jest osiągnięcie w tym roku dwucyfrowego wzrostu oraz zwiększenie udziału sprzedaży opon o dużej średnicy do 42% całkowitej sprzedaży opon do samochodów osobowych. Firma skoncentruje się również na zdobyciu pozycji lidera w segmencie opon do pojazdów elektrycznych.

Źródło: Hankook Tire

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).