Hak holowniczy a aktywne spędzanie wolnego czasu | MOTOFAKTOR

Hak holowniczy a aktywne spędzanie wolnego czasu

person Redakcja 30/06/2021

Oprócz standardowych zastosowań, hak holowniczy umożliwia montaż np. bagażnika rowerowego czy holowanie przyczepy ze skuterem wodnym.

Wycieczki rowerowe to jedna z popularnych form tzw. “aktywnej rekreacji”. Może się zdarzyć, że będziemy potrzebowali przetransportować taki rower w odległe miejsce. Idealnie sprawdzą się tutaj bagażniki rowerowe, montowane na samochodzie. Najtańszym sposobem będzie oczywiście złożenie siedzeń i włożenie roweru do środka samochodu.

 

Nie jest to jednak zbyt wygodne rozwiązanie, które w dodatku ogranicza miejsce dla pasażerów lub bagaży. Rzadko kiedy taki rower wejdzie w całości – o ile nie posiadamy busa, będziemy musieli w takim przypadku zdemontować koła i kierownicę. Jest to raczej wariant awaryjny, tym bardziej, że istnieją przecież wygodniejsze i bezpieczniejsze sposoby na transportowanie jednośladów. Jakie?

 

Mowa oczywiście o platformach (bagażnikach) rowerowych, montowanych na haku holowniczym. Ten sposób transportu wykluczył ryzyko zarysowania tylnej klapy, jak w przypadku zwykłych wieszaków rowerowych. Nie trzeba również podejmować dużego wysiłku, który towarzyszy wnoszeniu bagażnika na dach. Ponadto podczas użytkowania nie odczujemy niedogodności związanych z oporem powietrza, jaki występuje w przypadku tradycyjnych rozwiązań wykorzystujących dach samochodu. Bagażnik montowany na haku będzie zatem najbezpieczniejszym, ale także najwygodniejszym rozwiązaniem.

W przypadku marki Steinhof wiodącym produktem tego typu są bagażniki rowerowe VETURO, dostępne w kilku wersjach – w najwyższej pomieszczą aż cztery rowery, o całkowitej ładowności wynoszącej 60 kg. Sam bagażnik montowany jest do haka holowniczego i waży ok. 19 kg. W ofercie dostępna jest również wersja na dwa oraz trzy rowery, o ładowności odpowiednio 30 kg oraz 45 kg. Każdy bagażnik można również odchylać w dół, dzięki czemu możliwe jest otwieranie klapy bagażnika wraz z rowerami. Bagażnik VETURO to konstrukcja lekka, estetycznie wykonana, łatwa w zamontowaniu oraz bezpieczna dla samochodu i innych pojazdów. Anna Michałków dział marketingu Steinhof

 

Jeśli chodzi o aktywne spędzanie wolnego czasu, haki holownicze świetnie sprawdzą się także przy okazji transportu sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Mowa np. o holowaniu na przyczepie skutera wodnego albo jachtu motorowego. Sezon na tego typu atrakcje trwa od wczesnej wiosny do jesieni.

 

Wiele osób może co prawda wypożyczyć taki skuter lub jacht bezpośrednio w miejscu, gdzie występuje akwen wodny, ale nawet wtedy może pojawić się ochota na przetransportowanie ich gdzieś dalej. Holowanie tego typu maszyn to jednak nieco trudniejsze zadanie niż transport rowerów na bagażniku. O czym warto pamiętać, zanim wyruszymy w trasę z przyczepą?

 

Podstawą jest posiadanie sprawnego haka holowniczego, który cały ten zestaw będzie musiał “uciągnąć”. Ważne jest określenie, jaki maksymalny ładunek może “udźwignąć” dany hak holowniczy, a informację o tym zazwyczaj podaje jego producent na tabliczce znamionowej oraz w instrukcji obsługi. Samo podróżowanie z przyczepą ma pewne ograniczenia prawne, które należy uwzględnić jeszcze przed podjęciem decyzji o wyruszeniu w trasę.

Z punktu widzenia polskiego prawa, podstawą transportowania czegokolwiek jest kwestia masy całkowitej zestawu samochód plus przyczepa, dlatego musimy upewnić się, że nasza kategoria prawa jazdy zezwala na podróż takim zestawem. Dla przyczep cięższych niż 750 kg DMC wymagana będzie kategoria B z kodem 96. Powinniśmy także dostosować swój styl jazdy do sytuacji na drodze. Na autostradzie, w przypadku przyczepy lekkiej do 750 kg, możemy podróżować maksymalnie z prędkością 80 km/h. Za każdym razem powinniśmy brać jednak poprawkę na warunki pogodowe – skuter na przyczepie może być zestawem podatnym na boczne podmuchy wiatru. Kontrolowanie jego pozycji w lusterkach jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego i innych. Mariusz Fornal dział techniczny firmy Steinhof

 

Gdy upewnimy się już, że nasza kategoria prawa jazdy umożliwia podróżowanie z przyczepą o danej masie, należy zweryfikować stan techniczny haka holowniczego oraz najazdu, który posłuży za platformę transportową. Na co zwrócić uwagę, by przyczepa ze skuterem albo jachtem nie odpięła się podczas jazdy i by nie narażać się na mandaty? Podstawą jak zawsze jest stan techniczny naszego zespołu pojazdów.

Hak holowniczy powinien być w pełni sprawny, kula nie może mieć żadnych odkształceń, a w gnieździe elektrycznym powinno być napięcie, potrzebne do zasilenia instalacji w przyczepie. Sprawdzając przyczepę powinniśmy skontrolować, czy oświetlenie jest sprawne, czy wszystkie śruby są dokręcone i jaka jest wartość ciśnienia w kołach. Hak holowniczy musi mieć odpowiednią homologację, a przyczepa ważne badanie techniczne, o czym przypominamy wszystkim klientom Steinhof. Mariusz Fornal

 

Sam skuter wodny lub jacht motorowy, jak każdy ładunek, musi być odpowiednio zabezpieczony. W tym celu najlepiej użyć wzmocnionych lin holowniczych, które ustabilizują jego pozycję i nie pozwolą na niekontrolowane przemieszczanie się.

 

Ponadto, warto skontrolować połączenia śrubowe haka po przejechaniu każdego 1000 km i w razie potrzeby dokręcić je. Zachowanie wszystkich powyższych zasad sprawi, że transport dowolnej maszyny będzie możliwie bezpieczny i przepisowy a my będziemy mogli skupić się wyłącznie na wypoczynku.

 

Źródło: Steinhof

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).