GUS: Motoryzacja najbardziej cierpi w pandemii | MOTOFAKTOR

GUS: Motoryzacja najbardziej cierpi w pandemii

person Adrian Januszkiewicz 24/06/2020

Produkcja sprzedana przemysłu w maju spadła o 17% r/r (przed rokiem wzrosła o 7,7%). Na przestrzeni miesiąca notujemy natomiast dodatnią dynamikę (10,1%) – podał GUS.

Wzrost w stosunku do kwietnia w dużej mierze zawdzięczamy efektowi statystycznemu: nawet powolny powrót przedsiębiorstw przemysłowych winduje wynik miesięczny. Z tego względu największą poprawę w maju notuje przetwórstwo przemysłowe (12,9% m/m), ale zarazem boryka się ono z największą luką względem maja 2019.

 

Spadek produkcji notują niemal wszystkie działy przemysłu – najbardziej dotknięty przed miesiącem przemysł automotive to -58,0% (w kwietniu ok. -80%), produkcja maszyn i urządzeń, metali i ich wyrobów, wyrobów z gumy i tworzyw notują ok. 16,5-26,4% spadki, produkcja mebli spadła o 19,7%, z powodu ograniczenia popytu krajowego i zagranicznego.

 

Znaczące spadki dotknęły również przemysł wydobywczy – i perypetie koronawirusowe raczej tego trendu szybko nie odwrócą. Nieliczne notujące jednocyfrowe wzrosty to przetwórstwo wyrobów tytoniowych oraz urządzeń elektrycznych. Podsumowując, bez rozkręcenia popytu na szczeblu krajowym i europejskim będzie niezwykle trudno o znaczącą poprawę sytuacji polskiego przetwórstwa.

 

Źródło: newsrm.tv

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).