GUS: motoryzacja na plusie w kwietniu 2025 | MOTOFAKTOR

GUS: motoryzacja na plusie w kwietniu 2025

W kwietniu br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,2% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 7,8%). Wzrosty w stosunku do kwietnia 2024 r. odnotowała m.in. motoryzacja - podał Główny Urząd Statystyczny.

W okresie styczeń-kwiecień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,8% wyższa niż w analogicznym okresie 2024 r. (wówczas notowano wzrost również o 0,8%).

Według wstępnych danych w kwietniu br. wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych), w stosunku do kwietnia ub. roku, odnotowano w 18 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 38,6%, w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 13,5%, artykułów spożywczych – o 8,9%, w gospodarce odpadami; odzysku surowców – o 7,9%, w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 4,4%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 3,4%, metali – o 3,2%, maszyn i urządzeń – o 3,1%.

Kontynuujemy krótki wzrostowy trend w przemyśle. Nadal jesteśmy pod silnym wpływem widma wojen celnych. To w oczywisty sposób przekłada się na wzmożoną akcję zakupową, zarówno po stronie producentów, jak i odbiorców towarów. Ten trend widać wyraźnie w przemyśle” – komentuje Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan. Zdaniem eksperta, ten trend umiarkowanego wzrostu nie zniknie zapewne do ostatecznego rozstrzygnięcia zamieszania z cłami lub ustanowienia porozumienia między UE a Stanami Zjednoczonymi.

Donald Trump zmienił decyzję w sprawie ceł

Inaczej wygląda pórównianie danych z kwietnia do marca br. W kwietniu br. spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych), w porównaniu z marcem br.,
odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji metali – o 14,0%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 12,8%, w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 8,1%, maszyn i urządzeń – o 7,8%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 6,6%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 6,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 6,4%, mebli – o 5,7%, wyrobów z metali – o 5,6%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 5,4%.

Źródło: GUS, Konferderacja Lewiatan

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google:

belka Wiadomości Google