Grupa Wielton publikuje szacunkowe wyniki za rok 2021 | MOTOFAKTOR

Grupa Wielton publikuje szacunkowe wyniki za rok 2021

person Adrian Januszkiewicz 17/02/2022

W 2021 r. Grupa Wielton, zgodnie z wynikami wstępnymi, zwiększyła przychody rdr. o ponad 48% do ok. 2,69 mld zł, przekraczając zakładany poziom o 12%.

W 2021 r. przychody Grupy Wielton, zgodnie z wstępnymi wynikami, przekroczyły zakładaną wartość o ponad 12%. Osiągnięcie takich przychodów było możliwe dzięki szybkiej i właściwie ukierunkowanej reakcji na trudne otoczenie rynkowe, systematycznemu zwiększaniu zdolności produkcyjnych i wolumenów sprzedaży na wszystkich kluczowych rynkach, przy stopniowym podnoszeniu cen produktów, z zachowaniem ścisłej dyscypliny kosztowej. Jednocześnie rekordowe wzrosty cen surowców i komponentów, a także zakłócenia w płynności dostaw oraz mniejsza dostępność pracowników wywierały znaczną presję na rentowność biznesu. W efekcie marża EBITDA Grupy jest na poziomie niższym od spodziewanego. Utrzymujemy silną pozycję trzeciego gracza na rynku europejskim, a wypracowane wyniki i zrealizowane inwestycje stanowią solidną podstawę do dalszych wzrostów – mówi Paweł Szataniak, Prezes Zarządu Grupy Wielton.

 

W 2021 r. szacowane skonsolidowane przychody Grupy Wielton wzrosły o ponad 48% do ok. 2,69 mld zł., czyli były o 12% wyższe od założonych. Wolumeny sprzedaży wyniosły 21 870 szt., zwiększając się r/r o 41% oraz przekraczając o ponad 9% zakładany poziom. Pomimo znaczącego wzrostu cen oraz ograniczeń dostępności surowców i komponentów, a także problemów z pozyskaniem pracowników na części rynków, Grupa wypracowała szacunkową EBITDA o wartości ok. 137 mln zł, odnotowując prawie 43% wzrost rdr, co przekłada się na marżę EBITDA na poziomie 5,1%. Wynik ten jest jednak niższy od zakładanego przez Grupę na 2021 rok (ok. 7%).

 

Marże pozostawały pod dużą presją szczególnie w drugiej połowie 2021 r. W trzecim kwartale ubiegłego roku średni poziom ofert cenowych na stal, kluczowego surowca dla branży transportowej, był o ok. 100% wyższy niż w grudniu 2020 r. W całym 2021 r. przeciętne ceny stali wzrosły na świecie o 80%, utrzymując się na poziomie najwyższym od 13 lat. Znacznie droższe niż w latach ubiegłych było również aluminium. W ubiegłym roku ceny tego surowca zwiększyły się średnio o 40%. Negatywnie na wyniki branży wpływały także wzrosty cen energii elektrycznej oraz frachtów morskich.

 

Grupa Wielton koncentruje się na utrzymaniu wysokiego bezpieczeństwa płynnościowego oraz na dalszym aktywnym zarządzaniu kapitałem pracującym i długiem. Na koniec 2021 roku wskaźnik dług netto/EBITDA kształtował się na poziomie 2,6 wobec 3,8 na koniec 2020 r. Wynik ten był jednak wyższy od zakładanego (2,0) z uwagi na wzrost cen komponentów i zwiększenie zapasów umożliwiających utrzymanie ciągłości produkcji przy rosnących wolumenach sprzedaży.

 

Dzięki efektywnym działaniom sprzedażowym i zwiększonym mocom produkcyjnym Grupa z sukcesem wykorzystała ożywienie w branży transportowej. Historycznie wysoką wartość osiągnął, zgodnie z założeniami, rynek w Polsce, a wolumeny na pozostałych rynkach zbliżyły się lub przekroczyły wartości z 2019 r. Wyjątek stanowi rynek francuski, który odbudowuje się znacznie wolniej, głównie z powodu ograniczonej dostępności komponentów i zasobów ludzkich.

 

Spółka Fruehauf, z udziałami na poziomie 19,7%, utrzymała pozycję lidera we Francji, osiągając, zgodnie z założeniami, poziom rejestracji powyżej 4,5 tys. sztuk, czyli o 9% wyższy niż przed rokiem. W Polsce, spółka Wielton zarejestrowała ok. 4,0 tys. sztuk, wypracowując 100% wzrost i utrzymując trzecią pozycję z 12,7% udziałem w rynku. Z kolei w Wielkiej Brytanii spółka Lawrence David zarejestrowała ok. 2,8 tys. sztuk, wobec niespełna 2,0 tys. rok wcześniej (wzrost o 42% rdr.), co przełożyło się na 13% udziałów w rynku i pozycję wicelidera branży. W Niemczech spółki Langendorf i Wielton GmbH wypracowały 8-proc. wzrost rejestracji, do poziomu 783 sztuk. Z kolei spółka Viberti zwiększyła poziom rejestracji o 79%, czyli znacznie powyżej wzrostu całego rynku, zajmując 7. miejsce we Włoszech.

 

Jednocześnie w 2021 r. Grupa Wielton wkroczyła na kolejny rynek europejski, dzięki przejęciu pod koniec roku 80% udziałów w hiszpańskiej firmie Guillén. Zrealizowała także wiele znaczących inwestycji, o łącznej wartości 75,5 mln zł, m.in. zwiększających moce produkcyjne i poziom automatyzacji parku maszynowego w kluczowych spółkach.

 

Celem Grupy Wielton na 2022 r. jest osiągnięcie sprzedaży wolumenowej na poziomie ok. 26 tys. sztuk., co oznacza wzrost o 19% r/r. W zależności od kraju, Grupa zakłada zróżnicowane zwiększenie poziomu rejestracji: we Francji o 21%, w Polsce o 36%, a w Wielkiej Brytanii o 11%. Planuje także dynamiczny wzrost przychodów o 41% do wartości ok. 3,8 mld zł. Możliwa do wypracowania marża EBITDA Grupy szacowana jest na poziomie ok. 6,0%. Planowane jest kontrolowane zmniejszanie wskaźnika dług netto/EBITDA do poziomu ok. 2 na koniec 2022 r.

 

Grupa zapowiada dalszą rozbudowę i unowocześnianie swoich zakładów w Europie. Strategiczne projekty inwestycyjne Grupy zostaną wyszczególnione w strategii rozwoju na kolejne lata.

 

Kluczowymi celami Grupy Wielton na 2022 rok pozostają dalszy, dynamiczny wzrost skali działalności, utrzymanie bezpieczeństwa łańcucha dostaw w obliczu utrzymujących się ograniczeń w dostępności surowców i komponentów, a także optymalne zarządzanie kapitałem pracującym i zasobami ludzkimi. Równie ważne jest dalsze umacnianie pozycji rynkowej w oparciu o innowacyjną ofertę produktową, dostosowaną do zmieniających się potrzeb naszych klientów. W bieżącym roku planujemy szeroko zakrojone inwestycje na poziomie ok. 150 mln zł., które przeznaczymy głównie na rozbudowę i unowocześnienie zakładów produkcyjnych w Polsce, we Francji i w Wielkiej Brytanii. Aktualnie finalizujemy prace nad strategią rozwoju na nadchodzące lata, którą planujemy ogłosić na przełomie kwietnia i maja tego roku – dodaje Paweł Szataniak.

 

Źródło: Wielton

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).