Grupa DBK z sukcesami na XII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników podczas Poznań Motor Show

Grupa DBK z sukcesami na XII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników podczas Poznań Motor Show

person Redakcja 13/04/2023

Grupa DBK wspierała zawody jako partner, a jej reprezentanci świętowali sukcesy w kategoriach Elektromobilni i Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych.

W dniach 30.03 – 01.04 2023 r. podczas targów Poznań Motor Show odbyły się finały XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Jednym z partnerów tego wielkiego wydarzenia była Grupa DBK, która nie tylko w sposób szczególny wspierała kategorie Elektromobilni i Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, ale także dzieliła się wiedzą ze wszystkimi uczestnikami i odwiedzającymi poznańskie targi.

 

Prawie 100 tys. osób odwiedziło hale Międzynarodowych Targów Poznańskich – największych targów motoryzacyjnych w Polsce. Liczne wydarzenia już po raz kolejny przyciągnęły motopasjonatów nie tylko z naszego kraju, lecz także z praktycznie całej Europy. Od dwunastu lat jednym z elementów tego wydarzenia są Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, których celem jest nagrodzenie najlepszych mechaników w Polsce, ale również zwrócenie uwagi na możliwości, jakie oferuje ten zawód.

 

Przebieg zawodów i liczba uczestników

W półfinałach XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, które odbyły się 10 marca br. podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu, wystartowało ponad 10 500 uczestników – uczniów szkół średnich oraz mechaników zawodowych. Do ścisłego finału, który odbył się w dniach 30 marca – 01 kwietnia br. podczas targów Poznań Motor Show, zakwalifikowało się blisko 400 zawodników, którzy rywalizowali w siedmiu kategoriach: Młody Mechanik, Elektromobilni, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Motocyklowy, Młody Lakiernik oraz Mechanik Zawodowy.

Kategorie zawodów i wsparcie Grupy DBK

Podczas tegorocznej edycji, Grupa DBK zadbała nie tylko o materiały edukacyjne, ale przygotowała zestawy pytań egzaminacyjnych oraz konkurencje praktyczne dla finalistów Mistrzostw. Dzięki wsparciu Grupy DBK uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników mogli zweryfikować swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną znajomość podstawowych zagadnień z zakresu mechaniki pojazdów ciężarowych i dostawczych oraz sprawdzić swoje umiejętności na ciągniku siodłowym marki DAF XD oraz modelu IVECO Daily zasilanym paliwami alternatywnymi.

 

Pod okiem zespołu ekspertów z serwisów mechanicznych Grupy DBK, młodzi zawodnicy zmagali się z diagnostyką usterek wywołanych na potrzeby egzaminu, które dotyczyły działania wycieraczek, oświetlenia, układu hamulcowego, paliwowego, pneumatyki, ogrzewania postojowego czy podłączenia halogenów przez przekaźnik i włącznik na specjalnie przygotowanym schemacie.

 

Reprezentanci Grupy DBK wśród uczestników

Warto zaznaczyć, że Grupa DBK była również reprezentowana wśród zawodników. W kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych w ścisłym finale znaleźli się praktykanci z serwisów Grupy DBK: Mateusz Ługiewicz i Paweł Matuszak z Torunia (14. miejsce), Szymon Napłoszek z Rudy Śląskiej (22. miejsce) oraz Piotr Boroń z Krakowa (22. miejsce). Zwycięzcą w kategorii Elektromobilni i Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych został Piotr Żelawski, praktykant z opolskiego oddziału Grupy DBK. W kategorii Mechanik Zawodowy, Damian Sułek z DBK Truck Center w Warszawie uplasował się na 7. miejscu

Istota praktycznych umiejętności w branży motoryzacyjnej

Nauka zawodu pod okiem doświadczonych mechaników pozwala uczniom zdobyć praktyczne umiejętności, które są niezbędne w branży motoryzacyjnej. Teoretyczna wiedza jest ważna, ale praktyczne doświadczenie pozwala zrozumieć, jak ta wiedza jest stosowana w rzeczywistych sytuacjach. Pamiętajmy, że technologia motoryzacyjna stale się rozwija, a odbywanie praktyk w autoryzowanych serwisach mechanicznych w Grupie DBK, daje dostęp do najnowszych informacji i narzędzi, a tym samym przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Dobry mentor może być kluczowy dla rozwoju zawodowego ucznia. Anna Kolecko Starszy Specjalista ds. Komunikacji i PR w Grupie DBK

Wyróżnienia i nagrody dla uczestników

Na finałowej gali Grupa DBK została wyróżniona przez Organizatora Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jako firma odpowiedzialna społecznie, za wkład edukacyjny i ekspercki włożony w przygotowanie tegorocznej edycji mistrzostw. Każda z drużyn biorących udział konkurencjach na stanowisku Grupy DBK została zaopatrzona w sportowe upominki oraz zaktualizowaną wersję Podręcznika Młodego Mechanika. Z kolei dla finalistów oraz ich opiekunów przygotowane zostały ciekawe zestawy nagród.

 

Natomiast dla zwycięskiej drużyny oraz opiekuna w kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, partner technologiczny Grupy DBK – DAF Trucks Polska – ufundował voucher na dwudniowy wyjazd do fabryki pojazdów DAF w Eindhoven w Holandii z przejazdem po torze testowym oraz zwiedzaniem muzeum DAF Trucks w Holandii. Voucher obejmuje przelot oraz dwudniowy pobyt wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem dla 3 osób. Nagrodę wręczył Mariusz Piszczek, Dyrektor Zarządzający w DAF Trucks Polska.

 

Nowa generacja ciężarówek DAF, w tym DAF XD, na którym uczestnicy Mistrzostw sprawdzali swoje umiejętności, komunikowana jest hasłem „Gotowy na przyszłość”. Takie inicjatywy, jak Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, to jedno z kluczowych na polskim rynku działań, którego celem jest przygotowanie na przyszłość młodych adeptów sztuki mechaniki, ale również cały sektor serwisów pojazdów ciężarowych. Od obecnego poziomu kształcenia i weryfikacji wiedzy mechaników zależy stan techniczny pojazdów przyszłości oraz szybkość i jakość ich serwisu. Patrząc na poziom, jaki podczas tegorocznych zawodów zaprezentowali finaliści, jesteśmy przekonani, że przyszli mechanicy już teraz także są gotowi na przyszłość. Mariusz Piszczek Dyrektor Zarządzający w DAF Trucks Polska

Organizatorzy i patronaty honorowe Mistrzostw

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw MechanikówV8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Szczególnie cenne, świadczące o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, są patronaty honorowe: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministra Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego z Prezesem Jakubem Farysiem, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Związku Dealerów Samochodów, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz szeregu instytucji rządowych i branżowych. Patronem medialno-edukacyjnym jest VULCAN.

 

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom, którzy znaleźli się w ścisłym finale! Dziękujemy opiekunom drużyn, którzy od wielu już lat szkolą przyszłych młodych mechaników, wyposażają ich w fachową wiedzę i pomagają w rozwijaniu pasji. Do zobaczenia za rok!

 

Grupa DBK to największy w Polsce dostawca produktów i usług dla branży TSL. Główną filozofią działania Grupy DBK jest TOTAL CARE, oznaczające kompleksowe wsparcie w zakresie zakupu i obsługi posprzedażowej pojazdów ciężarowych i dostawczych, naczep. Spółka powstała w 1996 roku w Olsztynie. Dziś w ramach grupy kapitałowej działa 13 podmiotów, zatrudniających blisko 1500 pracowników.

 

Grupa DBK posiada 25 oddziałów, które tworzą największą sieć serwisowo-sprzedażową w kraju. To ponadto autoryzowana sieć sprzedaży nowych pojazdów marki DAF i IVECO oraz naczep KÖGEL.

 

Oprócz nowych pojazdów i naczep, Grupa DBK posiada szeroki wybór używanych ciągników siodłowych, samochodów ciężarowych i dostawczych, przyczep i naczep oraz kompletny asortyment części zamiennych do pojazdów wszystkich marek. W portfolio Grupy DBK znajdują się również usługi finansowe takie jak ubezpieczenia, leasing oraz kompleksowy wynajem pojazdów To także autorskie rozwiązanie telematyczne DBK Fleet Management, umożliwiające zarządzanie flotą pojazdów i pracą kierowców.

 

Więcej na www.grupadbk.com.

 

Artykuł sponsorowany przez Grupę DBK.

 

 

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).