Grupa Auto Partner po pierwszym półroczu 2019 | MOTOFAKTOR

Grupa Auto Partner po pierwszym półroczu 2019

person Joanna Piszcz 17/09/2019

Grupa odnotowała w I półroczu 2019 wzrost zysku brutto ze sprzedaży (+25% r/r).

Grupa Auto Partner odnotowała w I półroczu 2019 wzrost zysku brutto ze sprzedaży (+25% r/r). Wskaźniki rentowności Grupy były niższe na wszystkich poziomach r/r, na co wpływ miały przede wszystkim przejściowo wyższe koszty związane z dynamicznym rozwojem Grupy (rozbudowa sieci sprzedaży, pozyskiwanie nowych rynków) oraz presja płacowa i wzrost zatrudnienia w II kwartale 2019. Pomimo spadku rentowności Grupa wypracowała solidne wyniki finansowe. Zysk netto Grupy po 6 miesiącach 2019 roku wyniósł blisko 29,0 mln zł i był zbliżony do ubiegłorocznego poziomu (29,6 mln zł.). W samym II kwartale zysk wyniósł 13,5 mln zł.

 

Grupa inwestuje w rozwój w odpowiedzi na rosnący popyt zarówno na rodzimym rynku jak i za granicą. W I półroczu spółka uruchomiła 5 nowych filii oraz rozpoczęła dystrybucję części na nowych rynkach zbytu. Grupa realizuje obecnie sprzedaż w większości krajów europejskich.

 

Auto Partner kontynuuje dynamiczny rozwój organiczny. Stale rozbudowuje ofertę produktową oraz rozszerza sieć dystrybucji otwierając nowe filie i zdobywając nowe kierunki eksportowe. Wraz z rozwojem sieci dystrybucji Grupa ma coraz gęstsze pokrycie wszystkich regionów Polski, co pozwala stale ulepszać dostawy, w tym skracać ich czas. Mimo wysokiej ubiegłorocznej bazy Grupa zanotowała rekordowy poziom sprzedaży zarówno w I półroczu jak i II kwartale 2019 roku. 62% przychodów Grupa wypracowała w Polsce, z kolei 38% na rynkach zagranicznych.

 

W I półroczu 2019 roku wzrósł udział (o 5 pp.) sprzedaży eksportowej w łącznych przychodach Grupy charakteryzującej się niższą marżą brutto, ale jednocześnie niższymi kosztami stałymi. Dynamiczny rozwój, działania związane z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu i odbiorców, w połączeniu z widocznymi już wcześniej czynnikami rynkowymi (presja płacowa, rosnące stawki w transporcie) skutkowały niższą rentownością w II kwartale i I półroczu br.

Utrzymujemy szybkie, dwucyfrowe tempo rozwoju dostosowując się do popytu rynkowego. Liczba rejestracji aut utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie zarówno w kraju jak i w Europie. Silna dywersyfikacja produktowa i geograficzna pozwala nam na wzrost skali działania i większą elastyczność na stale zmieniającym się rynku. II kwartał obarczony czynnikami związanymi z rozwojem jak i rynkowymi był słabszy rok do roku pod względem rentowności, niemniej jednak wypracowaliśmy solidny zysk netto w wysokości 13,5 mln zł. Pracujemy nie tylko nad skalą, ale także dobrą rentownością. Chcemy ją poprawić w kolejnych okresach. Nowe filie oraz nowe rynki zbytu stopniowo będą pozytywnie przekładały się na nasze wyniki. Inwestujemy w dalszą informatyzację procesów, co jest naszą silną przewagą. Zdobywamy wiele nowych rynków zbytu, pozyskujemy kolejnych klientów. Mamy dobre perspektywy rozwoju. Sprzyja nam rosnąca siła nabywcza zarówno w Polsce jak i Europie oraz stale rosnący park samochodowy. Właściciele aut, niezależnie od koniunktury, będą sięgać po nowe części samochodowe, a my chcemy być jednym z największych beneficjentów rosnącego rynku części samochodowych w Polsce i Europie. Aleksander Górecki Prezes Zarządu Auto Partner SA
Wyniki finansowe Auto Partner S.A. po pierwszym półroczu 2019 r.

Rynek automotive w Europie regularnie rośnie, co sprzyja branży części samochodowych. W Polsce branża ta napędzana jest zarówno przez import aut używanych jak i rejestrację nowych pojazdów. W I półroczu 2019. liczba rejestracji nowych aut (według PZPM) wzrosła o 3% r/r.

 

Rosnąca siła nabywcza oraz rekordowo niskie bezrobocie w Polsce i Europie przekłada się na wysoką liczbę rejestrowanych samochodów zarówno używanych jak i nowych. W II kwartale 2019 roku PKB Polski wzrósł o 4,4% r/r. Polska gospodarka – według prognoz NBP – w najbliższych latach będzie rozwijać się szybciej niż europejska: w 2019 roku na poziomie +4,0%, w 2020 r. +3,7%, a w 2021 r. na poziomie +3,5%.

Wywiad z Prezesem Auto Partner S.A. można przeczytać TUTAJ

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).